REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Hezbolah odgovoril na napade Izraela, ta potiska Američane v vojno proti Jemnu, Libanonu, Iranu...

Hezbolah odgovoril na napade Izraela, ta potiska Američane v vojno proti Jemnu, Libanonu, Iranu...Izraelski vojak brca palestinsko zastavo. Vir: Posnetek zaslona, X

Razmere na Bližnjem vzhodu se hitro poslabšujejo. Vse kaže, da se bodo spopadi med Hamasom in izraelsko vojsko zaradi prizadevanja Izraela, da se vojna čim prej razširi res sprevrgli v večjo regionalno vojno.

V izraelskem napadu na jug Libanona je bil ubit visoki poveljnik šiitskega gibanja Hezbolah Visam Al Tavil.

Tavil je bil namestnik vodje elitnih enot Hezbolaha Radvan, poleg njega pa je bil v napadu na vozilo v libanonski vasi Madžal Selm ubit še en borec šiitskega gibanja.

Po navedbah varnostnih virov je ubit v napadu izraelskega brezpilotnega letalnika kakih deset kilometrov oddaljena od meje z Izraelom.

Takoj zatem je Hezbolah uniči bazo al Rahab v Izraelu.

​Samo dan prej je Hezbolah v veliki meri oslepil Izrael, tako da je uničil pomembne radarje in opazovalnice.

Ob zadnji zaostritvi je namreč libanonsko gibanje Hezbolah objavilo videoposnetek svojega napada na zračno kontrolno, poveljniško in nadzorno bazo izraelskih obrambnih sil (IDF) Mount Meron 6. januarja letos.

Posnetek prikazuje več izstrelkov, ki so udarili v bazo, pri čemer sta vsaj dve poškodovali veliki kupoli, v katerih so nameščeni radarski sistemi.

Razmere na Bližnjem vzhodu se hitro poslabšujejo. Vse kaže, da se bodo spopadi med Hamasom in izraelsko vojsko zaradi izraelskega prizadevanja, da se vojna čim prej razširi res sprevrgli v večjo regionalno vojno.

Hezbolah je sporočil, da je izstrelil 62 izstrelkov različnih vrst na ključno oporišče, ki se nahaja približno osem kilometrov stran od meje z Libanonom, kot »začetni odgovor« na nedavni atentat na Saleha al-Arourija, namestnika vodje palestinskega gibanja Hamas, ki ga je ubil Izrael – in to kljub temu, da je bil celo pogajalec v procesu pogajanj o izpustitvi izraelskih talcev.

Al-Arouri je bil ubit skupaj s šestimi drugimi člani Hamasa, vključno z dvema poveljnikoma brigade Izz ad-Din al-Qassam, v zračnem napadu na južno bejrutsko predmestje Dahiyeh, trdnjavo Hezbolaha, 2. januarja.

IDF se je na napad na oporišče Mount Meron odzval z izvedbo serije zračnih in topniških napadov na južni Libanon. Hezbolah je sporočil, da je bilo ubitih šest njegovih borcev.

Kmalu po napadu so nad severnim Izraelom, blizu meje z Libanonom, opazili nov velikanski balon IDF za odkrivanje izstrelkov, ki v zadnjem letu in pol večinoma ni deloval.

Sistem za zaznavanje, ki so ga v Izraelu poimenovali »High Availability Aerostat System« ali »Sky Dew«, je nameščen na velikih višinah za zaznavanje vrste zračnih groženj, vključno z raketami dolgega dosega, manevrirnimi raketami in brezpilotnimi letali.

Sistem še ne deluje in je pri uvajanju doživel precejšnje zastoje. Vendar pa je izraelski Kan News poročal, da je bil sistem nameščen blizu meje z Libanonom, potem ko so prispele komponente, naročene iz Združenih držav.

IDF ni poročal o izgubah po napadu na bazo Mount Meron.

Vendar hitra namestitev Sky Dew kaže, da je baza utrpela resno škodo, vsaj ko gre za njene radarje in drugo opremo za nadzor.

Napad na oporišče Mount Meron je bil zelo resna eskalacija Hezbolaha, saj je pokazal sposobnost skupine, da zaslepi IDF na severni izraelski fronti. Omeniti velja, da je skupina že uničila večino izraelske opreme za nadzor ob meji z Libanonom.

Medtem napetosti v Jemnu in Libanonu naraščajo zaradi izraelske vojne na palestinskem območju Gaze.

V Jemnu Hutiji (Ansar Allah) izvajajo napade na južni Izrael in napadajo ladje, povezane z Izraelom v Rdečem morju, da bi podprli gibanje Hamas in druge frakcije v Gazi. Zahtevajo dostavo humanitarne pomoči in prekinitev napadov na Palestince.

Zahodni mediji te napade Hutijev lažno opisujejo kot napade na vse ladje v Rdečem morju.

Zahodni mediji te napade Hutijev lažno opisujejo kot napade na vse ladje v Rdečem morju.

Medtem v Libanonu Hezbolah izvaja čezmejne napade na Izrael. Obe skupini sta del tako imenovane osi odpora, ki jo vodi Iran.

V zadnjih tednih sta ZDA in Izrael okrepila vojaške operacije proti Hutijem in Hezbolahu, kar je povzročilo resne napetosti.

18. decembra so se ZDA odzvale na nedavne napade Hutijev z uvedbo operacije Prosperity Guardian, da bi »zagotovile varnost pomorskega prometa« v Rdečem morju.

31. decembra so helikopterji koalicije pod vodstvom ZDA potopili tri čolne Hutijev, ki so napadli tovorno ladjo Hangzhou ob jemenskih obalah, pri čemer je bilo ubitih najmanj deset borcev.

Smrtonosni spopad je povečal napetosti med Washingtonom in Hutiji. Vendar pa ni uspelo odvrniti skupine, ki je 3. januarja napadla drugo tovorno ladjo, CMA CGM Tage.

ZDA in njihovi zavezniki so še isti dan eskalirali konflikt z izdajo zadnjega opozorila Hutijem.

Poročila kažejo, da bodo ZDA, verjeno ob sodelovanju z Veliko Britanijo, morda začele napade na Jemen.

Hezbollah
Vir: Posnetek zaslona, X

Hutiji so pred tem opozorili, da se bodo odzvali na vsak napad in objavili seznam ameriških oporišč v regiji, ki jih bodo napadli.

Evropski politiki, od francoskega predsednika do nesposobnega visokega predstavnika za zunanjo politiko pa medtem v strahu pred vojno prosjačijio Hezbolah, da naj se umakne iz južnega Libanona.

Izrael želi napasti Libanon zato, da bi vzpostavil varno območje za svoje državljane, ki jih je umaknil v notranjost države s 60-kilometrskega pasu ob meji z Libanonom.

Izraelski politiki so obljubili, da bodo prebivalce vrnili nazaj še januarja letos. To pa pomeni vojno z Libanonom in posredno z Iranom.

Regijo so medtem pretresli tudi teroristični napadi v Iranu, uradno delo »Islamske države«, v katerih je umrlo več kot 100 ljudi, ki pa jih Iran pripisuje Izraelu in ZDA.

Izrael naj bi ubil tudi visokega iranskega vojaškega poveljnika.

Vse to kaže, da Izrael pripravlja teren za večje provokacije, da bi v vojno vpletel tudi ZDA, ki se temu poskušajo na sicer zelo mlačen način izogniti. Za zdaj…

Evropski politiki, od francoskega predsednika Emmanuela Macrona do nesposobnega visokega predstavnika za zunanjo politiko EU Josepa Borrella pa medtem v strahu pred vojno prosjačijio Hezbolah, da naj se umakne iz južnega Libanona.

Gibanje je izraelski ultimat, da naj se Hezbolah umakne severno od reke Litani in prošnje evropskih politikov seveda že zavrnilo.

Nič nenavadnega, glede na to, da so se ZDA in njihovi evropski lakaji pokazali kot popolnoma nesposobne za to, da v premirje in konec operacij prepričajo zločinsko vodstvo Izraela.

Časopis Washington Post je v nedeljo poročal, da so tudi ZDA posvarile Izrael pred resno zaostritvijo konflikta v Libanonu. Vendar dejansko ZDA ne pritiskajo na Izrael s polno močjo.

Ob tem je navajal tudi oceno ameriške obrambne obveščevalne službe.

Tajna ocena ameriških obveščevalnih služb je pokazala, da bo izraelskim silam »težko uspelo« v vojni na dveh frontah proti Hamasu v Gazi in Hezbolahu v Libanonu.

Ameriški državni sekretar Antony Blinken naj bi se ta teden srečal z izraelskimi voditelji v Tel Avivu v okviru bližnjevzhodnega potovanja z devetimi postanki.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek