ponedeljek, 20. januar 2025 leto 30 / št. 020
V Glasu ljudstva kritični: Zakaj odprava dopolnilnega zavarovanja razbremenjuje - najbogatejše?
Državni zbor je odpravil dopolnilno zdravstveno zavarovanje.
Vladne stranke so sprejem novega zakona razglasile za veliko zmago, saj tega v zadnjih 20 letih nobeni vladi ni uspelo, so pa pred tem odstopali številni ministri.
Vse kaže na to, da so se zavarovalnice dogovorile z vlado, da se dozdajšnje dodatno zavarovanje prenese na redno zavarovanje, obenem se pa upelje novo dadatno zavarovanje, ki bo višje. En sam nateg ljudi.
— Tonka (@Tonka69354529) July 7, 2023
A v opoziciji so kritični, kajti za večino ljudi se ne bo spremenilo veliko, spremenil se bo le naslovnik prispevka - odslej bodo 35 evrov pač plačevali državi, ne pa več zasebnim zavarovalnicam.
Pa ne nas imet za norca no, saj nimamo 50 IQ. Vi niste nič ukinili DZ, samo "prestruktuirali" ste zadrvo in jo zavili v lep celofan, ter vse skupaj naredili netransparentno do te mere da nihče ne bo vedel kam gre dejansko ta denar. Vi niste L od levice.
— Lado12Gauge (@ladcmalnar) July 6, 2023
Levica je ponosna, saj meni, da je sprejem zakona vendarle korak naprej, k bolj transparentnemu javnemu sistemu, v katerem ne bo več zasebnih interesov, usmerjenih v dobiček.
A v pobudi Glas ljudstva so upravičeno kritični.
Ob sprejemu zakona so v Glasu ljudstva pripravili predstavitev (bolj nazorna predstavitev je spodaj).
Iz razpredelnice je namreč jasno, da so s pravkar sprejeto ureditvijo vladniki najbolj razbremenili - najbogatejše.
V svojem odzivu z naslovom »ZAKAJ ODPRAVA DOPOLNILNEGA ZAVAROVANJA RAZBREMENJUJE NAJBOGATEJŠE?« so v Glasu ljudstva zapisali: »Če bi še tako radi pozdravili uspešno ukinitev dopolnilnega zavarovanja, ki je po več desetletjih poskusov resnično dosežek, je način, kako se je vlada tega lotila, vse prej kot pravičen.
Pravkar sprejeti zakon bi res lahko pomenil dejanje, vredno vpisa v zgodovino, kakor radi poudarjajo poslanci Gibanja Svoboda, ampak le ob pogoju, da bi se dosedanje enotne premije DZZ v višini 35 evrov spremenile v pravično proporcionalno dajatev, kar že dvajset let zahteva velika večina javnosti.
Uzakonjen pa je obvezen zdravstveni prispevek 35 evrov, ki bo zniževal dohodninsko osnovo, zato ga bodo v celoti plačevali samo najrevnejši državljani. Takih je približno šeststo tisoč, med njimi večina upokojencev, preostali pa bodo glede na dohodninsko lestvico plačevali bistveno manj.
Tisti z najvišjimi dohodki le 17,50 evra.
Kako se je "nepravično" dopolnilno zdr. zavarovanje spremenilo v res nepravično. #sajnirespajehttps://t.co/oXM8VO3HIC
— Suzana (@S_u_z_iii) July 7, 2023
Dobili smo torej zakon, ki dosedanjo krivično premijo spreminja v še bolj krivično dajatev.
Priložena tabela prikazuje, koliko bodo posamezniki v resnici prispevali po sprejetem zakonu in koliko bi prispevali, če bi bil uveden proporcionalni prispevek 2,4 odstoka od neto plače, kar je predlagal Glas ljudstva.
Ne drži, da bi proporcionalni prispevek prizadel srednji razred: samo kakih 50 tisoč najpremožnejših državljanov bi plačevalo več kot 100 evrov.
Jest res več ne vem. Kako bom odslej plačeval dopolnilno zdravstveno zavarovanje, ker se nekdo hvali, da ga je ukinil??
— Esad Babačić (@esad_babacic) July 7, 2023
To pa še ni vse.
Državna blagajna bo zaradi manj obračunane dohodnine prikrajšana za približno 80 milijonov evrov.
S tem je vlada pričakovani prihranek pri stroških in dobičkih komercialnih zavarovalnic, ki naj bi okrepil javno zdravstveno blagajno, pravzaprav podarila posameznikom z najvišjimi dohodki. Izpadli dohodek bo treba nadomestiti – verjetno s povečanjem obstoječih dajatev ali z novimi davki.
Adijo, prostovoljno dopolnilno zavarovanje. Živjo, obvezno dopolnilno zavarovanje
— Zballe (@Stretch4Four) July 6, 2023
Bojimo se, da bodo prav kmalu najrevnejši plačevali celo več kot 35 evrov, zato da bi najpremožnejši plačevali polovico manj kot doslej.
Napačne odločitve ne blaži dejstvo, da vlada napoveduje bližnjo spremembo obveznega prispevka v proporcionalni prispevek.
Nesprejemljiv je prav vsak mesec, kaj šele leto dni, kolikor bo najmanj veljal ta zakon, ko bodo najrevnejši plačevali dvakrat več kot najpremožnejši.
Zato zahtevamo in pričakujemo, da vlada še pred uveljavitvijo sedaj sprejetega zakona spremeni fiksni znesek v proporcionalni davek.«