ponedeljek, 25. november 2024 leto 29 / št. 330
Ameriške vojaške ladje brez goriva: Pokvarjen tanker razkril krhkost ameriških pomorskih sil na Bližnjem vzhodu
Medtem ko svet na trnih spremlja zaostrovanje spopadov na Bližnjem vzhodu analitiki preračunavajo možnosti, da se v spopade Izraela z Libanonom, Sirijo, Iranom, Hezbolahom in Hamasom, Jemnom in drugimi nasprotniki, vmešajo tudi ZDA.
ZDA so v ta namen v regijo že poslale velike pomorske in zračne sile.
"Appeal"?! Netanyahu just threatened to carry out a genocide against Lebanon, and THAT is how @BBCWorld describes it?!
— Alan MacLeod (@AlanRMacLeod) October 10, 2024
This framing is a crime against journalism. pic.twitter.com/kxcxwdPfF1
Toda pred nekaj dnevi je mornariški naftni tanker, ki je nasedel ob obali Omana, razkril vso krhkost ameriških pomorskih sil.
To je namreč, kot je opozoril že Kelley Beaucar Vlahos na spletni strani Responsible Statecraft edini tanker, ki oskrbuje ameriške vojaške ladje z gorivom na območju konflikta na Bližnjem vzhodu.
#USNavy's USS Abraham Lincoln carrier group unable to launch fighter jets until a commercial tanker is located to replace the Navy oiler Big Horn that ran aground yesterday.
— Indo-Pacific News - Geo-Politics & Defense (@IndoPac_Info) September 25, 2024
Still, a commercial oiler is much slower than the Big Horn forcing the carrier to travel at reduced… pic.twitter.com/TRGK8zCGPR
To kaže na resno pomanjkljivost logističnih sistemov ameriške mornarice v času, ko so se ZDA odločile, da bodo z agresivno vojaško držo pomagale Izraelu.
Vir vseh težav je tanker »Big Horn« 33-letni tanker razreda Kaiser.
Ta ladja je v lasti mornarice in jo upravljajo civilni mornarji pod vodstvom ZDA.
Te ladje so odgovorne za oskrbo z gorivom bojnih letal na letalonosilkah in dopolnjevanje z gorivom drugih spremljevalnih ladij na morju - v tem primeru »udarne skupine Lincoln Carrier Strike Group«, ki od avgusta deluje na območju Arabskega morja.
Ta vključuje vodilno letalonosilko USS Abraham Lincoln, ki ima na krovu peto generacijo letal F-35, v spremstvu pa tri rušilce.
Obenem je ta tanker edina oskrbovalna ladja v bližini, zaradi česar je oskrba z gorivom težavna za udarno skupino, ki je zaposlena v boju s Hutiji.
Letalonosilka, ki ji zmanjka goriva za njena letala pa je kljub jedrskemu pogonu samo še velika tarča in nič drugega...
Drugi tankerji ameriške mornarice so medtem v Sredozemlju, Singapuru, Zahodnem Pacifiku, dve sta na zahodni obali ZDA, ena na južni obali v Norfolku, nekateri pa se še popravljajo ali pripravljajo za razgradnjo v različnih ladjedelnicah po vsem svetu.
Whopping 18 million barrels of oil pass through the narrow Strait of Hormuz every DAY.#Iran can shut it down for a long periods of time, in case of a war.
— S.L. Kanthan (@Kanthan2030) October 11, 2024
Let’s see if #Israel and #US are just bluffing or they have some secret strategy to attack Iran without crashing the… pic.twitter.com/IPsLtVMf2E
»Ni jih veliko na pretek,« piše Responsible Statecraft.
Ladjo Big Horn, ki je nasedla, so medtem odvlekli v bližnje pristanišče, vendar ni jasno, kdaj in če bo pripravljena za vrnitev na delo.
US Navy Oiler Runs Aground, Forcing Carrier Strike Group to Scramble for Fuel https://t.co/BZydo4QHe7
— Orange Peel (@rottenbanana101) September 28, 2024
Tankerje razreda Kaiser so uvedli v osemdesetih letih prejšnjega stoletja in že dolgo predstavljajo hrbtenico zmogljivosti mornarice za obnovo ladij na morju (UNREP).
Ta plovila na morju polnijo udarne skupine letalonosilk in druga mornariška sredstva - to je ključna naloga, ki zagotavlja globalni doseg in operativno pripravljenost mornarice ZDA.
Ker pa so to tankerji z enojnim trupom, so veljali za okoljsko ranljive, saj je po razlitju nafte Exxon Valdez Zakon o onesnaževanju z nafto iz leta 1990 (OPA 90) za komercialne tankerje predpisal zasnovo z dvojnim trupom.
A novih še ni na vidiku...
Morda se bo ameriška mornarica sedaj morala obrniti na komercialni tanker za oskrbo udarne skupine z gorivom, vendar bo to povzročilo svoje težave.
Tak tanker potrebuje namreč naknadno opremljanje s posebnimi napravami, cevmi, črpalkami za gorivo, komunikacijami in, kar je najpomembnejše, posebno ekipo, ki bi jo odpeljali na Bližnji vzhod, da bi vse to nadzorovala.
Tu je še ena težava.
The USNS Big Horn, a Henry J. Kaiser-class replenishment oiler, "ran aground" off Oman today. I'm curious how it ran aground backwards, damaging the rudder and flooding the engine room.
— Armchair Warlord (@ArmchairW) September 25, 2024
My theory is the Russians torpedoed it in retaliation for the NATO-led strike on Toropets.… pic.twitter.com/bOHlUCLEM9
Komercialni tankerji so občutno počasnejši od mornariških naftarjev, zaradi česar bi lahko bil USS Abraham Lincoln bolj ranljiv za napade med operacijami nakladanja letalskega goriva.
Los rebeldes hutíes atacaron dos buques en el mar Rojo - Infobae https://t.co/BgySd3RwcG
— Octavio Cogley (@ocogley) October 11, 2024
Strokovnjaki pravijo, da je resnična težava ameriške vojne mornarice pomanjkanje ladij za gorivo in drugih podpornih ladij v celotni mornarici.
Ne le to, primanjkuje tudi usposobljenih posadk.
Vse to niso ravno dobre novice za mornarico ZDA, ki se pospešeno zapleta v vse večje število konfliktov na Bližnjem vzhodu.