sobota, 08. februar 2025 leto 30 / št. 039
Novo žarišče: Medtem ko Rusija napada Ukrajino, Kitajska pošilja lovce na Tajvan
Tajvanske zračne sile so v četrtek opozorile devet kitajskih letal, da so vstopila v območje zračne obrambe otoka, incident pa se je pripetil na isti dan, ko je Rusija napadla Ukrajino, je sporočilo tajvansko obrambno ministrstvo.
Tajvan, za katerega Peking trdi, da je del kitajskega ozemlja in politike »ene Kitajske«, se nenehno pritožuje zaradi rednih tovrstnih misij kitajskih letalskih sil v zadnjih dveh letih, čeprav se letala ne približujejo samemu otoku.
Tokrat je bilo število vpletenih letal precej manjše od zadnjega obsežnega vdora 23. januarja letos, ko se je k Tajvanu napotilo 39 kitajskih lovcev; od takrat pa so takšni preleti občasni in z veliko manj letal.
taiwan: Taiwan reports nine Chinese aircraft in its air defense zone https://t.co/XNjcAOjTwC
— mithilesh kumar (@mithile90321049) February 24, 2022
Z ministrstva so sporočili, da je v zadnji kršitvi zračnega prostora, ki si ga lastita tako Peking kot oblast v Tajpeju sodelovalo osem kitajskih lovcev J-16 in eno izvidniško letalo Y-8, ki so leteli na območju severovzhodno od otoka Pratas pod nadzorom Tajvana, na zgornjem koncu Južnokitajskega morja.
Tajvanski lovci so nato poleteli, da bi prestregli in opozorili kitajska letala.
Tudi rakete zračne obrambe so bile v pripravljenosti ob spremljanju dogajanja, je razkrilo tajvansko obrambno ministrstvo.
"Chinese Jets Approach Taiwan As Beijing Blasts US For 'Fueling Fires' In Lead-Up To Ukraine Invasion" @zerohedge https://t.co/8DPrYjpniN
— David Westerfield (@drwesterfield) February 24, 2022
Tajvan sporoča, da pozorno opazuje ukrajinsko krizo, saj se boji, da bi vojno na Stari celini Kitajska lahko poskusila izkoristiti za invazijo na otok.
The real worry is that their target is Taiwan pic.twitter.com/2F0k2qruO5
— Namra Patel (@NamraPatel__) February 24, 2022
Čeprav Tajpej ne poroča o nenavadnih premikih kitajskih sil, je vlada v Tajpeju povečala stopnjo pripravljenosti.
Dejstvo je, da se Kitajska nikoli ni odrekla svojemu suverenitetu in ne uporabi sile, da bi spravila Tajvan pod svoj nadzor, saj hkrati redno obsoja prodajo orožja ZDA in izkazovanje podpore Washingtona ter drugih držav Zahoda oblastem v Tajpeju.
Tiskovni predstavnik kitajskega obrambnega ministrstva Tan Kefei je v četrtek v Pekingu na vprašanje o novi ameriški Indo-pacifiški strategiji ponovil, da je Tajvan ključno vprašanje za Kitajsko, ki ne bo dopuščala nobenega tujega vmešavanja.
The People's Liberation Army is committed to defeating external interference and acts of "Taiwan independence", said Senior Colonel Tan Kefei, spokesman for the Ministry of National Defense, on Thursday. https://t.co/vC5QBuLv4J pic.twitter.com/c6bjQUgJKZ
— China News 中国新闻网 (@Echinanews) October 28, 2021
»Pozivamo ameriško stran, naj prizna visoko občutljivost tajvanskega vprašanja, preneha z vmešavanjem v notranje zadeve Kitajske in se neha igrati z ognjem glede tajvanskega vprašanja,« je opozoril Tan.
V 12-stranskem pregledu nove Indo-pacifiške strategije Združenih držav Amerike, ki je bil objavljen v začetku tega meseca, je administracija Joeja Bidna obljubila, da bo regiji namenila več diplomatskih in varnostnih virov.
Taiwan reports nine Chinese aircraft in its air defense zone https://t.co/wohKQKSsCd
— Updated News (@Updated_News) February 24, 2022
»Na Tajvanu bi Washington sodeloval s partnerji znotraj in zunaj regije, da bi ohranil mir in stabilnost v ožini, ki ločuje otok od Kitajske,« so zapisali v Washingtonu.
It's all happening. Russia in Ukraine, China in Taiwan... and US everywhere. https://t.co/LsKIGyV9Gj
— Syed Zafar Mehdi (@mehdizafar) February 24, 2022
Tajpej se v zadnjih dveh letih pogosto pritožuje nad rednimi misijami letalskih sil Kitajske, čeprav se letala ne približujejo samemu Tajvanu, poroča Al Arabiya News.