REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

State Department: Skrbijo nas hitrost in obseg prestrukturiranja ruske vojske!

State Department: Skrbijo nas hitrost in obseg prestrukturiranja ruske vojske!Washington je resno podcenjeval tudi tesne vezi Moskve in Pekinga, je dejal namestnik ameriškega državnega sekretarja Kurt Campbell in dodal, da se Zahod zaveda, da se bo »v ne tako oddaljeni prihodnosti« moral diplomatsko angažirati z Rusijo glede rešitve ukrajinske vojne. Vir: Posnetek zaslona, X

Washington je zelo zaskrbljen zaradi hitrega »prestrukturiranja« ruske vojske in ga deloma pripisuje »resnim« povezavam Moskve s Kitajsko, je dejal namestnik ameriškega državnega sekretarja Kurt Campbell.

Ko je v intervjuju, ki ga je organiziral washingtonski možganski trust Carnegie Endowment for International Peace, govoril o vojni v Ukrajini, je Campbell dejal, da »tisto, kar smo videli v zadnjih dveh letih predstavlja prestrukturiranje ruske vojske, katere hitrost in odločnost sta nas, odkrito povedano - presenetila.«

Campbell je dodal, da je to na Zahodu povzročilo »resno nervozo«.

Na vprašanje, ali so bile ZDA preveč previdne pri oboroževanju Kijeva, je uradnik Bidnove administracije poudaril, da je Washington »daleč največji dostavljalec pomoči Ukrajini« in da je bila večina pomoči dostavljena »pravočasno«.

Campbell je nadalje trdil, da je ruska vojaška industrija povečala proizvodnjo zahvaljujoč tuji pomoči, zlasti iz Kitajske.

State Department je podcenjeval, kako blizu sta si postala Moskva in Peking, je zatrdil, podobno kot so prejšnje generacije ameriških diplomatov podcenjevale globino kitajsko-sovjetskih razprtij.

Odnosi med Pekingom in Moskvo so »verjetno najbolj grozljivo in najpomembnejše dvostransko sodelovanje na svetovni ravni danes, ki ga moramo upoštevati in se nanj odzvati,« je dejal uradnik State Departmenta.

Zahod se zaveda, da bo rešitev ukrajinske vojne zahtevala diplomatsko sodelovanje z Rusijo »v ne tako oddaljeni prihodnosti«, je dejal Campbell.

Poudaril je, da ima tudi Washington določene rdeče črte.

»Vložki so za nas visoki, ne moremo si privoščiti, da bi sprejeli izid, ki je neugoden do te mere, da bi Rusija ali Kitajska izhajali iz tega misleč, da se ta scenarij lahko ponovi drugje,« je dejal namestnik državnega sekretarja ZDA.

Navedeni cilji Moskve v ukrajinski vojni vključujejo vojaško nevtralnost Kijeva z omejenimi oboroženimi silami, preobrat diskriminatorne politike Kijeva proti etničnim Rusom in odstranitev radikalnih ukrajinskih nacionalistov z oblasti.

Rusija je tudi zahtevala, da se Kijev odreče svojim zahtevam po ozemljih, ki so se medtem odločila združiti z Rusko federacijo.

Vladimir Zelenski je prejšnji mesec odpotoval v ZDA, da bi predstavil svoj »načrt zmage«, do katerega naj bi bili ameriški uradniki skeptični.

Zahod si prizadeva s pomočjo Kijeva vojaško poraziti Rusijo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek