REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Histerija se mu ni obrestovala: Macronu se obeta hud poraz, Putinu pa zmaga – na političnem bojišču v Franciji

Histerija se mu ni obrestovala: Macronu se obeta hud poraz, Putinu pa zmaga – na političnem bojišču v FrancijiNa nasprotnih političnih bregovih: Emmanuel Macron in Marine Le Pen. Vir: Posnetek zaslona, X

Histerična razpustitev francoske skupščine takoj, ko so bili znani za njegovo stranko porazni rezultati evropskih volitev se francoskemu predsedniku Emmanuelu Macronu ni obrestovala.

Vse kaže, da bodo nacionalne volitve »odpihnile« njegov stranko v ozadje, večino pa bo prevzela stranka Marine Le Pen.

V Franciji namreč danes poteka prvi krog predčasnih parlamentarnih volitev, na katerih naj bi zmagala skrajno desna stranka Nacionalni zbor (RN), ki ji je glede na ankete podpora še narasla.

V Franciji danes poteka prvi krog predčasnih parlamentarnih volitev, na katerih naj bi zmagala skrajno desna stranka Nacionalni zbor, ki ji je glede na ankete podpora še narasla.

Dve raziskavi javnega mnenja sta v petek pokazali, da protipriseljenska stranka povečuje prednost.

Anketa, narejena za časopis Les Echos, je pokazala 37-odstotno podporo, za dve odstotni točki večjo kot pred tednom.

Druga anketa, za televizijo BFM, pa napoveduje, da bo RN osvojil med 260 in 295 sedežev v parlamentu, kar bi lahko pomenilo večino. Za to je potrebnih 289 sedežev.

Ankete kažejo tudi 28-odstotno podporo za Novo ljudsko fronto (NFP), široko levičarsko zavezništvo, v katerem dominira Nepokorna Francija (LFI) Jeana-Luca Mélenchona, sredinski blok francoskega predsednika Emmanuela Macrona Skupaj pa naj bi užival le 20-odstotno podporo.

Novi francoski parlament bo tako razdeljen med skrajno desni in levi blok, vmes pa bodo Macronovi poslanci.

Absolutna večina za RN pa bi pripeljala do težkega sobivanja, saj ta stranka radikalno nasprotuje predsedniku Macronu na skoraj vseh področjih.

Se je uštel, ko je prehitro razpisal volitve? Vir: Posnetek zaslona, X

Predsednik RN-ja, 28-letni Jordan Bardella, je dejal, da ne bo prevzel premierskega položaja, če RN ne bo dosegel absolutne večine.

RN bi zmanjšal davke in ukrepal proti nedržavljanom.

Skratka, stranka obljublja nižanje davka na dodano vrednost za vse energente, dolgoročno napoveduje ukinitev Macronove pokojninske reforme in vrnitev upokojitvene starosti na 60 do 62 let, obljublja tudi ukinitev plačevanja dohodnine za vse, mlajše od 30 let.

Histerična razpustitev francoske skupščine takoj, ko so bili znani za njegovo stranko porazni rezultati evropskih volitev se francoskemu predsedniku ni obrestovala.

RN želi tudi odpraviti samodejno državljanstvo za ljudi, rojene v Franciji, kar naj bi ustavni svet skoraj gotovo razglasil za neustavno. Stranka predlaga tudi t. i. nacionalno preferenco na področju socialne pomoči, zaposlitev in dodeljevanja stanovanj, kar bi kršilo pravila Evropske unije.

Vendar pa francoski desničarji niso enaki kot nemški – nemška AfD ima do Rusije veliko bolj spravljiva stališča, glede situacije na ukrajinskem bojišču pa tudi bolj razumna stališča kot RN, zato mir v Ukrajini kratkoročno ne bo nič bližji, kot doslej.

Glede zunanje politike Bardella na primer pravi, da ne bi dovolil, da »ruski imperializem« prevzame »zavezniško državo, kot je Ukrajina«.

Je pa Bardella izrazil nasprotovanje napotitvi francoskih vojakov na ukrajinsko ozemlje in pošiljanju raket dolgega dosega.

Tega se veselijo tudi v sosednji Italiji, kjer so imeli desničarji na oblasti precej težav z Macronom.

Velika zmagovalca: Jordan Bardella in Marie Le Pen
Velika zmagovalca evropskih volitev: Jordan Bardella in Marine Le Pen. Vir: Posnetek zaslona, X

Še pred začetkom francoskih volitev, ki bodo danes in 7. julija (drugi krog), pa je zmagovalec ruski voditelj Vladimir Putin.

Po mnenju kolumnista Bloomberga oslabitev Emmanuela Macrona na evropskem parketu in vzpon skrajno desničarske stranke Marine Le Pen povzročata zmedo v Evropi, saj se zavezniki bojijo izgube prokijevskega, prozahodnega glasu za mizo.

V času, ko bi Evropi moralo iti dobro, je francosko-nemški motor zastal, nemškega kanclerja Olafa Scholza ovirajo tudi koalicijski pretresi, skrajna desnica pa je v vzponu.

Francoski desničarji niso enaki kot nemški – AfD ima do Rusije veliko bolj spravljiva, glede situacije na ukrajinskem bojišču pa tudi bolj razumna stališča kot RN, zato mir v Ukrajini kratkoročno ne bo nič bližji, kot doslej.

Toliko o Macronovi viziji Evrope po brexitu, ki bo lahko trdneje stala na svojih nogah.

Prizadevanje Donalda Trumpa za vrnitev v Belo hišo postaja vse močnejše in zadnje, kar Evropa potrebuje, so notranje igre obtoževanja in kazanje s prstom.

Ampak to je tisto, kar prihaja.

Zamisel o Franciji kot voditelju, h kateremu bi morala težiti Nemčija, izginja, politična nestabilnost pa bo Pariz naredila za tveganega partnerja za velike projekte, meni kolumnist Bloomberga.

Zaradi tega je še manj verjetno, da bo Nemčija okrepila in pokazala vodilno vlogo pri ambicioznih pobudah.

Medtem ko evropski politični voditelji, ki se bližajo koncu svojih mandatov, izgubljajo vpliv, italijanska premierka Giorgia Meloni očitno vidi priložnost, da prevzame njihovo mesto.

Melonijeva je povzdignila svoj volilni blok v Evropskem parlamentu na tretje mesto, s čimer je nadomestila Macronove sredinske liberalce, in medtem ko si prizadeva za večje združevanje obrambnih izdatkov v Evropi, ima Italija glede na proračunska nasprotja z Brusljem svoje spore.

Vir: Posnetek zaslona, X

Evropa vstopa v neznane vode, pri čemer je Francija vse bolj v primežu političnih skrajnosti, Nemčija se trudi prilagoditi svoj gospodarski model novim trgovinskim realnostim, ZDA pa bodo verjetno znova izvolile »evrofobičnega« predsednika, ki ima raje dogovore kot zavezništva.

Če bo lahko kakšen voditelj v naslednjih nekaj mesecih mirno spal, bo to morda Putin, zaključuje Bloomberg.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek