REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Strahopetnost Mateja Tonina: Je NSi po izdaji Ljudmile Novak samo še privesek SDS?

Strahopetnost Mateja Tonina: Je NSi po izdaji Ljudmile Novak samo še privesek SDS?Oboževalec: Janez Janša in Matej Tonin. Vir: Borut Krajnc

Politične stranke se imenujejo tako zato, ker v njih vstopajo ljudje s podobnimi političnimi stališči.

In zato je običajno, ne pa nenavadno, da partijski voditelji svoje člane, še posebej najbolj vidne – branijo pred napadi tekmecev iz drugih političnih struktur.

Obrambe si seveda ne zaslužijo tedaj, kadar storijo kaj zelo narobe.

V zahodnih demokracijah se zato praviloma strankarski šefi odrekajo zgolj takšnim svojim članom, pri katerih so njihovi prekrški evidentni.

V Sloveniji je marsikaj drugače. V zahodnih demokracijah pa se strankarski šefi praviloma odrekajo zgolj takšnim svojim članom, pri katerih so njihovi prekrški evidentni.

Toda v Sloveniji je marsikaj drugače.

Stranka SDS na primer se svojim kadrom praviloma nikoli ne odreka, pa čeprav so njeni veljaki zasačeni v še tako spornih dejanjih.

Še več, ta stranka ima očitno tako velik vpliv na ostale, sebi podobne stranke, predvsem pa stranko NSi, da se že zastavlja vprašanje, ali je stranka NSi pod taktirko Mateja Tonina sploh še – samostojna stranka ali pa je zgolj privesek SDS?

Ne samo, da so nekateri vidni člani sedanje SDS v resnici nekdanji člani NSi (npr. Aleš Hojs), temveč iz ravnanja Mateja Tonina lahko namreč sklepamo, da je do te mere podrejen predsedniku SDS Janezu Janši, da si pred njim ne upa zaščititi niti svoje lastne evropske poslanke, ki je stranki NSi zagotovila celo sedež v Evropskem parlamentu.

Za Ljudmilo Novak je namreč znano, da je kljub svojim pogledom, ki so skladni z idejnimi pogledi NSi, pogosto precej kritična do številnih ravnanj Janeza Janše.

In samo to je dovolj, da je Ljudmila Novak pogosto tarča Janševih medijev ali pa celo njegovih osebnih napadov nanjo.

Zadnji primer se je zgodil, ko je Ljudmila Novak tvitnila, da vojna s STA ni upravičena in bi se lahko rešila drugače.

»Od Janeza Janše pričakujem konstruktivno držo. Pričakujem manj spornih tvitov in državotvornost. Od medijev pa pričakujem objektivno odgovornost.« je zapisala.

Že kmalu je sledil pričakovano nestrpen odziv Janeza Janše.

»Od evropske poslanke Ljudmile Novak s 15 tisoč evri mesečne apanaže na račun slovenskih delavcev in upokojencev pričakujemo, da bo delala v korist Slovenije in ne zgolj zgago,« je tvitnil.

Povod za prvi tvit Novakove je bila razprava o položaju slovenskih medijev v virtualnem pogovoru z evropskimi poslanci iz Slovenije.

O teh očitkih glede vladnih poskusih utišanja svobodnih medijev na Madžarskem, Poljskem in v Sloveniji bodo prihodnji teden razpravljali tudi v Evropskem parlamentu, slovenski predsednik vlade pa se tega pogovora ne namerava udeležiti.

Bojkotirali ga bodo tudi drugi poslanci z list SDS.

»Zelo 'državniški' napad, kot sem ga tudi pričakovala,« je Janšev tvit komentirala Novakova.

Nato pa je sledila po svoje nekoliko presenetljiva, hkrati pa običajna reakcija obrambnega ministra Mateja Tonina, ki je ponovno potrdila vazalen odnos Tonina do Janše in popolno podrejenost in nesamostojnost predsednika NSi, ko gre za zahteve šefa SDS.

Prvak NSi in obrambni minister Matej Tonin je namreč, namesto da bi ravnal tako, kot ravnajo vsi ostali predsedniki samostojnih strank v Evropi in vsetu ter stopil v bran Novakovi ob njeni povsem razumni zahtevi, poskušal oba, tako Ljudmilo Novak kot Janšo »pomiriti« s pozivanjem k iskanju skupnih točk.

In to že potem, ko je Janša Novakovo odkrito žalil, češ da dela »zgago«.

Še huje je to, da jo je Janša na zelo pritlehen način poskušal prikazati kot zajedalko, ki se hrani z žulji slovenskega naroda.

Gre za zelo običajno retoriko vseh desnih strank, ki imajo vzor v nacistični NSDAP.

V resnici pa enako visoke plače prejemajo tudi evropski poslanci, izvoljeni s podporo in na listi SDS, katerih visokih plač Janša nikoli ni izpostavil tako kot je zdaj poskušal problematizirati plačo Ljudmile Novak.

To sta seveda Romana Tomc in Milan Zver.

Še več, denar za to prihaja iz proračuna EU, ne pa Slovenije, pa čeprav tudi Slovenija seveda polni evropsko blagajno.

Te plače so določene na ravni EU in so takšne zaradi vloge in dela Evropskega parlamenta, dejansko pa so malenkosten strošek glede na koristi, ki jih EU prinaša celotni Sloveniji.

Janšev tvit na račun Novakove je zato neutemeljen, prozoren, populističen in preprosto – nedostojen in podel.

Ampak tega Janši v obrambi Novakove seveda ni napisal šef NSi in Janšev obrambni minister Matej Tonin.

Matej Tonin je namesto tega s svojim mlačnim odgovorom na Janšina podtikanja pokazal le skrajno servilnost in strahopetnost.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek