sreda, 27. november 2024 leto 29 / št. 332
Nepričakovane posledice pandemije: rabljeni avtomobili se dražijo, električni pa prodajajo vse boljše
Pandemija je spomladi poskrbela za upad prodaje novih avtomobilov, nato pa so sledili še nekateri nepričakovani obrati – kljub težavam na trgu so se še vedno zelo dobro prodajali električni avtomobili, sedaj pa vse kaže, da se bodo pričeli dražiti – rabljeni avtomobili.
V nasprotju s pričakovanji kupcev, ki so upali, da bodo zaradi krize vozila - cenejša.
Zakaj se torej to dogaja?
Prices of used cars and trucks in the US rose by the most since February 1969 as demand rises as a result of people skipping public transport. YoY change now above 10%.#inflation pic.twitter.com/jzUXQkCRvt
— jeroen blokland (@jsblokland) October 14, 2020
Po prognozah največjega nemškega portala za mobilne avtomobile mobile.de je približno vsak drugi potencialni kupec avtomobilov zaradi pandemije odložil načrte za nakup avtomobila na poznejši čas.
Okoli 49 odstotkov jih bo nakup avtomobila prestavilo, 40 odstotkov jih bo zmanjšalo sredstva za nakup avtomobila v povprečju za 26 odstotkov in samo 28 odstotkov bo s svojim začasno ustavljenim nakupom avtomobila nadaljevalo.
To se že opaža tudi na trgih, kamor se rabljeni avtomobili pogosto izvažajo.
Cena rabljenih avtomobilov v Srbiji na primer narašča, ker se od junija kaže rast cen rabljenih avtomobilov v Evropi.
Cena rabljenih avtomobilov se je zato dvignila od 20 do 30 odstotkov.
Skladišča se počasi praznijo, »novih starih« avtomobilov pa po istih cenah več ni mogoče dobiti.
We finally found something that rises more than the cost of healthcare. Used car prices.https://t.co/LOV6WPjM8y
— Helene Meisler (@hmeisler) October 14, 2020
Posamezni modeli avtomobilov so dražji od 1000 do 1500 evrov, določeni pa tudi za 100 odstotkov, vse zato, ker lastniki odlašajo z menjavami svojih avtomobilov.
V zadnjih štirih mesecih so na primer v Srbijo predvsem iz Nemčije uvozili 40.201 rabljenih vozil, katerih skupna vrednost je bila 68,35 milijonov evrov.
To je za 1,4 milijona evrov manj kot lani v istem času.
Pred pandemijo je bilo na licitacijah evropskih leasing hiš od 4000 do 5000 vozil tedensko, sedaj pa je ta količina prepolovljena.
Kupci novih vozil zaradi krize tudi težje dobijo kredite, kar je še en razlog, ki ustavlja prodajo avtomobilov.
"We've seen crazy growth in automotive sales this year... I think everyone thought that demand for purchasing cars would be dramatically down, that prices would fall, and exactly the opposite happened." @georgearison on @cheddar https://t.co/ag2FJmCl3q
— Shift (@driveshift) October 14, 2020
In zato se cene vozil tudi dvigujejo – čeprav so kupci pričakovali, da bodo zaradi pandemije cene starih vozil padle.
Recesija je imela tudi nekatere dobre posledice - zmanjšala je na primer emisije toplogrednih plinov.
Se je pa prav zato zmanjšalo tudi povpraševanje po novih avtomobilih. Letos bo svetovno povpraševanje padlo z lanskih 90 milijonov na 70 milijonov avtomobilov.
Toda ne povsem enako: medtem ko je pandemija prizadela industrijo vozil na fosilna goriva, se to ni zgodilo z električnimi avtomobili.
In to kljub temu, da so cene fosilnih goriv rekordno nizke.
#Electriccars may charge faster than you think. While charging at home takes overnight, charging at a DC Fast Charging station takes a matter of minutes. Here are the fastest charging #EVs on the road today. https://t.co/zHlNNMXZ0K
— Charged Future (@Charged_Future) October 14, 2020
Po podatkih organizacije JATO so v Evropi registracije vozil s pogonom na nafto ali bencin do junija letos upadle za eno tretjino, medtem pa se je število registracij električnih vozil povečalo za dve tretjini.
Še vedno pa prodaja električnih avtomobilov v Evropi ne presega pet odstotkov trga.
Vendar se napredek vidi – še leta 2010 je bilo na svetu le 17.000 električnih vozil, danes pa jih je že preko 7,2 milijona. Do leta 2030 naj bi jih bilo že med 140 in 250 milijoni.