sreda, 27. november 2024 leto 29 / št. 332
Podpora javnosti mu je strmoglavila: samooklicani predsednik Venezuele že neuporaben tudi za svoje mentorje
Se še spomnite Juana Guaidója?
Tistega venezuelskega politika, ki so ga po priporočilu ZDA po svetu pričeli priznavati kot »predsednika Venezuele« in se je nato slikal s pripadniki mafije?
Kot predsednika Venezuele ga je »prepoznala« tudi Slovenija.
"the scandal has marked another blow to Guaido's reputation" - looks like the media are finally going to dump their golden boy in #Venezuela. pic.twitter.com/U4hNMXCRG9
— Alan MacLeod (@AlanRMacLeod) December 4, 2019
Več kot deset mesecev si je Juan Guaido poskušal priboriti oblast v državi.
Na svojo stran je klical tudi vojsko, s kolonami demonstrantov je poskusil odpreti mejne prehode, s pomočjo Washingtona je pod svoj nadzor dobil venezuelska državna podjetja v tujini in državne nepremičnine, predvsem v ZDA.
Ves čas pa je lahko vsaj trdil, da je ljudstvo na njegovi strani.
Za razliko od legitimnega predsednika Nicolasa Madura, ki da naj bi ga podpirala samo vojska.
Toda sedaj nove raziskave kažejo, da sta oba na približno istih ravneh podpore.
— rob kinsley (@robnkinsley) December 6, 2019
Raziskava, ki jo je naredilo podjetje Meganálisis kaže, da samo še 10 odstotkov ljudi v Venezueli »verjame, zaupa in podpira Guaidója«, ki ga kot predsednika države (ki sicer nikoli ni bil izbran na volitvah) podpira le okoli 50 držav sveta.
Na isti način pa predsednika Madura podpira 9-odstotkov vprašanih.
Raziskavo so med 25. novembrom in 2. decembrom opravili s pomočjo odgovorov 1580 vprašanih, z možnostjo napake 2,7 odstotka.
Raziskava je tudi pokazala, da samo 11 odstotkov vprašanih v Venezueli še vedno »zaupa in podpira« nacionalno skupščino, ki jo obvladuje opozicija.
The longer that Maduro holds on to power, the more likely it is that Guaido’s support will continue to erode. At some point, our government and Guaido’s other backers have to reconsider a regime change policy that was based entirely on wishful thinking. https://t.co/VIlrZyvHt0
— Vicente Quintero (@vicenquintero) December 4, 2019
Vse več je tudi korupcijskih škandalov, ki pretresajo opozicijo.
Kongres je pravkar začel preiskavo zoper devet opozicijskih poslancev, povezanih z Guaidójem, za katere obstajajo dokazi, da so lobirali za kolumbijskega poslovneža, vključenega v program finančnih podpor za hrano v Venezueli.
'Missed his moment': opposition corruption scandal undermines Venezuela's Guaido | Article [AMP] | Reuters https://t.co/vzAgGTKWBa
— Maibort Petit (@maibortpetit) December 4, 2019
Okoli 72 odstotkov vprašanih je tudi prepričanih, da opozicijske stranke sklepajo tajne dogovore z Madurovo socialistično stranko PSUV.
Morda ste tudi opazili, da iz Venezuele v zadnjih mesecih ni več poročil o demonstracijah, za katere se je še nedavno zdelo, da bodo prinesle hiter prevrat.
To pa zato, ker 85 odstotkov vprašanih trdi, da ne bi več odšli na ulice protestirati, če bi jih k temu pozval Juan Guaidó ali nacionalna skupščina.
The approval rating of Duque plummets by the day, hovering at just above 20%.
— Max Blumenthal (@MaxBlumenthal) December 4, 2019
Next door, only 10% of Venezuelans still “believe, trust and support” Juan Guaido: https://t.co/ubYlPYs4wO https://t.co/MfIZ8aLLAv
Vojaki, ki so ga podprli v »puču« pa trenutno ždijo v hotelih Kolumbije in drugih okoliških državah.
Ker za njihove stroške nihče več ne plačuje, jim skupaj z družinami, s katerimi so v upanju na prevrat v domovini zbežali iz domače države, sedaj grozijo – deložacije.
Mr @realDonaldTrump is absolutely right. Surveys show that support for @jguaido fell from 85% to 10%. Venezuelans don't believe in him either. Juan Guaidó is a fake. And a corrupt. This is the last @Meganalisis survey. pic.twitter.com/3LOpWr3UDJ
— Norys Acosta C (@Norys_Acosta_C) December 6, 2019
To pa pomeni, da je samooklicani »predsednik« Venezuele očitno postal neuporaben tudi za svoje mentorje, predvsem ZDA.
Če se bo to nadaljevalo, bi bilo morda dobro, da ob repatriaciji Slovencev iz Venezuele Slovenija prihrani kakšen prost sedež tudi za predsednika države, ki ga Slovenija »prepoznava«, za vsak primer, če bi se odločil - zaprositi za politični azil …