sobota, 30. november 2024 leto 29 / št. 335
Polexit? Poljsko ustavno sodišče postavilo poljsko zakonodajo nad EU, v Bruslju grozijo s finančnimi sankcijami
Poljski ustavni sodnik Stanislaw Piotrowicz je sporočil, da so ustavni sodniki z večino odločili, da ukrepi Evropske unije glede »sistema, načel in postopkov« poljskih sodišč »niso v skladu« s poljsko ustavo.
Sodišče Evropske unije je sicer pred tem odločilo, da mora Poljska takoj ustaviti uporabo zakonodaje o pooblastilih disciplinskega senata domačega vrhovnega sodišča.
To v praksi pomeni, da mora disciplinski senat takoj prekiniti svoje delovanje.
‘Legal Polexit’: Poland court rules EU measures unconstitutional https://t.co/692kcyvZOv
— Guardian news (@guardiannews) July 14, 2021
Ta disciplinski senat pa ima pravico znižati plače sodnikom ali jim odvzeti imuniteto pred sodnim pregonom.
Člane disciplinskega senata poljskega vrhovnega sodišča je nekoč imenoval državni odbor sodnikov.
Toda poljska vlada je v sklopu pravosodnih reform sprejela zakonodajo, po kateri člane disciplinskega senata imenuje parlament.
Varšava in Evropska komisija sta zaradi poljskih pravosodnih reform že več let v sporu.
Srednjeveški burkeži.
— F the sheep (@Fthesheep1) July 9, 2021
V okviru reform so med drugim sprejeli zakonodajo, ki sodnikom preprečuje, da Sodišče Evropske unije prosijo za pojasnilo.
Poljska vlada trdi, da so reforme nujne za spopad s korupcijo in prekinitev zapuščine komunističnega obdobja v poljskem pravosodju.
Evropska komisija na drugi strani meni, da poljski ukrepi spodkopavajo vladavino prava.
Od danes naprej je mogoče pričakovati nadaljnje napetosti med Brusljem in Varšavo zaradi pravosodnih reform poljske vlade.
Sodišče EU-ja namreč danes naposled sporočilo odločitev glede zakonitosti poljskega disciplinskega senata, v katerem sedi cela vrsta »lojalistov« desničarske vladajoče stranke PiS.
Sodišče EU je razsodilo, da reforma, ki zadeva disciplinske postopke proti sodnikom na Poljskem, ni skladna s pravom Unije.
»Poljska ni izpolnila svojih obveznosti po pravu EU,« je sporočilo sodišče in s tem še zaostrilo dolgo trajajoč spor med Varšavo in Brusljem.
Sodišče EU je odločilo, da reforma, ki zadeva disciplinske postopke proti sodnikom na Poljskem, ni skladna s pravom unije. "Poljska ni izpolnila svojih obveznosti po pravu EU," je sporočilo sodišče in s tem še zaostrilo dolgo trajajoč spor med Varšavo in Brusljem. pic.twitter.com/vp8msbvQEh
— TVSLOinfo (@InfoTVSLO) July 15, 2021
Pričakuje se, da bo poljsko ustavno sodišče zdaj odločalo o tem, ali naj ima na Poljskem pravo Evropske unije prednost pred nacionalnim pravom.
Nekdanji poljski ustavni sodniki so pred kratkim opozorili, da bi oporekanje Sodišču EU-ja pomenilo »hudo kršitev obveznosti držav članic in korak k izstopu države iz EU.«
»Smo v procesu pravnega Polexita, ki se dogaja korak za korakom«, je o dogajanju dejal neodvisni ombudsman za človekove pravice Adam Bodnar.
Nekdanji predsednik Evropskega sveta Donald Tusk, ki sedaj vodi opozicijsko Državljansko platformo, je obtožil stranko Pravo in pravičnost (PiS) desnosučnega populista Jarosława Kaczyńskega, da »zapušča EU« in ocenil, da to lahko uspešno preprečijo »le Poljaki.«
Za zdaj poljski organi ne popuščajo.
Poljski minister za pravosodje Zbigniew Ziobro je celo dejal, da je »odločitev ustavnega sodišča usmerjena proti vpletanju, uzurpaciji in pravni agresiji organov Evropske unije.«
https://t.co/3k7pEFxIbH#Slovenia #Jansa solid: EU must let #Orban voice ideas on future or bloc will continue to shrink.
— V4 Report (@V4Report) July 5, 2021
Jansa a specialist at upsetting one of the Soros boys, #Timmermans, who refused to appear in group photo w-Jansa, who challenges Frans T’s far left groupies. pic.twitter.com/bGp5V89GWn
Profesor evropskega prava Laurent Pech pa za Guardian opozarja, da bi odločitev o prevladi poljske zakonodaje nad evropsko takoj sprožila zahteve po dnevnih finančnih sankcijah in suspenziji evropskega financiranja.
Po njegovi oceni bi bil izstop Poljske iz EU »politični samomor« poljske vladajoče politike, kajti večina Poljakov podpira obstanek Poljske v EU.
Je pa mogoče, da se bo Poljska počasi umikala iz evropskega pravnega reda.
Mislim ,da si večina Slovencev in Slovenk ne želi da bi Slovenija postala npr .Poljska ali Madžarska kjer išče svoj vzor Janez Janša ki nas pelje na temno stran meseca .
— Simon Mlinar (@Kersterin12) July 12, 2021
Sam si ne želim kar ima on v svoji viziji prihodnost v V4.
To niso naše sanje to so njegove blodnje.
Pri tem pa ne smemo pozabiti, da gre za tesno zaveznico Slovenije in da tudi Slovenija že stopa po podobni poti, kar je Janševa vlada dokazala z neimenovanjem evropskih tožilcev.