sobota, 08. februar 2025 leto 30 / št. 039
Kitajska odpravila »sredinsko črto«, ameriške vojake na Tajvanu pa označila kot povod za »pravično vojno«
![Kitajska odpravila »sredinsko črto«, ameriške vojake na Tajvanu pa označila kot povod za »pravično vojno«](https://insajder.com/sites/default/files/styles/resize_800/public/upload/news/images/paradakitajska90.jpg?itok=IWeTPAA1)
Medtem ko se ZDA odpravljajo v nov vojaški pohod proti Iranu, Kitajska po vrsti ameriško-tajvanskih provokacijah zaostruje tudi vojaške operacije v svojem vzhodnem vojaškem poveljstvu.
Najpomembnejše novosti so kar tri.
Kitajska je enostransko odpravila »sredinsko črto«, ki ločuje morje in zračni prostor Tajvana od Kitajske.
China Ends ‘Median Line’ in the #Taiwan Strait: The Start of a Crisis? My analysis for TNI. https://t.co/hgIe9RmvYy
— J Michael Cole (寇謐將) (@JMichaelCole1) September 23, 2020
Kitajska armada je hkrati objavila film, v katerem je pokazala – tudi s scenami iz ameriških filmov –, kako bo Kitajska ljudska armada bombardirala Guam in druga ameriška oporišča.
A new Chinese air force propaganda video appears to use Hollywood movie clips in its depiction of an attack on a target resembling a United States Air Force base https://t.co/hU87CHsckA
— CNN (@CNN) September 23, 2020
Urednik vplivnega časnika Global Times pa je objavil uvodnik, v katerem je opozoril Washington, da naj nikakor ne poskuša poslati ameriške vojake znova na Tajvan, saj da bo to sprožilo spopad s Kitajsko in bo v tem primeru Peking moral vstopiti v »pravično vojno.«
As a matter of fact, @scmpnews may be right this time.
— Taiwan Formosa Club (@taiwanformosan) September 23, 2020
ASEAN countries surrounding and claiming territories in SCS would support or in conflict between US and China simply because of RMB.
Philippines is one frightening example for a pro ¥ leader.
https://t.co/IqOWMsr0k0
Istočasno so na Tajvanu predstavili nove rakete, s katerimi lahko napadajo cilje tudi na kopnu, torej - Kitajsko.
Strikes against mainland now a thing. Domestic missiles plus a package to be procured from us https://t.co/5UCKMZVCUz
— chinahand (@chinahand) September 23, 2020
Prva novost je epohalna.
Zaradi odprave sredinske črte Kitajska in njen de facto odcepljeni otok vstopata v najbolj nevarno fazo odnosov po letih 2003 - 2004 in morda celo v odnose, ki bodo še slabši od let 1995 - 1996.
Sredinska razmejitvena črta nikoli ni bila prava meja, kajti Kitajska takšne meje seveda ne priznava.
Xi likes playing with fire: Amid his ongoing aggression against India, he sends 18 fighter-jets from multiple directions to warn Taiwan and probe its air-defense capability. Their crossing of the median line in the Taiwan Strait signifies an escalation. https://t.co/DD6GcxwkhN
— Brahma Chellaney (@Chellaney) September 18, 2020
Zanjo je Tajvan sicer de facto samostojna entiteta, ki pa ostaja de jure del Kitajske.
Odprto ostaja vprašanje unifikacije – z dogovori in diplomacijo, po sistemu ena država dva sistema ali pa silo, ki jo Kitajska nikoli ni izključila.
V vseh zadnjih desetletjih pa je bila »sredinska črta« nekakšen »gosposki dogovor« oziroma nenapisan sporazum in tisti instrument, ki je preprečeval hujše incidente.
China has patiently promoted its policy for peaceful reunification for years. However Tsai authorities hv fallen prey to US strategy of China containment, If a war eventually breaks out, the Tsai authorities will be the collective sinners to be punished.
— 念真 Nian Zhen (@Xhinua_1988) September 24, 2020
https://t.co/M9ELlPEZpm
Sedaj pa je Kitajska v odgovor na vse toplejše odnose med ZDA in Tajvanom že večkrat poslala večje skupine letal preko mejne črte.
Istočasno je tajvansko vojaško letalstvo sklenilo, da lahko tajvanska vojaška letala odgovorijo z ognjem v primeru »samoobrambe.«
![Tajvanski topovi - vojaška vaja na Tajvanu Tajvanski topovi - vojaška vaja na Tajvanu](https://insajder.com/sites/default/files/upload/news/images/tajvantopovi.jpg)
Še bolj nevarno je to, da se na Kitajskem krepijo pogledi tistih, ki so prepričani, da bo vprašanje Tajvana mogoče rešiti enkrat za vselej le s silo.
Deloma pa so kitajske akcije tudi posledice vse večje ameriške prisotnosti v regiji.
Obenem se tudi Indija zelo prilizuje sedanji tajvanski predsednici, kar v luči vse slabših kitajsko-indijskih odnosov ni nenavadno.
Za Indijo je tajvanska predsednica predstavnica prave, demokratične Kitajske.
Taiwan president praises 'heroic' pilots who intercepted Chinese jets https://t.co/KVhMLubgBq
— Reuters China (@ReutersChina) September 22, 2020
Naravnost grozljivo je, da so ob prehodu sredinske črte s strani 18 letal kitajskega vojaškega letalstva, kitajski piloti pilotom tajvanskih prestreznikov grozili, da »sredinska črta ne obstaja« in kričali, da je Tajvan »lutka v rokah tujih sil.«
The Scary War Game Over Taiwan That the U.S. Loses to China Again and Again | The National Interest https://t.co/CL1f1CingP
— Prophecy Daily (@ProphDaily) August 17, 2020
Precej nenavadno je bilo, da je pilot izrekel politično izjavo, toda 21. septembra je tudi Wang Wenbin, tiskovni predstavnik kitajskega ministrstva za zunanje zadeve dejal, da v Tajvanski ožini »ni tako imenovane sredinske črte.«
V mandarinščini se je to slišalo takole: (不存在所谓“海峡中线”).
#China’s threats of war push #Taiwan to boost #US economic links
— Indo-Pacific News (@IndoPac_Info) September 23, 2020
“If we lessen our economic reliance on China, it won’t be able to blackmail us”. “By establishing closer economic ties with other countries, we’ll be able to uphold regional peace.”https://t.co/KjiBS9DRxx
Kar je seveda res -, če je Tajvan del ozemlja Kitajske (in le začasno ločen od matice), kar je nesporno res, potem tudi sredinske črte ni.
Ob vsem skupaj se je oglasil tudi Hu Xijn, urednik vplivnega kitajskega časnika Global Times, ki je pod nadzorom kitajske komunistične partije in opozoril državljane ZDA, da bo poskus napotitve ameriških vojakov na Tajvan pomenil začetek vojne ZDA s Kitajsko.
I must warn people in the US and Taiwan who hold this kind of thinking. Once they take the step of returning US forces to Taiwan, the PLA will definitely start a just war to safeguard China’s territorial integrity. China’s Anti-Secession Law is a tiger with teeth. pic.twitter.com/2FkvAEHUqn
— Hu Xijin 胡锡进 (@HuXijin_GT) September 24, 2020
Pred tem je namreč kapetan Walker D. Mills, pripadnik ameriških marincev, v zadnji številki časnika Military Review predlagal, da bi ZDA morale razmisliti o napotitvi ameriških kopenskih sil na Tajvan, če nameravajo »res braniti tajvansko suverenost.«
Težava pri tem je le ena –, da je za Kitajsko vprašanje Tajvana (povsem upravičeno) zgolj »notranja zadeva«, vsako vmešavanje pa bodo imeli za agresijo.
![Kitajska vojska. Vir: Twitter Kitajska vojska](https://insajder.com/sites/default/files/upload/news/images/kitajskavojska_1.jpg)
Mills je zapisal, da v primeru, če se ZDA ne bodo uspele odzvati hitro v primeru zaostritve odnosov med Tajvanom in Kitajsko, ZDA čaka priznanje hitre kitajske zmage ali pa vodenje dolge, drage vojne brez gotovega izhoda.
Toda Hu je posvaril pred takšnimi idejami.
»Ko bodo pričeli s koraki za vračanje vojakov ZDA na Tajvan, bo Kitajska ljudska armada zagotovo začela z vojno za zaščito kitajske ozemeljske celovitosti. Kitajski antisecesionistični zakon je tiger z zobmi,« je poudaril Hu.
Kitajska je že leta 2005 sprejela zakon, v katerem je tudi poskus razglasitve neodvisnosti Tajvana opisan kot tista točka, po kateri mora Kitajska znova integrirati odcepljeni orok.
Retaliation for the US State Department's visit to Taiwan! China announced today that it will begin actual combat military exercises near the Taiwan Strait.
— 騰 (@Steven168888) September 18, 2020
Taiwan does not belong to China, please understand the history first
Barbarism is barbaric after all pic.twitter.com/OSJkaCAEO4
Tudi Zhiqun Zhu, avtor knjige »Kritično desetletje: Kitajska zunanja politika 2008-2018« ocenjuje, da bo iz perspektive Pekinga poskus prisotnosti ameriške vojske na Tajvanu »uničil odnose med LR Kitajsko in ZDA ter kršil protisecesionistični zakon, kar bo razlog za vojno.«
Slovenska zaveznica se zato očitno nahaja v neprijetni dilemi, saj jo v bližnji prihodnosti čakata kar dve potencialni vojni – prva z Iranom, druga s Kitajsko.
Bodo v ZDA dovolj modri, da pritisnejo na zavoro, predno se zgodi kaj nepredvidljivega?