sreda, 27. november 2024 leto 29 / št. 332
Bloomberg: Uporaba evra v svetovnem plačilnem prometu se zmanjšuje, juana pa narašča
Uporaba evra za mednarodne poravnave je prejšnji mesec padla na najnižjo raven v treh letih, poroča Bloomberg, ki se sklicuje na podatke SWIFT.
Statistični podatki Združenja za svetovne medbančne finančne telekomunikacije so menda pokazali, da je delež čezmejnih transakcij, ki vključujejo enotno valuto evro, aprila padel na 31,74 odstotka z 32,64 odstotka prejšnji mesec.
Medtem so se plačila z ameriškim dolarjem povzpela na 42,71 odstotka z 41,74 odstotka marca, medtem ko so čezmejne transakcije s kitajskim juanom poskočile na najvišjo raven v petih mesecih.
Global central banks tapped a record amount of the Chinese yuan in foreign-exchange swap lines in the first quarter, in another indication of the yuan’s growing international status https://t.co/yzz8xeypuZ via @markets pic.twitter.com/O5XOZIqBqt
— Dan Popescu (@PopescuCo) May 21, 2023
Delež plačil z uporabo japonskih jenov se je aprila znižal na 3,51 odstotka s 4,78 odstotka prejšnji mesec, navaja poročilo.
»Delež dolarja se je po propadu več ameriških posojilodajalcev in pomislekih okoli švicarske Credit Suisse Group AG še naprej povečeval, kar je na koncu privedlo do tega, da jo je kupila UBS Group AG,« je zapisal Bloomberg.
Poročilo navaja, da je evro kljub nedavnemu padcu še vedno drugouvrščena valuta za mednarodna plačila na SWIFT.
Medtem pa uporaba juana v svetovnem trgovinskem prometu vztrajno narašča v skladu s prizadevanji vlade v Pekingu za internacionalizacijo uporabe svoje valute.
Dedollarisation process:
— Dan Popescu (@PopescuCo) May 21, 2023
EU voted a directive to push for euro in international trade 2 years ago, Russia converted to yuan and rupee in trade, India is pushing for rupee in trade, China is dedollarising and all World central banks are buying #gold since 2008. https://t.co/fNno3gQv7u
Renminbi igra pomembno vlogo v mednarodni trgovini, saj si vse več držav prizadeva zmanjšati svojo odvisnost od zahodnega finančnega sistema, zlasti od ameriškega dolarja.
Moskva in njeni partnerji povečujejo uporabo lokalnih valut v medsebojni trgovini in si prizadevajo tudi za vzpostavitev nove rezervne valute, ki se načrtuje v okviru držav članic BRICS-a, med drugim tudi zaradi zahodnih sankcij proti Rusiji.