REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

NATO oslepel: Zaradi odpihnjenih« ameriških dronov z neba Črnega morja je vohunjenje zavezništva oteženo

NATO oslepel: Zaradi odpihnjenih« ameriških dronov z neba Črnega morja je vohunjenje zavezništva oteženoMiG-31

Rusija je na napade z ameriškimi raketami ATACMS, ki so jim pomagala tudi brezpilotna letala Global Hawk že odgovorila - z novo taktiko.

In zaradi te taktike je NATO sedaj - deloma slep.

Italijanska vojaška spletna stran za spremljanje Itamilradar namreč kaže, da dronov USAF Global Hawk nad Črnim morjem ni več mogoče videti.

Razlog za to je nova taktika ruskega vojaškega letalstva.

V poročilu Tsargrada 1. julija vojaški analitik Vladislav Šlepčenko poroča, da so ruske zračne sile oblikovale »taktiko prestrezanja ameriških brezpilotnih letal z izbruhi zračne turbulence, tako močne, da so njihove operaterje prisilile k umiku. Prvi preizkus taktike je bil 24. junija.«

Povedano preprosto – ruski MiG-31 naj bi namreč v mednarodnem prostoru, kjer je letel izvidniški Global Hawk (Svetovni jastreb) priletel s hitrostjo 2-3 Macha (dvojna ali trojna hitrost zvoka) izjemno blizu ameriškega brezpilotnika.

Ta naj bi zaradi izrednih turbolenc izgubil vzgon in pričel nenadzorovano padati.

Rusija je na napade z ameriškimi raketami ATACMS, ki so jim pomagala tudi brezpilotna letala Global Hawk že odgovorila - z novo taktiko. In zaradi te taktike je NATO sedaj - deloma slep.

Letalo naj bi njegovi »piloti« sicer uspeli stabilizirati, a so dragoceno letalo takoj umaknili v domače oporišče.

Orožje torej ni bilo uporabljeno, toda Rusija je dosegla namen.

To je torej različica taktike »izpusta goriva« dveh Su-27, ki sta 14. marca 2023 sklatili ameriški dron, MQ-9 Reaper, v Črno morje.

Zato so se Američani iz območja (začasno?) umaknili, bojevanje pa prepustili britanskim raketam Storm Shadow in britanskim izvidniškim letalom.

Tsargrad je moskovski internetni in video kanal, ki ga režira Konstantin Malofejev.

Monarhist in pravoslavni vernik Malofejev je bil s strani ZDA že večkrat sankcioniran, ZDA pa so ga obtožile za »enega glavnih virov financiranja za Ruse, ki spodbujajo separatizem na Krimu.«

Kritičen je tudi do »vojaške zadržanosti« Kremlja, ne da bi imenoval Putina.

Na kanalu se sedaj norčujejo iz ZDA.

Opozarjajo, da je ameriške drone nad Črnim morjem prizadela ne morska, pač pa »zračna bolezen.«

Novica je znana tudi v Indoneziji. Le v Evropi jo skrivajo...

Toda sledil je odgovor ZDA.

Natova izvidniška letala so se začela osredotočati na območje Krima.

Vohunska brezpilotna letala so bila zamenjana z izvidniškimi letali s človeškimi posadkami.

Zadnji polet Global Hawka
Itamiliradar: Zadnji polet "svetovnega jastreba" 24.junija letos.

Situacijo je komentiral vojaški dopisnik Tsargrada oziroma Cargrada Vladislav Šlepčenko.

1. julija popoldne je postalo znano, da ameriško izvidniško letalo Boeing P-8A Poseidon kroži na nebu nad Romunijo v družbi letečega tankerja Boeing KC-135R, ki polni gorivo v letalu.

Ugotovljeno je bilo, da bo letalo takoj po zaključku postopka začelo opravljati nalogo elektronskega izvidovanja ozemlja ruskega polotoka.

Vendar se poveljstvu Nata očitno to ni zdelo dovolj.

Zahodnjaki so nehali prižigati transponderje, kar jim nikakor ni pomagalo, da bi ostali neopaženi.

Zato je bilo britansko izvidniško letalo RC-135W Rivet Joint premeščeno za izvidovanje Sevastopola iz letalske baze Waddington.

Obstaja sum, da se Natovi zračni vohuni po »incidentih« z brezpilotnimi letali bojijo leteti blizu ruske meje.

Medtem je tudi pilot ruskega lovskega bombnika na svojem kanalu Telegram spet objavil skrivnostno sporočilo.

Pilot namiguje, da so lovci [ruskih zračnih sil] sprejeli potrebne ukrepe proti ameriškim brezpilotnikom.

»Danes je na nebu Črnega morja nemir. Zahodnjaki so nehali prižigati transponderje, kar jim nikakor ni pomagalo, da bi ostali neopaženi. Čakamo na podrobnosti. Borci so izdelali kontrolni cilj. Kdo je bil, kaj in kako, bomo izvedeli malo kasneje. Ampak to ni točno,« je zapisal avtor Telegram kanala Fighterbomber na informacijo o »sestrelitvi« ameriškega drona.

Vojaški komentator Tsargrada Vladislav Šlepčenko meni, da je treba to informacijo obravnavati v kontekstu incidenta 24. junija.

Če se zanašamo na informacije Fighterbomberja, potem je ruski MiG-31 tistega dne dvakrat preletel ameriški izvidniški dron Global Hawk, med drugim s hitrostjo 2 ali 3 Macha, potem pa je »ameriško letalo zbolelo.«

Po podatkih nadzornih služb Flightradar 24 se ameriški droni nad Črnim morjem niso pojavili po 24.juniju.

Američane je rusko ravnanje prestrašilo, zato so prenehali pošiljati drone nad Črno morje.

Zato zdaj namesto dronov pošiljajo letala s posadko.

Poleg tega jih niti ne pošiljajo Američani, ampak Britanci.

Američane je to prestrašilo, zato so prenehali pošiljati drone nad Črno morje.

»Konec prejšnjega tedna, v petek, je bil polet letala za elektronski nadzor velikega dosega, britanskega spremstva dveh lovcev eurofighter typhoon. Trenutno leti veliko letal. Če je to RC-135V Rivet Joint, je to letalo, ki je zasnovano za radarsko zaznavanje in sledenje našega ozemlja,« ugotavlja Šlepčenko.

Vojaški dopisnik opozarja na dejstvo, da je bilo tokrat do obal Krima poslano tudi protipodmorniško letalo P-8 Poseidon.

Namenjeno je sledenju »morskih plenilcev« - podmornic.

»To aktivno patruljiranje nad Črnim morjem lahko kaže na to, da so naše podmornice postale bolj aktivne in da nekaj delajo. V nasprotnem primeru ne bi imelo posebnega smisla voziti Pozejdona sem ter tja,« je pojasnil Šlepčenko.

Meni, da vsa ta aktivnost kaže, da so bili res sprejeti ukrepi za nevtralizacijo ameriških brezpilotnikov.

In ti ukrepi so se izkazali za precej učinkovite, zato Amerićani ne vedo, kaj naj naredijo.

»To pomeni, da je odziv izbran točno tako, kot mora biti,« poudarja Šlepčenko.

Poleti Poseidona Vir: Tsargrad.tv
Polet letala NATO Boeing P-8A Poseidon, ki išče ruske podmornice v Črnem morju...Vir: Tsargrad.tv in Vojenaja hronika.

Vojaški komentator je spomnil, da po eni strani Rusija ni zainteresirana eskalacijo oboroženega boja v mednarodnem zračnem prostoru, ker je država zelo odvisna od zmožnosti izvoza nafte in nakupa elektronike za vojaško-industrijski kompleks.

»Nikakor nam ni treba širiti boja v mednarodne vode, ker bo potem velik problem s trgovino,« je pojasnil Šlepčenko.

»Po drugi strani,« poudarja, »prav tako ni več mogoče tolerirati sodelovanja Američanov pri terorističnih napadih ob naši obali. Zato je bila najdena možnost, ki izpolnjuje določene zahteve. In očitno se je izkazalo, da je ta možnost po eni strani precej uspešna, po drugi strani pa dovolj nevtralna, da je Američani zdaj ne morejo uporabiti za zaostritev razmer z nekaterimi svojimi dejanji ali izjavami.«

In kakšne so posledice?

To aktivno patruljiranje nad Črnim morjem lahko kaže na to, da so naše podmornice postale bolj aktivne in da nekaj delajo.

Strokovnjak opozarja, da lahko izvidniški dron Global Hawk patruljira več kot 30 ur.

V skladu s tem »se lahko zadržuje sredi Črnega morja, tako da lahko opazuje dejavnosti v regiji več kot en dan. Vidi izstrelitve balističnih raket, vidi izstrelitve protiletalskih raket, zaznava aktivnost postaj za elektronsko bojevanje, radarjev, vzlete in pristanke letal. Za brezpilotno letalo je pravzaprav viden ves Krim, Krasnodarski kraj in vse do severa, okoli 250 kilometrov stran, vse to je vidno,« je pojasnil Šlepčenko.

»In vse te informacije dron v realnem času pošilja v štab Nata in takoj jih prenašajo ukrajinskim vojaškim silam. Poleg tega imajo možnost prožnega in takojšnjega odziva na dejavnosti zračne obrambe. Na primer, če ukrajinska vojska vidi, da je nek ruski sistem zračne obrambe izstrelil svoje protiletalske rakete, ga lahko takoj napadejo. Podobno lahko Ukrajinci izvedejo obsežen napad na ruski kompleks za elektronsko bojevanje, če ga zaznajo. Toda trenutno teh oči, ki zagotavljajo tako stalno prednost pri zavedanju situacije, ni,« poudarja Šlepčenko.

Zdaj, glede na Flightradar24, izvidniška letala delujejo bodisi z ozemlja Romunije bodisi opravijo majhne prelete v Črno morje, v nevtralne vode.

Toda spet se poskušajo držati turških teritorialnih voda.

Global Hawk  Vir: X
Global Hawk  Vir: X

In njihovi leti so omejeni, najprej zaradi zaloge goriva v samem letalu, katerega doseg in čas v zraku sta manjša kot pri Global Hawku, drugič pa zato, ker poskušajo izvidniška letala zaščititi tudi z lovskimi letali.

Posledično se je čas delovanja izvidniških letal skrajšal.

To pomeni, da zdaj ne morejo izvajati stalnega izvidovanja, ampak le v majhnih časovnih obdobjih!

V skladu s tem obstajajo okna priložnosti, ko »se lahko naši sistemi preselijo, skrijejo, skočijo iz enega zavetišča v drugega itd.,« opozarja ruski strokovnjak.

Toda v Rusiji že razmišljajo naprej, o tem, kaj narediti sedaj z Natovimi izvidniškimi letali nad Črnim morjem.

Posledično se je čas delovanja izvidniških letal skrajšal. To pomeni, da zdaj ne morejo izvajati stalnega izvidovanja, ampak le v majhnih časovnih obdobjih!

»Če smo izrinili njihova brezpilotna letala, moramo zdaj razmišljati o tem, kako iztisniti letala s posadko, ne da bi zadeva prišla do neposrednega spopada,« je prepričan Šlepčenko.

Po njegovem mnenju je Nato napotil letala z živimi posadkami prav zato, ker razumejo, da jih Rusija ne namerava sestreliti.

Ena od možnih rešitev tega problema je lahko napoved vojaških vaj v mednarodnih vodah Črnega morja z izstreljevanjem raket in testiranjem sistemov elektronskega bojevanja.

In potem se lahko ta opozorila preprosto ponavljajo in posodabljajo znova in znova.

MiG-31
MiG-31 lahko doseže izjemno visoke nadzvočne hitrosti  Vir: RusianPlanes.net

Tako, da »če bo nekdo prišel v mednarodne vode, kjer izvajamo vaje, si je sam kriv. Če bo nekdo letel in poskušal nekaj odkriti, pa bo naletel, recimo, na sevanje našega kompleksa za elektronsko bojevanje, si je prav tako kriv sam,« pojasnjuje logiko Šlepčenko.

Če bo sovražnik popustil, ga moramo stisniti.

»Če bo sovražnik popustil, ga moramo stisniti,« je prepričan vojaški komentator.

Torej, tako kot je bilo mogoče izriniti Natova brezpilotna letala, se moramo zdaj lotiti dela na letalih s posadko, ocenjuje strokovnjak.

Ampak spet, to je treba storiti, ne da bi zadevo pripeljali do neposrednega konflikta, do situacij, ki bi jih Zahod lahko izkoristil za začetek neposrednih agresivnih dejanj, ocenjuje Šlepčenko.

 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek