sobota, 23. november 2024 leto 29 / št. 328
Sebične ZDA in nesebičen svet: Kaj bi se ZDA in EU lahko naučile predvsem od Kitajske, Južne Koreje in Kube?
Medtem ko se ameriški zdravstveni sistem pripravlja na cunami novih primerov okužb s smrtonosnim koronavirusom, ameriški predsednik pa dan za dnem spreminja svoj pristop pri boju s pandemijo – zadnji obrat predstavlja njegova želja, da se vse cerkve in trgovine napolnijo 12. aprila – dve socialistični državi dokazujeta, da sta v primerjavi z ZDA pravi zdravstveni velesili.
V Južni Koreji medtem samoizolirane spremljajo z mobilnimi telefoni, teste opravijo v 15 minutah, v Sloveniji trajajo testi ure in dneve, zdravniki pa se zanašajo na častno besedo.
Kako je mogoče, da zahod v boju s koronavirusom caplja za Daljnim vzhodom?
Kitajska je tako na primer naredila s 5-G omrežjem povezane robote, ki si ogledujejo, ali ljudje nosijo maske na ulicah in jih na to opozarjajo ter robote, ki dostavljajo pakete, medtem ko so ljudje v karanteni.
XAG introduces drone disinfection operation to fight coronavirus outbreak
— Taz Drone Solutions (@AndrewDaviesTas) March 17, 2020
In China’s Shandong province, XAG’s drone fleets were deployed by a crop protection team on 28 January to disinfect a local community of over 300,000 square metres in less than four hours. pic.twitter.com/rKb1HkFhPg
Kitajska je ob tem iznašla mobilno opremo za bolnišnice in premične kontejnerje za nevaren material.
Prostore za karanteno izdelujejo s pomočjo velikih 3D tiskalnikov.
#COVID19 cases in the US continue to explode, as I predicted over a month ago. The number of new #coronavirus cases is DOUBLING *nearly every 2 days*.
— Dr. Dena Grayson (@DrDenaGrayson) March 26, 2020
This likely is due to more testing and exponentially fast viral spread.
Expect this trend to continue for several more weeks. pic.twitter.com/WQz0YUeWOo
Naredili so termometre, ki lahko neobičajne temperature ljudi zaznajo v radiju 30 metrov in to v manj kot sekundi.
Ob tem so takšen termometer dizajnirali in proizvedli v petih dnevih.
Prav tako so iznašli nukleinske acidne teste, ki lahko dajo rezultate o okužbi s Covid-19 že v 15-tih minutah, ob tem pa delajo tudi na cepivu.
Južna Koreja je naredila »Samoizolacijsko varnostno zaščito«, posebno aplikacijo za mobilne telefone, s katero nadzorujejo okoli 30.000 ljudi, ki so v samoizolaciji.
Medtem ko v številnih državah Evrope – tudi v Sloveniji – samoizolacije pravzaprav nihče ne nadzoruje, Južna Koreja na ta način nadzoruje 30.000 ljudi.
Vsak premik osebe je zaznan, ob tem pa tudi policija preverja, ali se osebe res držijo predpisov. Kazni so drakonske.
China, Cuba Use High-Tech COVID-19 Solutions US Could Learn From: https://t.co/JAI83iSwXT #Trump #USA #America #Iran #Russia #Europe #DeepState #MAGA #Propaganda #Syria #Covid19 #Coronavirus #Breaking #News
— Stand Tall n Roar (@standtallnroar) March 23, 2020
Ob vsem tem Kitajska pošilja velike količine medicinskega materiala po vsem svetu, samo v zadnjem času je več kot 700 naprav poslala v Irak, Iran in Srbijo.
V Slovenijo je že poslala 20 respiratorjev, pričakujemo jih še 200 ...
Toda evropska solidarnost je tudi tokrat ostala mrtva črka na papirju. Prejšnji teden je italijanski stalni predstavnik v EU Maurizio Massari že ocenil, da je EU obrnila hrbet Italiji.
Maurizio Massari, Italy's ambassador to the EU: "But, unfortunately, not a single EU country responded to the Commission’s call. Only China responded bilaterally. Certainly, this is not a good sign of European solidarity."https://t.co/diDVYDtNNY
— Mwakenya-DTM (@mkdtm) March 24, 2020,
»Italija, evropska država, ki je bila najhuje prizadeta zaradi koronavirusa je naredila vse, da bi zadržala epidemijo … Italija je že zaprosila, da se sproži mehanizem za civilno zaščito EU za pridobitev medicinske opreme za osebno zaščito.
Toda na žalost se na poziv Evropske komisije ni odzvala niti ena članica EU. Samo Kitajska je odgovorila bilateralno. To seveda ni dober znak za evropsko solidarnost,« je dejal Massari.
A new world is emerging from this crisis.
— Ajit Singh (@ajitxsingh) March 16, 2020
Serbian President: "European solidarity does not exist. That was a fairy tale. The only country that can help us in this hard situation is the People's Republic of China. For the rest of them, thanks for nothing." pic.twitter.com/KUGqa1eNug
Na podoben način je srbski predsednik Aleksandar Vučić dejal, da »evropska solidarnost ne obstaja« in da je to »le pravljica«, ker je edina država, ki lahko Srbiji pomaga v tej težki situaciji Kitajska.
Na podoben način je Kuba poslala svoje ekipe v države, ki se borijo s koronavirusom, ob tem pa je izdelala tudi 22 zdravil, ki se uporabljajo v boju proti koronavirusu.
Eno od njih, Interferon B je pozdravilo 1500 pacientov s koronavirusom.
Svoje zaloge je Kuba poslala v Italijo.
#Nicaragua recibe de la hermana republica de #Cuba brigada de médicos q estarán listos ante cualquier caso positivo de #COVIDー19
— MORITA (@M0R1TA_) March 16, 2020
Agradecidos con el presidente @DiazCanelB por su apoyo y rápida respuesta #PLOMO19 pic.twitter.com/Mzb47cfYCk
Države, ki so desetletja privatizirale zdravstvo, iz te dejavnosti naredile profitabilen biznis in odpravljale »socialistične« zdravstvene domove (ki med zaposlenimi morajo imeti tudi epidemologe), so bile v tej krizi prizadete najhuje.
Medical professionals around the US told us that the official numbers of coronavirus deaths are not consistent with what they’re seeing on the front lines. https://t.co/IsoAS7kcct
— BuzzFeed News (@BuzzFeedNews) March 26, 2020
In države, ki so največ vlagale v zdravstvo, ki imajo najbolj robusten in brezplačen zdravstven sistem, imajo danes največ možnosti, da to svetovno krizo gigantskih razmer prebrodijo najbolje.
Med njimi sta med desničarji najbolj kritizirane in osovražene Kuba, Kitajska, Rusija ...
Kuba ima na primer osem zdravnikov na tisoč prebivalcev in je na tem področju absolutna rekorderka.
El Gobierno cubano ha recibido solicitudes de 15 países para adquirir Interferón Alfa 2B; medicamento que ayudó a detener la pandemia del #coronavirus en #China. Un reconocimiento al desarrollo de las biotecnologías en #Cuba.@TrovadorSandin1 https://t.co/bZvtpngEgi pic.twitter.com/Oibu41VHBQ
— (@sicxtoledo) March 25, 2020
Sledijo ji Monako, Sam Marino, Švedska in Avstrija.
Srbija ima 3,1 zdravnikov na tisoč prebivalcev, Slovenija približno enako oz. malo manj, 3.
ZDA imajo 2,6 zdravnika na tisoč prebivalcev, še Rusija jih ima več, 4.
Nekaj podobnega velja tudi za vlaganje v zdravstvo, predvsem za splošne bolnišnice, dostopne vsem.
Fuck his wall! Mexico closed the border to us. They have 400 coronavirus cases, we have 66 fucking thousand! https://t.co/FmvYh4T3yU
— Amy Siskind (@Amy_Siskind) March 26, 2020
In v tem primeru zato ni čas za negovanje lastnih večvrednostnih kompleksov, kajti nekaterim oblastnikom očitno ne gre in ne gre v glavo, da si s cincanjem, Trumpovimi odbitimi nasveti in z »zahodnimi« prijemi pri boju s koronavirusom ne morejo pomagati, pač pa da se bo tudi Evropa morala zelo hitro naučiti nekaj vzhodnih metod in spretnosti.
Ta kriza na glavo obrača marsikaj.
In Italy, 24 doctors have died on the frontlines fighting #coronavirus. How many will we lose here? How can Trump stand in front of the cameras every day & not do a thing about this unfolding epic tragedy? His failure/ not making a strategic national plan. https://t.co/OgZc9sBFd0
— Barbara Malmet (@B52Malmet) March 26, 2020
In v to spada tudi spoznanje, da si v tej krizi z našimi »zavezniki« in zahodnimi partnerji v trenutku, ko je bilo najbolj hudo, nismo mogli prav veliko pomagati.
Kitajska in Kuba sta po tem, kakšno zdravstvo imata, v primerjavi z ZDA pravi velesili.
Ob tem pa tudi nesebično pomagata v svetu.
Včasih so to počele - danes sebične - ZDA.
Doctors say the coronavirus death toll isn’t consistent with the number of deaths they’re seeing on the front lines. They blame reporting lags, breakdowns in logging tests, or worse: “because people are not being tested before or after they die.”https://t.co/JXEKfOU6v0
— Ian Sams (@IanSams) March 26, 2020
Pomoč pa je tudi v Evropo prišla od naših »rivalov« in iz zornega kota članice zveze NATO - celo sovražnikov, Rusije in Kitajske.
Razlog več zato, da ponovno premislimo naša strateška zavezništva.
A nurse in a NYC hospital without enough PPE has died.
— Tim Miller (@Timodc) March 26, 2020
Tell us again about how things aren't that bad. Enraging. https://t.co/Ehcd4KksId