torek, 04. februar 2025 leto 30 / št. 035
Avstrija svoje nasprotovanje Hrvaški ob vstopu v schengen prodala za utekočinjen plin, Slovenija pa dobila - nič!
Predsednik hrvaške vlade Andrej Plenković je v Banskih dvorih nedavno sprejel zveznega kanclerja Republike Avstrije Karla Nehammerja.
To je Nehammerjev prvi uradni obisk na Hrvaškem kot kanclerja.
Mediji so obisk opisovali kot zelo uspešnega, v ozadju pa je šlo za obisk, ki je bil posvečen – trgovini.
Today Chancellor Nehammer, Bavarian Minister-President Söder with their host, Prime Minister Andrej Plenković, visited Croatian LNG terminal and energy infrastructure on the Island of Krk, deciding to work together for the future European energy security and supply. https://t.co/51WkRctOQx
— Andrea Bekic (@BekicAndrea) November 24, 2022
»Po izjavah po srečanju je prišel avstrijski kancler prodat svoje dovoljenje za sprejem Hrvaške v schengen v zameno za utekočinjen plin iz Omišlja,« je že v naslovu svojega poročila precej neposredno opisal bistvo snidenja med premierjem Plenkovićem, Markusom Söderjem, predsednikom vlade Bavarske in kanclerjem Avstrije Nehammerjem hrvaški Paraf.
Omenjeni primer je nehote razkril tudi, kako slabo se je Slovenija pred vstopom Hrvaške v schengen izpogajala s to državo.
Slovenski veletrgovec s plinom Geoplin je namreč spomladi ostal praznih rok na razpisu za pridobitev zadnjih prostih zmogljivosti za dobavo plina na terminalu na otoku Krk.
Nova slovenska vlada je zato morala poiskati pregrešno drago rešitev z - alžirskim plinom.
Pri tem je Slovenija kljub obljubam zunanje ministrice Tanje Fajon in drugih vodilnih politikov na Slovenskem, češ da vstopa Hrvaške brez priznanja arbitraže nikakor ne bodo dovolili – žegnala sprejem Hrvaške v schengen tudi brez hrvaškega priznanja arbitražnega sporazuma.
Slovenska vlada poskuša sedaj reševati svoj obraz le s sprejemom pravno ničvredne enostranske izjave o tem, da Hrvaška z vstopom v schengen sprejema arbitražni sporazum.
To kratkovidno rešitev si je, da bi kot s figovim listom prikril goloto slovenskih diplomatskih porazov namreč izmislil zunanjepolitični svetovalec predsednika vlade Vojko Volk.
Avstrijski kancler pa na hrvaškem sploh ni skrival, da je prišel prodati svoje nasprotovanje Hrvaški za vstop v schengenski sporazum, je pa za to prodajo vsaj iztržil zelo dobro ceno.
Avstrijski kancler je po ogledu Omišlja namreč poudaril, da Hrvaške ne bo blokiral.
Kancler Nehammer je v isti sapi tudi priznal, da Avstriji primanjkuje plina, saj je odvisna od Rusije.
Hrvaška naj bi spomladi začela povečevati zmogljivosti utekočinjenega plina (LNG), Avstrija pa bi tako lažje prišla do plina.
O možnostih finančne udeležbe v poslu naj bi se tako Zagreb konec novembra že dogovorili tako z Avstrijo kot Nemčijo.
Hrvaška potrebuje 2,8 milijona kubičnih metrov plina, kar bi se razširilo na 6,1 milijona m3 plina. In potem bi šli na 15 milijonov m3 plina, s čimer bi postali energetsko vozlišče za plin, je gostoma iz Avstrije in Nemčije dejal Plenković.
Avstrija se je potem odločila, da Hrvaške ne bo blokirala, bo pa še naprej blokirala vstop Bolgarije in Romunije v schengen, ker ti državi ne registrirata migrantov, ki prihajajo v Avstrijo.
»Od 100.000 nezakonitih migrantov v Avstriji jih je 75.000 neregistriranih,« je izpostavil avstrijski kancler.
Kanzler Nehammer dementierte die Veto-Drohungen von Innenminister Karner. Wohl auch, um in der Frage der Energie-Versorgung eine bessere Gesprächsbasis zu erwirken. Derzeit verkünden der kroatische Premierminister Plenkovic und Nehammer die Ergebnisse… https://t.co/gejysKw7gl
— Kleine Zeitung (@kleinezeitung) November 23, 2022
Če bi bili migranti registrirani v drugi državi Evropske unije, bi jih Avstrija zlahka deportirala v te države.
Bolgari in Romuni pa očitno niso neumni in ne želijo postati vroča točka za migrante v Evropski uniji.
Enako bi želeli Avstrijci od Hrvaške, vendar jih niso preveč pritiskali.
In zakaj ne?
Kanzler Nehammer traf bei Energietreffen mit Bayerns Ministerpräsident Söder und Nehammer traf bei Energietreffen mit Söder und Kroatiens Premier Andrej Plenkovic eine politische Grundsatzvereinbarung. https://t.co/G8g2v2Ije2
— Kleine Zeitung (@kleinezeitung) November 24, 2022
»Vonj po plinu iz Omišlja je premočan, zima pa se je šele začela,« je cinično zapisal Paraf.
kancelar K. Nehammer danas je zajedno s premijerom Planekovićem i premijerom Savezne države Bavarske Markusom Söderom posjetio LNG terminal na otoku Krku.
— Austria in Croatia (@AustriainHR) November 24, 2022
Še en primer, ko so slovenski pogajalci pogrnili na celi črti, medtem ko so bili naši sosedi znova uspešnejši.
Slovenija bo Hrvaško pustila v schengensko cono, za to pa ne bo dobila ne plina in ne priznanja arbitraže.