nedelja, 01. december 2024 leto 29 / št. 336
Nemčija pričela nadzirati tuje financiranje mošej
Nemška vlada se je odločila, da bo pričela zahtevati poročila o financiranju mošej in islamskih organizacij v Nemčiji s strani drugih držav, primarno tistih iz Bližnjega vzhoda.
Najnovejša odločitev je nov korak v boju proti širjenju skrajnih interpretacij islama, ki med nemške muslimane prihaja prav po zaslugi tujega financiranja.
Nemško zunanje ministrstvo je tako že zaprosilo Savdsko Arabijo, Katar, Kuvajt in druge zalivske države, da registrirajo kakršnekoli donacije ali državne subvencije, namenjene nemškim mošejam.
Hkrati je vlada naročila tako notranji kot zunanji obveščevalno-varnostni agenciji, da nadzira pretok denarja iz tujine ter nato distribucije slednjega v sami državi. Sedaj namreč ni znano, koliko tujega denarja dejansko pride v Nemčijo, kdo in zakaj se nato porablja.
Po poročanju časopisa Süddeutsche Zeitung in televizij WDR ter NDR je Nemčija slednje ukrepe pričela izvajati že v začetku letošnjega leta. Nemški notranji minister Horst Seehofer je na novembrski konferenci nemških muslimanov dejal, da si bo prizadeval zmanjšati »tuji vpliv« na nemške mošeje.
Do sedaj so nemške oblasti vzpostavile dobre odnose s Katarjem, medtem ko so druge države bolj zadržane. Da bi nadomestili izgubo tujega denarja, sedaj nameravajo vpeljati t. i. davek na mošeje.
Skupni protiteroristični center GTAZ se je v Nemčiji povečalo delovanje salafističnih misijonarjev, ki so prišli iz zalivskih držav, po letu 2015, skupaj z več sto tisoč beguncev in migrantov.
GTAZ izpostavlja, da imajo države, kot Savdska Arabija, dolgoročno strategijo spodbujanja in vplivanja na radikalne islamske skupine, kar pa je uradni Riad zanikal. Nemški obveščevalci so tudi opozorili, da se te »misijonarske skupine« iz zalivskih držav povezujejo s salafisti v Nemčiji ter drugje po Evropi, poroča DW.