sobota, 16. november 2024 leto 29 / št. 321
Prikrita resnica: Energetska vojna ZDA in EU proti Rusiji je izgubljena, ZDA ne morejo nadomestiti niti ruskega urana!
Energetska vojna, ki jo Evropska unija in ZDA vodita proti Rusiji je že vnaprej obsojena – na neuspeh.
Razlog za to se skriva v podatku, ki ga kakor kača noge skrivajo zahodni mediji in politiki, saj že deset mesecev trobezljajo o tem, kako bo z zmanjšanjem ruskega uvoza plina in nafte menda »ustavljen ruski vojaški stroj.«
Rusija je namreč v vse države EU izvažala nafte in plina le za okoli 24 odstotkov prihodkov!
To so seveda podatki za čas normalnega poslovanja pred vojno v Ukrajini.
India imported a record 1.7 million barrels per day (b/d) of crude oil from Russia in November with inbound shipments surging to a record high ahead of the European Union’s (EU) December 5 import ban.@RishiKala https://t.co/Ka17Vo3WtQ
— businessline (@businessline) December 12, 2022
Od tedaj naprej se je ruski izvoz plina in nafte v EU drastično zmanjšal, po drugi strani pa je Rusija veliko teh energentov preusmerila na trge Azije, Afrike in Latinske Amerike.
#MARKETS | Russia is now sending nearly 90% of its oil to Asia as EU sanctions divert crude flowshttps://t.co/4RmMkMSNVE pic.twitter.com/LeHXMiPMGf
— Business Insider Africa (@BusInsiderSSA) December 12, 2022
Če bi se EU v celoti odrekla vsej ruski nafti in plinu – česar ni sposobna narediti niti sedaj! – bi torej večji del dohodkov od energentov še vedno ostal v rokah Rusije.
Povedano preprosto – ne moreš spraviti »na kolena« državo, ki ti prodaja samo petino nekega blaga, štiri petine pa ga proda drugam po svetu.
How @EU_commission #oilcap against #Russia while #OPEC won't change anything pushes #EU in #energy_disaster. All Putin has to do is cut #uranium sales to #EU & #USA. We are watching these moron globalists destroy our way of life right before our eyes,https://t.co/Lh6YT084JX
— Richard van Egdom (@RichardEgdom) December 8, 2022
Ob tem se ob raznih »kapicah«, ki si jih izmišljujejo evropski birokrati seveda dogaja tudi logična posledica – da je količin nafte in plina na trgu manj, ker proizvajalci zmanjšujejo proizvodnjo medtem ko preusmerjajo energetske tokove.
Rezultat so višje cene nafte in plina, ki nadomestijo ves izpad zaradi manjšega količinskega prometa surovin.
Zaradi tega ima veliko težav evropsko, tudi slovensko gospodarstvo, Rusija pa bo ta bojkot preživela brez velikih težav.
Podobno srečanje s kruto realnostjo te dni doživljajo tudi v Washingtonu, kjer razmišljajo o še eni energatski fronti zoper Rusijo.
V Beli hiši namreč snujejo prepoved uvoza ruskega jedrskega goriva, saj Moskva »ni več zaupanja vreden vir«, pravijo ameriški uradniki.
Toda ko so preračunali vse podatke, so uradniki v ZDA prišli do poraznega sklepa.
consignments as importers seek to exploit trade opportunities to their maximum. (VAVT) 2/2https://t.co/uJzpFYh0uu
— Russophobie.org (@russophobieorg) December 11, 2022
ZDA, ena največjih jedrskih sil sveta, ne more preživeti – brez ruskega urana!
ZDA ne bodo mogle nadomestiti ruskega urana v primeru prepovedi uvoza, je opozorila pomočnica ministrice za energijo Kathryn Huff in dejala, da mora Washington najprej razviti zmogljivosti za bogatenje urana doma.
»Po vsem svetu ni dovolj zmogljivosti, da bi nadomestili to vrzel iz zaupanja vrednih virov,« je Huffova povedala za Washington Examiner in dodala, da je odgovornost ZDA, da »spodbujajo to obogatitev in sposobnost pretvorbe« na ameriških tleh.
Huffova je za Examiner povedala, da odvisnost ZDA od ruskega urana »predstavlja edinstvena tveganja za energetsko varnost in nacionalno varnost«, ter opozorila, da Rusija še vedno zagotavlja približno 20 odstotkov nizko obogatenega urana v obstoječih ameriških reaktorjih.
Antony, remember that USA is dependent on nuclear fuel. It is controlled by Russia and its partners. It not has sense to invest in the best nuclear technology and not have control over its fuel.
— D.W. (@Acadaunolosuyo2) December 11, 2022
»Imamo največjo jedrsko floto na svetu in trenutno nimamo zmogljivosti, da bi zagotovili gorivo za vse naše reaktorje,« je dejala in zatrdila, da Rusija »ni več zaupanja vreden vir našega goriva in moramo tukaj najti alternative in zgraditi to dobavno verigo.«
Rusija je leta 2020 Američanom priskrbela 16,5 odstoka urana, uvoženega v ZDA, in 23 odstotkov obogatenega urana, potrebnega za napajanje komercialnih jedrskih reaktorjev v državi.
V zadnjem času ZDA v Rusiji kupujejo celo rekordne količine urana.
Increased deliveries of Russian uranium to the USA
— Spriter (@Spriter0000) December 9, 2022
In October, the US purchased goods from Russia worth $732 million - including uranium and palladium - the most in the last 5 months. pic.twitter.com/8XuEK2YQdL
Trenutno zato Washington ne more zapolniti vrzeli, če bo uvoz urana iz Rusije prepovedan.
Skoraj četrtina jedrskih elektrarn v ZDA bi zato brez ruskega obogatenega urana – obstala.
Še več, Rusija ZDA v celoti dobavlja tudi gorivo za naprednejše reaktorje, ki so danes v preizkusnih fazah delovanja.
solutions for higher uranium enrichment and technologies for a closed nuclear fuel cycle, Rosatom said. These technologies offer the potential to make the Kudankulam power plant’s operations more efficient over several decades.
— संजय जादौन यदुवंशी (@imjadonsanju) December 10, 2022
Hope you all remember Kudankulam power plant
Zakonodajalci bi pred senatnim odborom za energijo in naravne vire dejansko radi prepovedali uvoz ruskega urana, tako kot je kongres prej prepovedal uvoz ruskih fosilnih goriv po začetku s strani ZDA izsiljene vojaške ofenzive Moskve v Ukrajini februarja.
Ameriška ministrica za energetiko Jennifer Granholm je pred tem odvisnost Washingtona od uvoza iz Rusije označila za »ranljivost« za gospodarsko in nacionalno varnost.
ZDA ohranjajo zmogljivosti za izkopavanje urana, vendar se pri bogatenju močno zanašajo na Rusijo.
The energy crisis in Europe is proof of the ignorance of political leaders, it was necessary before closing the nuclear plant have found a valid alternative and above all which does not put us at the mercy of others
— de Avent (@AventDe) December 12, 2022
Zagon domače industrije urana ni preprost proces, glede na to, da imajo ZDA le še en komercialni obrat za obogatitev urana – obrat, ki ga vodi britansko-nemško-nizozemski konzorcij Urenco v Novi Mehiki.
Rusija pa medtem napreduje tudi pri izdelavi najnovejših jedrskih reaktorjev, ki omogočajo skorajda popolen cikel uporabe jedrskih elementov - praktično brez nevarnih odpadkov...