REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Zakaj je kritika Sovjetske zveze in Rusije zaradi sporazuma Ribbentrop – Molotov neutemeljena in zavajajoča?

Zakaj je kritika Sovjetske zveze in Rusije zaradi sporazuma Ribbentrop – Molotov neutemeljena in zavajajoča?Ribbentrop in Molotov. Vir: Posnetek zaslona, X

Včeraj se je Evropska unija znova spomnila »totalitarizmov.«

Spominski dan je zamišljen tako, da meče v en koš nacizem in socializem, pod krinko boja proti totalitarizmu.

Stalinizem je bil res totalitarizem, a to ne pomeni, da so bile vse socialistične države ves čas totalitarne, kot posredno namigujejo razne proslave ob tem dnevu.

Obenem se Sovjetski zvezi oziroma današnji Rusiji očita, da je s sporazumom Ribbentrop – Molotov bila odgovorna za začetek druge svetovne vojne in da je pravzaprav enaka nacistični Nemčiji.

Takole je zadevo opisal Milan Zver iz SDS: »Na današnji dan obeležujemo evropski dan spomina na žrtve totalitarnih in avtoritarnih režimov. 2. aprila 2009 je namreč Evropski parlament sklenil, da bo 23. avgust razglašen za evropski spominski dan, kar je bila zelo pomembna odločitev evropskih parlamentarcev.

Na ta dan je bil leta 1939 sklenjen zloglasni pakt o nenapadanju med komunistično Sovjetsko zvezo in nacistično Nemčijo. Podpisala sta ga sovjetski komisar za zunanje zadeve Molotov in nemški zunanji minister von Ribbentrop v navzočnosti Stalina v noči s 23. na 24. avgust 19391 v Moskvi.

S tem paktom sta dva različna politična sistema, komunistični in nacistični, dokazala, da je njun glavni cilj ohranjanje totalitarnega režima in širjenje le-tega v med seboj dogovorjenem ozemeljskem območju.«

»Z določitvijo spominskega dne želimo počastiti vse nedolžne ljudi, ki so trpeli in umrli zaradi zatiranja, kršenja človekovih pravic in sistematičnega nasilja, ki so ga izvajali totalitarni režimi v preteklosti,« je zapisal Zver.

Gre seveda za zavajanje.

Cilj obeh držav tudi ni bilo širjenje totalitarne družbene ureditve, pač pa zaščita lastnih interesov (s strani Rusije) zaradi vse večjega vpliva Nemčije Adolfa Hitlerja in stabiliziranja ene potencialne fronte zaradi vse bolj do nacistične Nemčije kritičnih zavezništev drugih držav (s strani takratne Nemčije), kot pravi Zver.

Sovjetska zveza ne bi nikoli podpisala pakta z nacistično Nemčijo, če pred tem ne bi vse zahodne države zavračale sporazume z njo.

Ker so si v bistvu želele, da se Rusija in Nemčija zapleteta v vojno in obe oslabita, še posebej pa Sovjetska zveza.

Ob tem pa so tudi te države z nacistično Nemčijo pred paktom med Nemčijo in SZ podpisovale podobne pakte o prijateljstvu in nenapadanju, zato je postavljanje Sovjetske zveze na sramotilni steber zaradi tega zavajajoče.

Sicer pa je to že v preteklosti lepo pojasnil poslanec Svobode Martin Premk.

Tega, kar je povedal, uradno zgodovinopisje, tudi v Sloveniji, seveda ne sliši rado.

A to je resnica, ne pa nakladanje Zvera o skupnih načrtih nacistov in komunistov.

Ti nikoli niso imeli skupnih načrtov, sodelovali so le iz opurtunističnih oziroma geostrateških nagibov.

So pa imeli skupne načrte pri izgradnji Tretjega rajha nacisti in domobranci, ki jim je Matej Tonin tudi tokrat v resnici polagal vence.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek