REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Zablode ameriškega svetovalca za nacionalno varnost, ki mu vdano in (skoraj) vedno sledi tudi slovenska zunanja politika

Zablode ameriškega svetovalca za nacionalno varnost, ki mu vdano in (skoraj) vedno sledi tudi slovenska zunanja politikaEsej ameriškega svetovalca za nacionalno varnost Jacka Sullivana kaže, kakšni popolni nepoznavalci in kratkovidneži vodijo ameriško zunanjo politiko. Vir: X, posnetek zaslona

Kakšni popolni nepoznavalci in kratkovidneži vodijo ameriško zunanjo politiko kaže tudi zadnji prispevek svetovalca za nacionalno varnost v administraciji Joeja Bidna za prestižno ameriško revijo Foreign Affairs.

Naslov zadevnega eseja, ki ga je spesnil Jack Sullivan je Viri ameriške moči.

Članek je izšel le nekaj dni pred zadnjo zaostritvijo spopadov med Izraelom in Hamasom, ocene človeka, na plečih katerega je strategija celotne ameriške zunanje politike pa se niso najbolje »postarale.«

V uredništvu so mu nato dovolili, da je nekatere najbolj zgrešene dele svojega eseja v elektronski obliki izbrisal, nekatere nove odstavke pa dodal, da bi bil esej bolj prilagojen novemu dogajanju po 7. oktobru.

Toda v tiskani obliki je članek ostal takšen, kot ga je napisal...

Poglejmo samo nekaj njegovih trditev iz omenjenega članka. V njem je na primer zapisal: »Čeprav je Bližnji vzhod še vedno obremenjen z večnimi izzivi, je regija tišja, kot je bila desetletja. Napredek je vsekakor krhek. Vendar tudi to ni nesreča.«

In tudi naslednje: »[Predsednikov] pristop vrača disciplino v politiko ZDA. Poudarja odvračanje agresije, umirjanje konfliktov in integracijo regije prek skupnih infrastrukturnih projektov in novih partnerstev, tudi med Izraelom in njegovimi arabskimi sosedami. In rojeva sadove.«

Tudi v naslednjih sklepih je Jack Sullivan povsem zgrešil svoje napovedi in ocene dogajanj na Bližnjem vzhodu: »Ta discipliniran pristop sprošča vire za druge globalne prednostne naloge, zmanjšuje tveganje novih konfliktov na Bližnjem vzhodu in zagotavlja, da so interesi ZDA zaščiteni na veliko bolj trajnostni podlagi. Izzivi ostajajo. Izraelsko-palestinske razmere so napete, zlasti na Zahodnem bregu, a kljub resnim trenjem smo umirili krizo v Gazi in po letih odsotnosti obnovili neposredno diplomacijo med stranema.«

Komentar zgoraj zapisanega najbrž ni nepotreben.

Točno tej politiki, nesposobni predvidevanja celo najbližjih dogodkov in točno tem zunanjepolitičnim svetovalcem tiho, vztrajno, ponižno, brez lastnega razmisleka in topoumno sledi tudi slovenska diplomacija.

Je pa potrebno spomniti, da točno tej politiki, nesposobni predvidevanja celo najbližjih dogodkov in točno tem zunanjepolitičnim svetovalcem tiho, vztrajno, ponižno, brez lastnega razmisleka in topoumno sledi tudi slovenska diplomacija, pri čemer je edina svetla točka zadnja resolucija GS OZN glede Gaze, kjer se je za razliko od ZDA Slovenija vendarle zavzela za odprtje humanitarnih koridorjev.

In to kluub temu, da so proti resoluciji glasovale celo države kot so Avstrija, Hrvaška in Madžarska, mnoge iz regije pa so bile med vzdržanimi, na primer Srbija.

Premier Robert Golob in zunanja ministrica Tanja Fajon sta v tem primeru neposled sprejela pravo odločitev.

Težava je le v tem, da so takšne odločitve v slovenski zunanji politiki - zelo redke.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek