sobota, 23. november 2024 leto 29 / št. 328
SDS v anketi znova prehitela LMŠ, ocena uspešnosti vlade pa še naprej pada
Največja opozicijska stranka SDS je po več mesecih znova prevzela vodstvo na lestvicah javnomnenjskih raziskav. Razlika sicer ni velika – SDS bi volilo 16,3 odstotka vprašanih, LMŠ pa 16,1 odstotka.
Po podatkih javnomnenjske ankete Dela, ki jo je naredila Mediana sta tako vladna LMŠ kot opozicijska SDS svoj položaj v primerjavi z mesecem prej izboljšali, vendar se je SDS to posrečilo nekoliko bolje.
Anketa je bila izvedena med 26. novembrom in 5. decembrom, v njej pa je sodelovalo 732 ljudi.
Za SDS bi po novembrski anketi glasovalo 15,2 odstotka vprašanih, za LMŠ pa 15,4 odstotka, tokrat pa bi SDS volilo 16,3 odstotka vprašanih, LMŠ pa 16,1 odstotka.
Na tretjem mestu po decembrski anketi Dela ostaja Levica.
Po hitrem vzponu ji je tokrat podpora nekoliko padla.
Novembra bi jo volilo 11,2 odstotka vprašanih, tokrat pa 8,4 odstotka.
tole lahko beremo:
— s d (@stanka_d) December 9, 2019
SDS daleč od rezultata zadnjih DZ volitev, LMŠ presegla pic.twitter.com/EFWOnROS7X
SD je še vedno na četrtem mestu. Novembra bi jo volilo šest odstotkov vprašanih, tokrat pa 6,3 odstotka.
NSi bi volilo 4,9 odstotka vprašanih, kar je za odstotek slabši rezultat kot novembra.
DeSUS-u je popularnost nekoliko psokočila – in to kljub burnemu dogajanju v stranki, ali pa nemara prav zaradi tega - saj bi ga volilo 3,4 odstotka, še novembra pa le 2,2 odstotka volivcev.
SNS pa bi volilo 2,3 odstotka vprašanih, kar je manj kot novembra, ko je imela stranka 3,2 odstotka podpore.
To bi lahko bil znak, da volivci te stranke kritično ocenjujejo sodelovanje SNS s sedanjo vlado in ni dober znak za prihodnost sedanje vlade.
Sledi Piratska stranka z 2,1-odstotno podporo, nato SAB, ki jo podpira 1,8 odstotka vprašanih (novembra 2,3 odstotka) in SLS z 1,4-odstotno podporo – še novembra bi jo volil en odstotek vprašanih.
Anketa: SDS za las prehitel LMŠ, https://t.co/lMJghlFAFJ
— Zdravko (@Zdravko74348502) December 9, 2019
SMC, ki je parlamentarno ena od najmočnejših strank je z 0,9-odstotno podporo padla na 13. mesto, pred njo sta sedaj celo tudi stranki Andrej Čuš in Zeleni ter Dobra država, čeprav je še novembra SMC podpiralo 1,9 odstotka vprašanih.
Neodločenih je 17,8 odstotka, 10,9 odstotka jih ne bi volilo nobene stranke, 3,4 odstotka pa jih na to vprašanje ni želelo odgovoriti.
Povprečna ocena dela vlade počasi pada. Oktobra je znašala 2,81, novembra 2,77, v začetku decembra pa še nekoliko manj: 2,76.
Kdo pravi, da pri nas nimamo ustvarjalnih posameznikov in podjetij. Imaš stranko, ki je po anketi na prvem mestu in njenega šefa, ki po popularnosti ni niti med prvih 20. Kreativnost ustvarjalcev javnega mnenja ne pozna meja!https://t.co/IzocICbmcI via @SiolNEWS
— Sikander (@PerunKladvoroki) December 9, 2019
Na lestvici priljubljenih politikov so se zvrstili ustaljeni obrazi. Še naprej je najbolj popularen predsednik republike Borut Pahor, drugi je premier Marjan Šarec, tretji pa novi slovenski evropski komisar Janez Lenarčič.
Zanimivo je, da se Lenarčič v slovenski javnosti sploh ne pojavlja veliko, vendar je že tretji komisar, ki dokazuje pravilo (anomalijo?), da v Sloveniji prav vsak evropski komisar takoj postane eden od najbolj popularnih politikov, zgolj na podlagi imenovanja na visok položaj.
Na repu lestvice priljubljenih politikov pa ostajajo predsednik SDS-a Janez Janša, zunanji minister Miro Cerar in predsednik DeSUS-a Karl Erjavec.