sobota, 23. november 2024 leto 29 / št. 328
Goldman Sachs: Cene nafte se lahko podvojijo
Vojne, ki jih na Bližnjem vzhodu z obilno pomočjo največje slovenske zaveznice (ZDA) pripravlja Izrael, bi lahko imele dolgotrajne in negativne posledice tudi za oskrbo trga z nafto.
Svetovne cene surove nafte se bodo podvojile, če bodo motnje, ki jih sprožajo jemenski Hutiji vplivale tudi na Hormuško ožino, je v soboto v intervjuju za CNBC dejal Daan Struyven, vodja naftnih raziskav Goldman Sachsa.
"If you have a disruption in the Strait of Hormuz for a month, [oil] prices would rise by 20% and could even eventually double if the disruption of the Strait of Hormuz lasted for longer," says Goldman Sachs' @Daanstruyven on the geopolitical risks facing the energy market. pic.twitter.com/4oZsl5Cuyu
— Last Call (@LastCallCNBC) January 5, 2024
Gre za ožino, ki leži tudi ob obalah Irana, ki je stalna tarča ameriških pritiskov in komajda prikritih izraelskih napadov.
Hutiji so po stopnjevanju sovražnosti med Izraelom in Hamasom v Gazi uprizorili de facto blokado ladijskega prometa namenjenega v izraelska pristanišča in nadaljevali z napadi na ladje, povezane z Izraelom.
Ladje, ki plujejo v tem morju sedaj pogosto oddajajo celo signale, da niso povezane z Izraelom.
Odporniško gibanje s sedežem v Jemnu cilja na plovila, za katera menijo, da so povezana z Izraelom in tako izražajo solidarnost s stisko Palestincev, zoper katere Izrael vse bolj odkrito izvaja genocid.
They are right. They have international law and elementary ethics on their side. We, the West, stand against both. Again. https://t.co/zZz6J9NIeK
— Tarik Cyril Amar (@TarikCyrilAmar) January 6, 2024
»Če imate motnjo v Hormuški ožini en mesec, bi se cene dvignile za 20 odstotkov,« je dejal Struyven in dodal, da bi dolgotrajne napetosti v ožini lahko sčasoma podvojile cene nafte.
Čeprav meni, da je ta scenarij »zelo malo verjeten«, se Struyven pridružuje številnim analitikom iz celotnega energetskega sektorja, ki v zadnjih tednih obsojajo situacijo.
Vse pogostejši napadi so prisilili svetovne ladjarske družbe, da preusmerijo plovila iz Rdečega morja okoli Rta dobrega upanja na južnem robu Afrike.
A telling snapshot. Commercial shippers are voting with their fleet(s). Traffic is going around Africa's Cape of Good Hope and are avoiding the (circled) Red Sea due to Houti maritime assaults. This was preventable and is fixable. It is called,simply, Presidential leadership. pic.twitter.com/OmqWlEME4n
— Keith Kellogg (@generalkellogg) January 5, 2024
Za tovor, ki potuje iz Azije v Evropo ali Severno Ameriko, je ta pot daljša za okoli 6000 navtičnih milj in lahko zamakne čas dostave do enega meseca, zaradi česar se stroški pošiljanja neizogibno močno povečajo.
Izrael nadaljuje operacije v Gazi, čeprav je od tam umaknil pet izčrpanih divizij.
Israel needs to be attacked and defeated. Then demilitarized. Its "elites" tried by an international court. Zionism proscribed, just like Nazism was. https://t.co/j5IkohFZhA
— Tarik Cyril Amar (@TarikCyrilAmar) January 8, 2024
Napadi Hutijev se prav zato nadaljujejo že tedne in grozijo, da bodo znatno omejili pretok komercialnega blaga skozi Rdeče morje in Sueški prekop, pomembno arterijo za trgovino med Azijo in zahodnimi državami.