REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Slovenija stopila v »raketno past«, ki ji bo praznila proračun, nevarno prevaro prvi spregledal Miha Kordiš

Slovenija stopila v »raketno past«, ki ji bo praznila proračun, nevarno prevaro prvi spregledal Miha KordišKordiš opozarja, a Golob ne sliši, zagovarjal je mir, z ozadjem vojne pa podpira umazane vojaške posle... Vir: Zajem zaslona, Twitter

Nemčija in še 12 evropskih držav, med njimi tudi Slovenija, so v Bruslju podpisale pismo o nameri za skupno nabavo sistemov protizračne obrambe, kot sta izraelski Arrow 3 in ameriški Patriot.

Obrambni ministri Nata so potrdili nadaljnjo pomoč Ukrajini.

V ospredju pogovorov ministrov držav Nata so bile »odvračalna in obrambna drža zavezništva ob vojni v Ukrajini ter krepitev proizvodnje orožja, ki je tudi povezana z vojno.«

Zasedanje, na katerem sta prvič v celoti sodelovali tudi Švedska in Finska, pa so sklenili z razpravo o mednarodnih misijah.

Ob tem je o Rusiji kot o državi, ki bi 'lahko prva uporabila jedrsko orožje' znova govoril gensek zveze Nato Jens Stoltenberg – čeprav dobro ve, da ruska vojaška doktrina takšne uporabe ne omogoča, razen, kadar bi bil ogrožen obstoj ruske države.

Ob tem je o Rusiji kot o državi, ki bi lahko prva uporabila jedrsko orožje znova govoril gensek zveze Nato Jens Stoltenberg – čeprav dobro ve, da ruska vojaška doktrina takšne uporabe ne omogoča, razen, kadar bi bil ogrožen obstoj ruske države.

To pa se v primeru, ko se Rusija v Ukrajini bori z 10 odstotki svoje moči seveda ne more zgoditi.

A ne glede na to je z vrha zasedanja priša nova grožnja.

Vsakršna ruska uporaba jedrskega orožja v Ukrajini bo imela resne posledice, toda NATO ne bo izdal natančno, kako bi se odzval, je ob koncu Natovega zasedanja dejal generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg.

 »Ne bomo povedali natančno, kako bomo odgovorili, toda seveda bi to fundamentalno spremenilo naravo konflikta. To bo pomenilo, da je bila prekoračena zelo pomembna črta. Tudi vsakršna uporaba majhnega jedrskega orožja bi bila zelo resna stvar, spremenila bi naravo vojne v Ukrajini,« je poudaril Stoltenberg.

Ob tem je še dejal, da bo NATO zelo pozoren na dogajanje v prihodnjih tednih, ko bo Rusija izvedla vojaške vaje.

Pri tem je ob vojni, ki so jo v Ukrajini s svojimi dejanji izzvale zahodne države, vojaška industrija Zahoda znova tista, ki bo največ pridobila.

Podpis pisma o nameri za skupno nabavo sistemov protizračne obrambe, kot sta izraelski Arrow 3 in ameriški Patriot, je potekal na sedežu severnoatlantskega zavezništva v Bruslju, pobudo pa so podpisale Nemčija, Belgija, Bolgarija, Češka, Estonija, Finska, Nizozemska, Norveška, Litva, Latvija, Romunija, Slovaška in Slovenija.

Pismo o nameri o krepitvi evropskega stebra v Natovi združeni zračni in protiraketni obrambi prek pobude Zaščita evropskega neba je podpisal tudi slovenski obrambni minister Marjan Šarec, je na Twitterju zapisalo obrambno ministrstvo.

Patriot Vir: Twitter
Patriot. Vir: Twitter, zajem zaslona

Pobuda prinaša praktični pristop h krepitvi Natovih zračnih in raketnih zmogljivosti v Evropi, so navedli.

Z vzpostavitvijo novega sistema zračne obrambe si države želijo zapolniti »vrzeli v sedanjem obstoječem sistemu zveze Nato za Evropo.«

Pomanjkljivosti so med drugim »opazili pri obrambi pred balističnimi izstrelki, ki na svoji poti dosežejo velike višine, pa tudi pri obrambi pred brezpilotnimi letali in manevrirnimi izstrelki.«

Ozadje nemške pobude naj bi bila predvsem ruska invazija v Ukrajini, ki je po mnenju Nata bistveno spremenila varnostne razmere v Evropi.

Pri tem je ob vojni, ki so jo v Ukrajini s svojimi dejanji izzvale zahodne države, vojaška industrija Zahoda znova tista, ki bo največ pridobila.

Protiraketna obramba v Evropi je bila namreč doslej namenjena predvsem morebitnim »grožnjam iz Irana«, prav zato pa obrambni ministri poudarjajo potrebo po dodatnih prizadevanjih na področju zračne obrambe.

Kot poroča portal Euroactiv, naj bi Poljska in Francija zavrnili pobudo Berlina.

Varšava želi namreč vzpostaviti lasten sistem protizračne obrambe, medtem ko se bo Pariz zanašal tako na svoje jedrsko orožje za odvračanje kot pa na konvencionalne protibalistične sisteme.

Delovanje Železne kupole
Delovanje Železne kupole. Vir: Zajem zaslona, Twitter

Pri vsem skupaj je potrebno vedeti, da gre za še eno pobudo, ki se predstavlja kot »obrambna«, v resnici pa je – ofenzivna.

Protiraketna obramba namreč omogoča izvedbo »prvega udarca« nasprotniku, zato so bili ti sistemi desetletja prepovedani oziroma omejeno delujoči v ZDA in Rusiji.

Nato so ZDA enostransko odpovedale te sisteme, Rusija pa je v odgovor razvila supersonične rakete.

S sodelovanjem v tej pobudi bo tudi Slovenija sodelovala v oboroževalni tekmi, ki bo hitro praznila tudi slovenski državni proračun.

Slovenija je stopila v nevarno raketno past, ki ji bo pobrala veliko denarja. Hkrati pa svet zaradi tega ne bo nič varnejši.

Gre za podobno iluzijo, kot je bil Reaganov sistem »Zvezdnih vojn«, ki je zadolžil tudi ameriški proračun.

Povsem neverodostojne so tudi trditve o nevarnosti Irana - ZDA so ta argument uporabljale desetletja, čeprav ni logično, da bi iranske rakete letele po krivulji, ki ni najbližja in najbolj optimalna.

Ob tem Iran ni nikoli napadel nikogar - ZDA pa so, samo po drugi svetovni vojni več kot 100 držav.

Slovenija je stopila v nevarno raketno past, ki ji bo pobrala veliko denarja.

Hkrati pa svet zaradi tega ne bo nič varnejši.

Nasprotno, postal bo nevarnejši, ker bo Rusija svoje sisteme še nadgrajevala.

Rešitev je seveda v novi varnostni arhitekturi Evrope, v miru z Rusijo – in ne v vojnah.

Edini od kandidatov za predsednika države, ki je na odgovoren in pravilen način opredelil ta problem pa je bil znova – Miha Kordiš.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek