sobota, 23. november 2024 leto 29 / št. 328
Usodno rokovanje: Zakaj so rušili predsednika Bolivije
Državni udar v Boliviji ni uspel, kljub temu pa je presenetljivo zlasti dejstvo, da gre že za drugi poskus državnega udara v petih letih, pri čemer se je zdel prvi, proti Evu Moralesu, nekaj časa celo uspešen.
Razloge za to odkriva sled dogodkov, da je v ozadju vseh udarov in pritiskov od leta 2019 naprej litij pa potrjuje tudi predsednik Bolivije.
Bolivia President Arce: "In every coup since I can remember, all of them have always had the economic issue as a premise... at the time of the 2019 coup, we were in the midst of negotiating a long-term lithium contract." pic.twitter.com/sg9mnlEFUu
— COMBATE |(@upholdreality) June 28, 2024
Pred dvema tednoma je bolivijski predsednik Luis Arce govoril s predsednikom Ruske federacije Vladimirjem Putinom na mednarodnem gospodarskem forumu v Sankt Peterburgu in voditelja sta utrdila svoje partnerstvo.
Zelo pomembno je dejstvo, da ima Bolivija največje zaloge litija (glavnega vira za proizvodnjo električnih baterij) na svetu, v količinah preračunanih na 21 milijonov ton.
Na drugem in tretjem mestu po zalogah sta Argentina in Čile.
Litij je glavni naravni vir, ki preko električnih vozil že nadomešča nafto.
Litij bo rešilna bilka tudi za Argentino in argentinsko gospodarstvo, saj bi jo lahko spremenil v sodobno Savdsko Arabijo.
CIA-backed coup fails in Bolivia
— What the media hides. (@narrative_hole) June 27, 2024
Coup leaders arrested and put on display pic.twitter.com/RJoE4TrDl8
A to bi se zgodilo le, če bi ga argentinska vlada prodajala po višjih cenah ali kot predelan izdelek in ne kot surovino.
Novi predsednik Argentine, skrajno desno usmerjeni Javier Milei, ga na žalost želi (za zdaj) prodajati le kot poceni blago, tako kot kolonizirane afriške države.
Veliko bolje pa je, če lahko v državi izdelate še baterije in jih izvozite.
In še bolje je, če lahko te baterije vgradite v tovarnah, ki izdelujejo avtomobile in druge izdelke.
Točno takšne načrte ima tudi Srbija, ki bi v Evropi lahko pokrila 13 odstotkov potreb po litiju in se prav tako sooča z močnim odporom nekaterih nevladnih organizacij, financiranih iz tujine.
Srbiji bi lahko litij letno v blagajno prinesel od 10 - 12 milijard evrov.
Pro-government activists rally in La Paz following failed coup attempt#Bolivia #FailedCoup pic.twitter.com/8ztWbWZQKc
— Uncensored News (@Uncensorednewsw) June 29, 2024
Bolivija pa je organizaciji BRICS naklonjena država in bo verjetno večino svojega litija prodala na Kitajsko, ki je zdaj vodilna na trgu po prodanih električnih vozilih.
Kitajska dela drugače kot ameriška podjetja, ne odkupuje le surovin in ima navado graditi predelovalne obrate tam, kjer kupuje surovine.
Pripravljena je tudi graditi svoje tovarne avtomobilov.
When the President of Bolivia asked the country to mobilize against the coup, the people answered the callpic.twitter.com/J1X9aqoiwp
— COMBATE |@upholdreality) June 27, 2024
Kitajska zdaj gradi tovarne za električna vozila v Braziliji in Mehiki, da bi zavzela trge v Južni in Severni Ameriki (iz Mehike jih lahko zaradi prostocarinskega sporazuma izvaža brez carin v ZDA), zato je razumljivo, zakaj potrebujejo Bolivijo, ki bo glavni dobavitelj baterij za ameriško celino.
Donald Trump je pred nekaj meseci tudi dejal, da bodo kitajske avtomobilske tovarne v Mehiki povzročile »prelivanje krvi« iz ameriške avtomobilske industrije. To razkriva, zakaj je CIA poskušala izvesti državni udar v Boliviji prek odstavljenega generala.
Spodaj lahko vidimo, kako so že aprila na bolivijskem zunanjem ministrstvu izrazili željo, da Bolivija postane del BRICS:
Bolivia Foreign Minister: "We hope to become a part of BRICS. We would like to... become a part of this economic and friendly space, to oppose the hegemony of the United States"
— COMBATE |(@upholdreality) April 26, 2024
Russia Foreign Minister: "Russia supports these Bolivian aspirations." pic.twitter.com/4IPi2ptB8h
ZDA sicer ne čutijo pomanjkanje litija, a bolivijski litij v rokah Kitajske bi jim lahko povzročil veliko škodo.
Zato se bodo prej ali slej na državnem udaru v Boliviji pokazali tudi »prstni odtisi« ZDA, tako kot so se že v prvem primeru puča.