REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Udarec za prestiž Slovenije: Za svoje klečeplazenje pred šefico EK je Slovenija nagrajena - s političnim »klofutanjem«

Udarec za prestiž Slovenije: Za svoje klečeplazenje pred šefico EK je Slovenija nagrajena - s političnim »klofutanjem«Šefica EK in njena žrtev Vir: Telegram

Slovenija je te dni iz Bruslja dobila zelo jasno sporočilo o tem, koliko je njena politika in beseda vredna v očeh Evropske komisije.

Neprestano prilizovanje slovenskih politikov Ursuli von der Leyen, pohvale, sledenje katastrofalni zunanji in varnostni politiki, ki je pripeljala do vojn in gospodarske krize v celotni EU in tudi njeni lastni Nemčiji - vse to je bilo »nagrajeno« z zavrnitvijo slovenskega kandidata za evropskega komisarja.

Šefica Evropske komisije je zagotovo izvedla pravi napad na suvereno odločitev Slovenije in njen prstiž v mednarodnih odnosih. Tega pa slovenske vlade, sedanja in prihodnje, ne bi smele tako enostavno pozabiti.

»To, kar se dogaja s kandidaturo za Evropsko komisijo, je sramota,« je dejal prvak SDS Janez Janša in dodal, da je »suverena pravica države, da predlaga v Evropsko komisijo nekoga, za katerega meni, da bo tam dobro delal in tudi malo skrbel za interese Slovenije.«

»Tole klofutanje Slovenije je možno samo v tej situaciji, ko imamo šibko vlado,« je dodal Janša.

Toda v resnici je šlo za »klofutanje« šefice EK ki prihaja iz Evropske ljudske stranke in si je upala s svojimi zahtevami, kot je poročal Politico, »klofutati« le manjše države članice z levosredinskimi vladami, ki jo večinoma itak niso podprle za predsednico EK.

K temu razpletu so zato prispevali tudi v stranki SDS, ki je del Evropske ljudske stranke, pa tudi opozicijski mediji v Sloveniji, z vztrajnimi napadi na Tomaža Vesela. 

Toda v primeru Slovenije je stvar še bolj absurdna, kajti medtem ko so v SDS že do izvolitve Leynove izražali zadržke, so poslanci Gibanja Svoboda in Matej Tonin šefico EK vztrajno podpirali.

Sedaj je prišla »zahvala« v obliki zavrnitve očitno kompetentnega kandidata, ki se je dolgo časa pripravljal na to kandidaturo in šel tudi skozi sito v državnem zboru.

Gre najmanj za veliko nespoštovanje odločitve slovenskega predsednika vlade in celotne vlade, s tem pa tudi za ponižanje Slovenije.

Vzrok za odstop so po navedbah kabineta predsednika vlade različni pogledi na delovanje prihodnje sestave Evropske komisije, ki izhajajo iz pogovora med Veselom in predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen.

»V kandidaturo sem se podal z iskrenimi nameni v korist Slovenije. Žal s predsednico von der Leyen ne deliva istega koncepta delovanja Evropske komisije, zato sem se odločil, da kandidaturo, v dobro Slovenije, umaknem. Sloveniji na tej poti želim, da dobi končno vpliven in dober resor, saj verjamem, da smo med kandidati bili in bomo le najkompetentnejši posamezniki za to funkcijo,« so Veselovo izjavo v kabinetu povzeli v sporočilu za javnost.

Zavrnitev Tomaža Vesela pa bo imela zagotovo vpliv na to, kar se v mednarodnih odnosih prav tako meri in je zelo pomembno, čeprav gre za nevidno dobrino – gre pa za prestiž države.

Odstop sta vlada in Vesel očitno poskusila zaviti v tančico »nesoglasij«, a težko verjetno je, da bi človeka, ki je z vporednim delom pri FIFI v času vodenja Računskega sodišča zaslužil skoraj milijon evrova ali celo bistveno več od dobro plačane funkcije odvrnil nek abstrakten »koncept«.

Ker če je, potem bi morala vlada jasno povedati tudi, kje je prišlo do tako neverjetno velikih nesoglasij, saj je to morda pomembno tudi za usmeritev celotne EU in slovenskega položaja v tej mednarodni organizaciji.

Zato je veliko verjetnejša možnost, da Vesel ni odstopil sam, ampak »je bil odstopljen«, kot ocenjuje tudi evroposlanka SDS Romana Tomc.

Zavrnitev Tomaža Vesela pa bo imela zagotovo vpliv na to, kar se v mednarodnih odnosih prav tako meri in je zelo pomembno, čeprav gre za nevidno dobrino – gre pa za prestiž države.

Šefica Evropske komisije je zagotovo izvedla pravi napad na suvereno odločitev Slovenije in njen prstiž v mednarodnih odnosih.

Tega pa slovenske vlade, sedanja in prihodnje, ne bi smele tako enostavno pozabiti.

Je pa seveda res, da si je Slovenija za to »klofuto« kriva sama.

Na volitvah so volivci izbrali Jovevo, Šarca in druge kimavce, ki so v vsem sledili zgrešeni politiki te iste von der Leynove.

Pri ponavljanju slabo naučenih fraz te ginekologinje, ki se na mednarodne odnose spozna kot zajec na boben so šli tako daleč, da je bila prepričana, da jih ima v žepu.

Slovenski politiki nikoli niso izražali rezerv ali zadržkov, ko je bilo potrebno pritisniti na Madžarsko ali kakšno drugo neposlušno državo ali uvesti nov krog sankcij, ki so škodile tudi Slovenijo.

Nekako naravno je slovenska vlada pričakovala, da ji bo to »povrnjeno« in zato se je tudi samozavestno podala v kanddiranje evropske komisarja.

Šefica EK, ginekologinja, ki jo je pri zunanjepolitičnih vprašanjih zelo lahko voditi za nos in to z njo počnejo kar na daljavo, iz Washingtona, si seveda ne želi strokovnjakov, ki bi v komisiji težili s svojimi strokovnimi prepričanji, pač pa politike, ki danes govorijo eno, drugič pa nekaj drugega. In znajo predvsem lagati. Tako kot ona sama.

Toda tekma za mesto evropskih komisarjev je vedno tudi trgovina, toda zakaj bi šefica EK, ki vedno lahko računa na podporo Slovenije, ki je zaradi proračunskih primankljajev vse bolj odvisna tudi od EK upoštevala želje Slovenije?

Vesel po odločitvi o umiku pred televizijske kamere ni želel, je pa v pogovoru za TV Slovenija potrdil, da se je umaknil, ker je ugotovil, da želi von der Leyen »kandidatko s političnimi izkušnjami«, sam pa je »moški s predvsem ekspertnim in ne toliko s političnim znanjem.«

Svoje nezadovoljstvo s slovenskim kandidatom je v četrtek v pismu premierju Golobu jasno navedla tudi von der Leyen in dodala, da želi »močna politična imena.«

To je seveda razumljivo.

Šefica EK, ginekologinja, ki jo je pri zunanjepolitičnih vprašanjih zelo lahko voditi za nos in to z njo počnejo kar na daljavo, iz Washingtona, si seveda ne želi strokovnjakov, ki bi v komisiji težili s svojimi strokovnimi prepričanji, pač pa politike, ki danes govorijo eno, drugič pa nekaj drugega.

In znajo predvsem lagati. 

Tako kot ona sama.

Sama je dala dober primer na Blejskem forumu, kjer je izrekla kopico laži, že pred tem pa se je, na primer, med drugim zlagala, da je Rusija takoj, ko se je začela vojna, zaprla tudi plinske ventile za dotok plina v Evropo.

Kar je res nesramna, kolosalna laž, ker vsi vemo, da je omejitve glede plina Rusiji s sankcijami uvedla le EU in ne Rusija.

In da so ZDA s svojimi zaveznicami, kot je to razkril Seymour Hersh, razstrelile tri od štirih cevi Severnih tokov.

Putin se je celo te dni spraševal, zakaj lahko Nemčija ruski plin dobiva preko Ukrajine in drugih držav, noče pa ga iz ene, še vedno cele cevi Severnega toka?

Plin iz Rusije ob tem še vedno priteka v Evropo v velikih količinah, Rusija ostaja vodilna ali druga pri oskrbi EU s plinom.

Pravzaprav po dveh letih EU iz Rusije sedaj prvič uvaža celo več plina kot iz največje konkurentke, ZDA.

Šefica EK zato potrebuje politike, ki ne dajo veliko na logiko, resnico in znanje.

Vesel zanjo zato ni bil dober kandidat.

Je pa zanimivo, da Vesel tega ni spoznal že pred kandidaturo, ki jo je tako veselo podal...

Šefica EK ima najraje tiste komisarje, ki se ne spoznajo na svoje delo Vir: Telegram
Šefica EK ima najraje tiste komisarje, ki se ne spoznajo na svoje delo Vir: Telegram

Manj kot se spoznajo na svoje področje – bolje je zanjo, ker bo z njimi lažje manipulirala.

Ampak slovenski dopisniki slovenski javnosti namesto te resnice prodajajo pravljico o tem, da je bila zavrnitev Vesela (in Goloba) stvar nekih osebnih neusklajenosti. 

»Neuradno je slišati tudi, da se Vesel in von der Leyen na sestanku v Bruslju nista najbolje ujela, je še poročal novinar TV Slovenija Rok Šuligoj,« poroča javni servis RTV SLO.

In predvsem zato, da bi z njimi lahko lažje manipulirala ne glede na dejstva si šefica EK želi kandidate, ki imajo »izkušnje z opravljanjem visokih političnih oziroma izvršilnih funkcij, kot so premier, minister, namestnik ministra, ali pa vsaj visoke diplomatske funkcije oziroma visoke funkcije v kateri od institucij EU-ja.«

Ironično bi lahko rekli, da bi bil Vesel odličen kandidat za kitajski politbiro, ne pa za Evropsko komisijo.

Razlika pa je očitna tudi pri razvoju EU in Kitajske...

Kot drugo merilo pa je šefica EK poudarila uravnoteženost, geografsko, politično in spolno. »Že celotno svojo politično kariero si prizadevam, da bi ženske imele dostop do odločevalskih in vodilnih položajev,« je dejala v torek.

Toda, ker je med 26 kandidati le devet žensk se zastavlja logično vprašanje – zakaj predsednica komisije zavrnitve kandidata ne preizkusi na kakšni drugi, morda večji članici?

En klic iz Washingtona v Bruselj bi Sloveniji lahko prihranil blamažo. Vendar ga ni bilo. Verjetno zato, ker je Slovenija tako pomembna in sedaj lahko igra z najvišjimi, kot je dejal Volk.

Od 27 držav EU-ja vsaka predlaga enega komisarja, razen Nemčije, od koder prihaja predsednica komisije, ki je bila za nov mandat potrjena že julija.

Toda, kot še navaja Politico, je predsednica komisije »pritisnila« le na tiste države, naj zamenjajo komisarskega kandidata, v katerih vlad ne vodijo desnosredinske stranke, ki so članice Evropske ljudske stranke (EPP).

In še to praviloma na manjše.

Slovenja seveda lahko naredi nekaj proti temu. Predvsem bi slovenska politika morala razumeti, da bo konformistično vztrajanje pri brezpogojni podpori zgrešeni politiki EU na koncu škodljivo za Slovenijo.

In namesto, da se Slovenija celo zavzema za vse več večinskega odločanja, bi morala podporo takšnim predlogom, prav zaradi nespoštovanja ki ga je doživela s strani EK – zamrzniti.

In še bolje bi bio, če bi se povezala z Madžarsko, Slovaško, Španijo, Irsko in drugimi državami, ki imajo glede zunanje politike EU bolj kritične poglede (predvsem glede Ukrajine in Palestine) in začela glasno zastopati svoje lastne interese.

Morda bi nato Slovenijo, ki bi znala pritisniti na »zavore« in blokirati kakšno odločitev v EU bolj resno vzeli tudi takrat, ko bi EU sprejemala odločitve, povezane s Slovenijo. Zdaj to seveda ni potrebno.

Za svoje klečeplazenje pred von der Leynovo v EU je zato Slovenija nagrajena - s političnim »klofutanjem.«

Ob tem pa bi se morali vprašati tudi, kakšno vlogo imajo v tej šlamastiki tudi svetovalec predsednika vlade Vojko Volk in drugi, ki so pri tem sodelovali.

Še pred mesecem dni smo namreč poslušali, kako pomembna je nenadoma postala Slovenija, ki je dva tuja državljana, ki Sloveniji očitno nista neposredno škodila, aretirala in nato dala drugim državam. da so jih zamenjale za svoje v Rusiji ujete vohune.

Sedaj pa te velike države na čelu z Nemčijo in ZDA pri slovenskem komisarju nenadoma niso mogle storiti prav nič.

En klic iz Washingtona v Bruselj bi Sloveniji lahko prihranil blamažo.

In kje so sedaj ti slovenski prijatelji, ko je bilo doseči zgolj imenovanje nekega komisarja, enega od 26-tih, po izbiri Slovenije? Kaj bi šele bilo, če bi se zgodilo kaj hujšega, ob resni krizi? Na kakšno pomoč bi tedaj lahko računala Slovenija?

Vendar ga ni bilo.

Verjetno zato, ker je Slovenija tako pomembna in sedaj lahko igra z najvišjimi, kot je dejal Vojko Volk.

Saj se še spomnimo, kajne?

»In danes je dokaz za to, da lahko igramo z najvišjimi, z najpomembnejšimi igralci na svetu. Danes se počutim kot v časih Drnovška, ko je bila Slovenija zelo ugledna v mednarodni skupnosti in da smo dali prispevek k temu, kar je včeraj predsednik Biden zelo lepo povedal. Rekel je, da brez prijateljev ni uspeha na mednarodni sceni, v bistvu je povedal, da tudi tako velika država, kot je Amerika, brez prijateljev, tudi takih, kot je Slovenija, pač ne more,« je dejal Volko Volk.

In kje so sedaj ti slovenski prijatelji, ko je bilo treba doseči zgolj imenovanje nekega komisarja, enega od 26-tih, po izbiri Slovenije?

Kaj bi šele bilo, če bi se zgodilo kaj hujšega, ob resni krizi? Na kakšno pomoč bi tedaj lahko računala Slovenija?

In če si takšno klofuto upajo dati članici EU, ki je celo ta mesec predsedujoča v Varnostnem svetu OZN - kaj to govori o odnosu institucij EU do njenih članic?

To je osupljiva blamaža in javno ponižanje Slovenije.

Vse kaže, da Slovenija nima samo napačnih svetovalcev za zunanjo politiko, pač pa ima tudi napačne zaveznike.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek