sobota, 08. februar 2025 leto 30 / št. 039
Začetek vojne: čakanje bi bilo za Rusijo »predrago«, potrebno je nadaljevati z intervencijo, cilj je sprememba režima
![Začetek vojne: čakanje bi bilo za Rusijo »predrago«, potrebno je nadaljevati z intervencijo, cilj je sprememba režima](https://insajder.com/sites/default/files/styles/resize_800/public/upload/news/images/211018-putin-nato-01_jpctyh.jpg?itok=hyk8iu9Q)
Številni komentatorji dogajanja v Ukrajini so se po priznanju Doneške in Luganske ljudske republike zadovoljili z oceno, da gre pač zgolj za ponovitev pridružitve Krima.
Toda nekateri bolj podkovani so že pred današnjim začetkom ruske intervencije v Ukrajini opozarjali, da bo tokrat drugače.
Iz Ukrajine že poročajo o začetku bombnih napadov in obstreljevanj. Spodnji posnetek kaže let ruskega izstrelka kalibr nad Ukrajino, ki so ga prvič preizkušali v Siriji.
KALIBR OVER KHERSON, Ukraine pic.twitter.com/u2gwnFNe6L
— ASB News / MILITARY (@ASBMilitary) February 24, 2022
Toda zakaj Rusija ni še nekoliko počakala z vojaško akcijo ali jo celo odpovedala, kot so napovedovali nekateri strokovnjaki?
Za Moskvo bi bilo lahko ukrepanje proti Ukrajini zdaj »cenejše« kot čakanje, pravi analitik Rob Lee z Inštituta za zunanjepolitično raziskovanje.
In razlog?
Nona-S mortars, TMM-3M2 heavy mechanized bridge, and trucks crossing from Crimea. Note, some vehicles have the "Z" and others have the slash marker.https://t.co/8YNDLDCfRU https://t.co/Kgi8tbzBRU pic.twitter.com/UGJhuJNH70
— Rob Lee (@RALee85) February 24, 2022
Rusija ne želi, da NATO in Kijev verjameta, da je izvoz orožja v Ukrajino uspešno odvrnil Moskvo, je dejal Rob Lee z Inštituta za zunanjepolitično raziskovanje (FPRI) na sam predvečer priznanja obeh republik.
»Zato menim, da so stroški neukrepanja z vidika Rusije verjetno večji od stroškov stopnjevanja zdaj,« je dejal.
Z ruskega vidika bi bilo morda bolje »okrepiti agresijo« na Ukrajino, ne pa storiti ničesar, meni višji sodelavec na FPRI.
Če bi se namreč Rusija zdaj umaknila, bo NATO menil, da je bil izvoz orožja v Ukrajino »ključni odločilni korak« in da je potrebno še več takšnega odvračanja, opozarja Rob Lee iz programa FPRI Eurasia.
Se pravi - še več zahodnega orožja...
G. Janša nas hoče potegniti v vojno? https://t.co/UZcK6ceBZk
— Embrace your daily COVID (@zaslovenijo2) February 24, 2022
Tako je oboroževanje Ukrajine s strani Zahoda, paradoksalno, še pospešilo vojno.
Rusija pa ne želi, da NATO ali Ukrajina verjameta, da je tako, je v ponedeljek povedal Lee za CNBC »Squawk Box Asia«.
»Zato menim, da so stroški neukrepanja z vidika Rusije verjetno večji od stroškov stopnjevanja zdaj,« je poudaril.
![Robert Lee Robert Lee](https://insajder.com/sites/default/files/robertlee.jpg)
Poleg tega ima Kijev trenutno »omejene zmogljivosti«, ko gre za rakete dolgega dosega, vendar si prizadeva za izboljšanje.
»Eden od razlogov, zakaj bi Rusija morda menila, da je ukrepanje zdaj cenejše od čakanja, je ta, da, če Ukrajina razvije raketne sisteme daljšega dosega, to pomeni, da bi kakršnakoli ruska eskalacija v prihodnosti lahko privedla do ukrajinskih napadov na ruska mesta ali pomembno vojaško infrastrukturo globlje v Rusijo,« je ocenil Rob Lee.
PV, PR, minister Hojs in minister Tonin so z najsodobnejšo mehanizacijo naše slavne in še nikdar premagane Slovenske vojske danes krenili na hudobno Rusijo.
— Zgodovinska dejstva (@ZDejstva) February 22, 2022
Preko Moskve do Bagadada prodre naša kmečko-delavska armada. pic.twitter.com/G5mrW5vKyh
Nekaj podobnega meni tudi drugi analitik.
Ruski predsednik Vladimir Putin si prizadeva za »spremembo režima« v Kijevu in bo verjetno šel do konca in napadel preostalo Ukrajino, je še predno so padle prve bombe dejal nekdanji direktor za Rusijo pri Svetu za nacionalno varnost.
»Glede na velikost sile, retoriko, ki smo jo slišali o Ukrajini na splošno in njeni državnosti, mislim, da boste videli, kako bo [Putin] šel do konca,« je Jeffrey Edmonds povedal za CNBC »Squawk Box Asia«.
Glede na znatno povečanje vojaške moči, ni smiselno, da bi Putin obdržal samo separatistična ozemlja v Donbasu, je ocenil Edmonds.
"One of the most telling things which made me sit up straight..."
— CNN Newsroom (@CNNnewsroom) February 21, 2022
CNN's @clarissaward reacts to Russian President Vladimir Putin's speech on Ukraine, and explains why he "feels so strongly" that the two countries are connected. pic.twitter.com/LxpxctlA9o
»Ta ozemlja ima že od leta 2014, zato mislim, da samo s premikanjem več vojakov tja ne bo dobil, kar hoče,« je dejal nekdanji direktor za Rusijo pri ameriškem Svetu za nacionalno varnost.
![Jeffrej Edmonds Jeffrej Edmonds](https://insajder.com/sites/default/files/jeffrejedmonds.jpg)
Zadnji razlog, ki je zahteval rusko ofenzivo ali umik pa je bil povsem vojaški: ogromno število vojakov je na meji z Ukrajino v zelo slabih pogojih za bivanje.
Na spletu so objavljene slike nagnetenih vojakov in poročila o nekaterih, ki pijejo žgane pijače in prodajajo dieselsko gorivo civilistom.
V takih pogojih morajo biti vojaki uprabljeni v nekaj dnevih, če ne, se lahko njihova učinkovitost zmanjša.
@antistressor техника на поле #russia #учения ♬ оригинальный звук - antistressor
Ob tem je bilo še nekaj razlogov, ki so zahtevali ukrepanje Rusije.
Če NATO ne želi zapirati vrata Ukrajini v organizacijo, potem mora Rusija doseči takšno spremembo režima v Ukrajini, da Ukrajina sama ne bo mogla vstopiti v NATO.
Tako je na prvi pogled videti, kakor da je krivec za takšen razvoj dogodkov Rusija, v bistvu pa gre za samoobrambno potezo, saj NATO zaradi vztrajanja pri vstopu Ukrajine v vojaški pakt, ki je sovražen do Rusije in si prizadeva za vojaško osvoboditev Krima in Donbasa - predstavlja veliko nevarnost za Rusijo, ki bi jo v tem primeru čakala vojna s 30-timi članicami zveze NATO.
Rusija se je zato odločila le za vojno z Ukrajino sedaj.
US boots are everywhere in the world, but they call it "exportation of democracy".
— Cristina (@kitta1979) February 24, 2022
Finally, we EU citizens will pay the highest cost of EU leaders' silly choices, made on US interests, not ours.
Kakorkoli je ta odločitev zaradi nujne izgube življenj in uničenja tragična, je istočasno tudi povsem racionalna in logična, ne pa plod neke Putinove želje po obnavljanju Sovjetske zveze.
In ker Ukrajina predstavlja nevarnost za Rusijo, ki je že zahtevala »demilitarizacijo« države, bi lahko Rusija zdaj izvedla »demilitarizacijo« - sama.
Postopek je patentirala zveza NATO s kampanjo »degradacije« vojske Zvezne republike Jugoslavije (ZRJ) leta 1999.
Kosovo je karma NATO pakta.
— Upravna Opica (@smrtfasizmu2022) February 22, 2022
Skoraj trimesečna zgolj zračna kampanja sicer ni bila dovolj, da bi bistveno uničila vojsko ZRJ, vendar je na koncu prisilila vodstvo države, da je svojo vojsko umaknilo s Kosova.
Ta scenarij je zelo verjeten v Ukrajini, vendar ne bo dovolj.
![Janša je Ukrajino in Evropo najmanj trikrat potisnil - v vojno Janša je Ukrajino in Evropo najmanj trikrat potisnil - v vojno](https://insajder.com/sites/default/files/upload/news/images/jansa_potisnil_ukrajino_v_vojno.jpg)
Ker je za Rusijo problem članstvo Ukrajine v zvezi NATO, mora priti do sprememb na čelu institucij v Kijevu.
In ker je bil po ruskem prepričanju leta 2014 izveden puč, z uporaba sile za spremembo usmeritve države iz prijateljske ali nevtralne v sovražno državo, je iz zornega kota Kremlja upravičena tudi obratna sprememba.
In prav zato ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski v dogovorih z Washingtonom že tehta opcijo, da se čim prej preseli v Lvov.
Zelenskyy refused for 8 years to talk to the leaders of Donbass in order to establish the Minsk Agreement. There is nothing for him and Putin to discuss. He needs to pick up the phone and arrange for a call with the leaders of Donbass. Everything else is just a charade.
— مالك حسام الدين (@Malik11707535) February 23, 2022
Toda če imajo analitiki prav, to ne bo zadnja destinacija Zelenskega.
Ruska televizija medtem že prikazuje, kaj vse je bilo Ukrajini podarjenega od sosednjih držav ali komunističnih voditeljev.
Russian state TV is now following up on Putin's speech with a graphic diagramming territorial "gifts" to Ukraine from Russian Czars, Stalin, Lenin and Khrushchev. The yellow bit in the middle is labeled "Ukraine." pic.twitter.com/QdwnvHn4Xs
— Anton Troianovski (@antontroian) February 23, 2022
Rumena lisa v sredini zemljevida je – prava Ukrajina…
Ukrajinska vlada v izgnanstvu je zato precej verjetnejša možnost.
Very empty skies this morning over the Ukraine on https://t.co/TbbdP1fztx pic.twitter.com/rxxUAXUUkJ
— Plane Finder (@planefinder) February 24, 2022
Kako dober zunanjepolitični poznavalec razmer pa je slovenski predsednik vlade kaže dejstvo, da je želel danes na obisk v Ukrajino, v trenutku, ko je zračni prostor nad Ukrajino že zaprt in se je začela vojna.
Škoda, da ni odletel v Ukrajino danes popoldne. https://t.co/gPonahTcYW
— Upravna Opica (@smrtfasizmu2022) February 23, 2022
S tem je Janez Janša zapravil še eno od zadnjih priložnosti, da se s predsednikom Ukrajine Zelenskim pogovarja v njegovi domovini...
Pukl ne bo šel v Ukrajino. https://t.co/0B5DYjyZl5
— Upravna Opica (@smrtfasizmu2022) February 23, 2022
Tako je Janšev zamujeni obisk Kijeva - odpadel.
Ne bo prvi, ki je šel raje umret v krvavem boju z Rusi, da se je rešil pred babo. In njega čakata 25.2. dve, ne ena na sodišču. https://t.co/86yyciNdpk
— Upravna Opica (@smrtfasizmu2022) February 23, 2022
Se bo pa zaradi tega predsednik vlade morda lahko oglasil jutri na sodišču, v odmevnem primeru prostitutke, ki mu maja grozi - zastaranje.
Če vmes ne bo prišlo kaj nujnejšega, seveda...