sreda, 27. november 2024 leto 29 / št. 332
Hrvaška v pol leta zmanjšala čakalne vrste pacientov za petino, v Sloveniji porabili 200 milijonov € - za podaljšanje!
V pobudi Glas ljudstva so v Državni zbor vložili predlog spremembe zakona o nujnih ukrepih za zagotovitev stabilnosti zdravstvenega sistema (ZNUZSZS-B), ki ga je podprlo preko 6.700 državljank in državljanov.
Po dobrem letu kampanje Ustavimo rušenje javnega zdravstva, v kateri so kot odgovor na neodzivnost in neučinkovitost Ministrstva za zdravje napisali predlog spremembe zakona o nujnih ukrepih za zagotovitev stabilnosti zdravstvenega sistema (ZNUZSZS-B) in s tem predlogom ponujajo rešitve za takojšnjo odpravo problemov pri nedostopnosti zdravstvenih storitev in vse daljših čakalnih dob, urejajo »divji zahod podeljevanja koncesij« in preprečujejo »vdor zasebnih interesov v javni zdravstveni sistem,« so zapisali v pobudi.
Iniciativa Glas ljudstva bo izvedla 2.opozorilno stavko pacientov na isti dan kot bo potekala stavka @SindikatFides. Dušan Keber stavko @SindikatFides označil za neutemeljeno in neetično. Zdravnike pozval, naj se uprejo diktatu zdravniških org, @SindikatFides @zdravniska @vecer pic.twitter.com/UBDBMx5yIb
— Urska Mlinaric (@UrskaMlinaric) January 4, 2024
»Vsem našim prizadevanjem navkljub se ne Ministrstvo za zdravje, ne vlada kot celota in ne koalicijski poslanci niso odločili, da bi naše predloge vključili v zakon, ki ga je v postopek poslalo Ministrstvo za zdravje, in jim s tem zagotovili sprejetje v Državnem zboru. Namesto tega je govora o drugačnem preštevanju pacientov in pacientk brez zdravnika, spreminjanju stopnje nujnosti napotnic in prečiščevanju čakalnih seznamov - vse z namenom, da bi se zgolj formalno in le na papirju zmanjšalo število čakajočih. Jasno je očiten konflikt med interesi zavarovank in zavarovancev, ki financirajo javni zdravstveni sistem, in ožjo skupino kapitalskih lobijev, zasebnikov in koncesionarjev, ki jim je v interesu, da se več kot pol milijarde letno porablja za lastne dobičke in ne krepitev javnega zdravstvenega sistema.
Kot dober primer, po katerem naj se naši odločevalci zgledujejo, izpostavljamo ukrep hrvaškega zdravstvenega ministra, ki je pred novim letom predstavil rezultate, da so v pol leta uspeli zmanjšati čakalne dobe za kar 20 odstotkov. Za uspeh je bilo ključno jasno poročilo vodstvom bolnišnic, naj tam, kjer se soočajo z nedopustnimi čakalnimi dobami, ne izdajajo dovoljenj za popoldansko delo.
V Sloveniji smo medtem v preteklem letu porabili dodatnih 200 milijonov evrov finančnih vlaganj v zdravstveni sistem, čakalne vrste pa so se še podaljšale. To jasno kaže, da zgolj brezglavo metanje denarja v sistem ne bo rešilo problema. V preteklem letu je bilo registriranih rekordno število popoldanskih samostojnih podjetnikov, ki so jih ustanovili predvsem zdravniki in zdravnice, zaposleni v javnem zdravstvu. Potreben je jasen signal vsem zaposlenim v zdravstvu, da se pričakuje, da delujejo znotraj javnega zdravstvenega sistema in tam krajšajo čakalne vrste, za kar bodo tudi primerno in sorazmerno nagrajeni«, so zapisali v Glasu ljudstva.
(V ŽIVO) Glas ljudstva Jaše Jenulla ob vložitvi predloga zdravstvenega zakon napoveduje še 2. stavko pacientovhttps://t.co/H6S1R9nx65 pic.twitter.com/B7neO35J8O
— TopNews.si (@TopnewsSi) January 4, 2024
Z vložitvijo zakona se začenja naslednja faza njihove kampanje, v kateri bodo poslanci in poslanke primorani nedvoumno z lastnimi glasovi pokazati svoja stališča do javnega zdravstva, spoštovanje predvolilnih zavez in svoj odnos do civilne družbe, ki strokovno in utemeljeno že več kot leto dni opozarja na čedalje slabše stanje javnega zdravstva, so prepričani v pobudi Glas ljudstva.