REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kako je Trumpova objava Sachsove izjave, da je Netanjahu »najmračnejši kurv*n sin« tlakovala pot k miru v Gazi

Kako je Trumpova objava Sachsove izjave, da je Netanjahu  »najmračnejši kurv*n sin« tlakovala pot k miru v GaziDonald Trump z »najmračnejšim kurv*nim sinom«. Vir: Posnetek zaslona, X

Prekinitev spopadov in konec 15-mesečne vojne med Hamasom in Izraelom je glavna zunanjepolitična novica, ki prihaja z Bližnjega vzhoda.

Vendar še vedno ni jasno, ali bo premirje vzdržalo. Izraelski predsednik vlade Benjamin Netanjahu Hamasu že očita, da odstopa od delov dogovora.

V zadnjih izraelskih napadih na Gazo je bilo medtem ubitih najmanj 73 ljudi. 

Izraelska vlada mora tudi še potrditi dogovor s Hamasom, kar se še ni zgodilo.

Medtem Izrael stopnjuje bombardiranje okupirane Gaze.

Toda vsaj formalno je res, da je bil v Gazi dosežen dogovor o prekinitvi ognja, zasluge si pripisujeta tako Biden kot Trump, a pomembnejšo vlogo je imel novi predsednik ZDA.

Bolj zanimivo od samega premirja je njegovo ozadje, ki kaže, da bo novi predsednik ZDA Donald Trump vendarle postopal precej drugače od svojega predhodnika Bidna.

Donald Trump je namreč na Bližji vzhod poslal novega posrednika, Steva Witkoffa, ki ni pokazal nobenega spoštovanja do izraelskih praznikov (šabata) in je zahteval srečanje z izraelskim predsednikom vlade Benjaminom Netanjahujem takoj, že v soboto, Netanjahu pa se je temu uklonil.

Uklonil se je tudi njegovim zahtevam.

Že pred tem je Netanjahu odpovedal prihod na Trumpovo inavguracijo.

Donald Trump je na Bližji vzhod poslal novega posrednika, Steva Witkoffa, ki ni pokazal nobenega spoštovanja do izraelskih praznikov (šabata) in je zahteval srečanje z Netanjahujem takoj, že v soboto, Netanjahu pa se je temu uklonil.

Donald Trump je namreč obljubljal »pekel« Hamasu, če do njegove inavguracije ne bo premirja z Izraelom, hkrati pa je kljub temu, da je njegov kabinet poln proizraelskih jastrebov, pritisnil na Izrael.

Najbolj očitno je to storil s  tem, ko je na svojem računu »Truth Social« objavil video Jeffreyja Sachsa, v katerem je ta za Netanjahuja dejal, da je »globok, mračen kur**n sin« (deep dark son of a bitch).

Kmal zatem je Netanjahu odpovedal polet proti ZDA in postalo je jasno, da Trumpova objava ni bil spodrsljaj, ampak sporočilo.

Dobro je vedeti, da je bilo to stališče Donalda Trumpa že prej, ob iraški vojni.

Sachs je tudi obtožil Izrael, ker vleče ZDA v neskončne vojne.

In ob tem je Trump v preteklosti tudi povedal, da je v prvem mandatu raziskoval, kdo je bil kriv za zaostrovanja na Bližnjem vzhodu in ugotovil, da je za to kriv - Izrael.

»Mislil sem, da so Palestinci nemogoči in da bi Izraelci storili vse, da bi sklenili mir in dogovor. Ugotovil sem, da to ni res,« je dejal Trump.

Znano je, da je Trump tudi pred štirimi leti, ko je izgubil volitve proti Bidnu zameril Netanjahuju, ko je zelo hitro čestital njegovemu nasprotniku ob zmagi.

Trump je tedaj sodelavcem dejal, da se sicer dobro razume z Netanjahujem, a da mu je to zameril in litanijo o Netanjahuju končal z »naj se j*be!«

Vse to je bilo očitno prava podlaga za konec izraelske vojne na Blinjem vzhodu.

Trump je od židovskega lobija najprej prejel stotine milijonov dolarjev, vendar je na koncu – ker gre vendarle za njegov zadnji mandat in je lahko sedaj veliko bolj neodvisen - naredil to, česar ni bila sposobna narediti Bidnova administracija celih 15 mesecev – pritisnil je na Izrael.

Še več, danes je jasno, da je Kamala Harris volitve izgubila prav zaradi genocida v Gazi.

Okoli 27 odstotkov tistih, ki so podpirali Bidna je namreč zaradi ameriškega podpiranja izraelskega genocida nad Palestinci na dan volitev ostalo doma, mnogi pa so podprli Trumpa.

Ob tem je bil praktično enak sporazum, kot je bil tokrat podpisan že več kot leto dni večkrat potrjen s strani Hamasa, a ga je Izrael vedno znova izničil z vedno novimi napadi na Gazo, Hamas ali libanonski Hezbolah, ob lažnih obtožbah ZDA, da je za neuspeh dogovora kriv Hamas.

Dogovor, ki so ga pogajalci Izraela in Hamasa ob posredovanju ZDA, Egipta in Katarja dosegli v sredo zvečer v Dohi, naj bi začel veljati v nedeljo.

Pred tem bo o dogovoru glasoval izraelski varnostni kabinet, nato ga mora pred uveljavitvijo potrditi še vlada.

Dogovor vključuje tri faze, med drugim izmenjavo izraelskih talcev in palestinskih zapornikov ter umik izraelske vojske iz Gaze.

Izraelski predsednik Jicak Hercog je v sredo zvečer tako kabinet kot vlado pozval, naj s soglasjem omogočita vrnitev izraelskih ujetnikov k svojim družinam.

Dogovor zajema tri faze, pri čemer naj bi Hamas v prvi od treh faz, ki naj bi trajala šest tednov, najprej izpustil 33 od 94 izraelskih ujetnikov, ki so še vedno v Gazi, Izrael pa približno 1000 palestinskih ujetnikov.

Ne bo pozabljeno: Po ocenah iz vrha slovenske vlade naj bi bila Kamala Harris, ne pa Donald Trump, prava izbira. Toda mir v Gazi je kljub polnemu kabinetu proizraelskih lobistov prinesel Donald Trump, Kamala Harris pa je vztrajno podpirala izraelski genocid. Očitno je Robert Golob poslušal zelo slabe zunanjepolitične svetovalce. Vir: Urad PV, posnetek zaslona

Hamas naj bi v prvi od treh faz izpustil 33 izraelskih talcev, med drugim vse ženske, otroke in moške, starejše od 50 let. Izrael pa bo izpustil 30 palestinskih zapornikov za vsakega izpuščenega civilnega talca, in 50 palestinskih zapornikov za vsako izpuščeno izraelsko vojakinjo.

Izrael bo do konca prve faze izpustil vse palestinske ženske in otroke, mlajše od 19 let, ki so priprti od 7. oktobra leta 2023. Skupno naj bi bilo tako izpuščenih od 990 do 1650 palestinskih zapornikov.

Izraelske sile naj bi v prvi fazi ohranile prisotnost na območju ob meji med Gazo in Egiptom, znanem kot koridor Filadelfi, v poznejših fazah pa naj bi se z območja koridorja postopoma v popolnosti umaknile, je poročala katarska televizija Al Džazira.

Predvidena je obilna dostava humanitarne pomoči – vsak dan bo lahko v Gazo prišlo 600 tovornjakov humanitarne pomoči.

Trump je na »Truth Social« objavil video Jeffreya Sachsa, v katerem je ta za Netanjahuja dejal, da je »najmračnejši kurv*n sin«. Kmal zatm je Netanjahu odpovedal polet proti ZDA in postalo je jasno, da objava ni bila napaka, ampak sporočilo.

Dogovor določa, da se bodo pogajanja o drugi fazi sporazuma začela v 16 dneh od začetka premirja. Druga faza vključuje izpustitev vseh preostalih talcev, trajno prekinitev ognja in popoln umik izraelskih vojakov iz Gaze.

Tretja faza pa vključuje vrnitev vseh preostalih trupel mrtvih talcev in začetek obnove povojne Gaze, kar bo verjetno trajalo leta, ter varnostna jamstva za Izrael.

Izpolnjevanje dogovora bodo preverjali predstavniki Katarja, Egipta in ZDA.

A pomembno je da Hamas - ni poražen. V Gazi so premirje proslavili kot svojo zmago.

Hamasovih borcev je danes celo še več, kot jih je blo ob začetku spopadov pred 15 meseci.

Izraelska vojska je vojaško ofenzivo na Gazo sprožila po nepričakovanem – a zakonitem - napadu Hamasa na jug Izraela 7. oktobra leta 2023, v katerem je bilo ubitih približno 1200 ljudi, 251 Izraelcev so ugrabili in zadrževali kot talce. Večina ubitih je bila žrtev napadov izraelske vojske in policije.

Izraelske sile so odgovorile z vsakodnevnimi napadi, ki so od takrat v Gazi vzeli več kot 46.600 življenj Palestincev, civilistov, večina žrtev pa je bila zaradi nediskriminatornega pobijanja civilistov s strani Izraela palestinskih žensk in otrok.

Hamas - ni poražen. Hamasovih borcev je danes celo še več, kot jih je blo ob začetku spopadov pred 15 meseci.

Večina izmed 2,3 milijona prebivalcev Gaze je razseljena, v enklavi vlada hudo pomanjkanje hrane, zdravil, bencina in zatočišč, saj je Izrael namerno stradal palestinsko prebivalstvo.

Vendar to še ne pomeni, da bo vojne konec.

Izrael medtem nadaljuje napade tudi v vse bolj razdeljeni Siriji, kjer Turčija podpira novo oblast, kar bi lahko privedlo do novih zaostritev.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek