sobota, 30. november 2024 leto 29 / št. 335
Bombardiranje Googla: zakaj se tedaj, ko v Google vtipkate besedo »idiot« - prikažejo Trumpove slike?
Glavni izvršni direktor Googla Sundar Pichai se je moral v ameriškem kongresu zagovarjati zaradi prakse svojega podjetja glede zaščite osebnih podatkov potrošnikov.
Pri tem pa so ga vprašali tudi nekaj nenavadnega. Namreč, zakaj se ob vnosu besede »idiot« med rezultati najprej in v velikem številu pojavijo fotografije predsednika ZDA Donalda Trumpa.
To vprašanje mu je zastavila demokratska kongresnica iz Kalifornije Zoe Lofgren, ki je odgovor ni zelo zanimal. Pichai ji je podal zapleten odgovor, vendar ga kongresnica očitno ni razumela.
"Mi ponujamo iskanje za vsakič, ko vtipkate ključno besedo. V naši podatkovni bazi smo shranili kopije milijard strani, nato vzamemo ključno besedo in jo uskladimo s stranmi in razvrstimo glede na več kot 200 signalov. Gre za pomen, svežino, popularnost, kako to besedo uporabljajo drugi in na osnovi tega skušamo najti najboljše rezultate iskanja," je odgovoril Pichai.
Lofgrenova se je potem pošalila in vprašala, ali obstaja "mali zeleni mož" za zaveso, ki na skrivaj prireja rezultate iskanja proti konservativni Ameriki. Pichai je zatrdil, da ni posegov človeškega dejavnika v rezultate iskanja.
»To deluje na velikem številu strani in mi ročno ne interveniramo glede kateregakoli posebnega rezultata«, je dejal Pichai.
Sarkastična kongresnica iz Kalifornije je nato tudi kritizirala svoje republikanske kolege, ki so direktorja obtoževali, da je iskalnik Google pristranski do konservativcev. Demokrati so se pritoževali, da prikaže preveč povezav na konservativne spletne strani. Pichai je to vzel kot dokaz, da je zaradi tega Google nepristranski.
Pravzaprav so časniki o povezavah besede »idiot« in slik Trumpa poročali že v začetku leta. In če danes v iskalnik vtipkate isto besedo, boste najverjetneje naleteli na pojasnila, zakaj se je to zgodilo.
In kot pojasnjuje The Verge je to lahko tudi rezultat »zunanjih akterjev«, ki se »igrajo z Googlovimi rezultati« s pomočjo dobro znane taktike »bombardiranja Googla.«
Kar pomeni, da se na te rezultate da resnično vplivati s pomočjo »optimizacije« brskalnikovega iskanja. Trump ni edina tarča »bombardiranja Googla«, kot ene od taktik optimiziranja iskanja Googla.
Kako dolgo bo predsednik ZDA še ostal prvi zadetek ob iskanju ključne besede idiot, je nemogoče napovedati, ker Google svoj računalniški algoritem za razvrščanje rezultatov iskanja stalno spreminja in nadgrajuje, hkrati pa tudi zelo skrbno varuje informacije o tem, kako algoritem sploh deluje.
Znano je zgolj to, da algoritem pri razvrščanju spletnih vsebin po ustreznosti upošteva na tisoče različnih dejavnikov.
Pri tej tehniki pa gre za to, da poskušajo napadalci s pomočjo mreženja in medsebojnih povezav med podobnimi spletnimi stranmi prepričati Google, da je tedaj, ko ljudje vtipkajo besedo »idiot« to, kar v resnici želijo – slika Donalda Trumpa. Ali pa, ko vpišejo besedo "izdajalec."
In očitno je tudi ta optimizacija z »bombardiranjem Googla« lahko uspešna, trditve o »pristranskosti Googla« pa niso tako povsem brez osnove.
Čeprav je prav tako res, da Google sam rezultatov res ne prireja.
O tem, kako Googlov iskalnik v resnici deluje pa v angleščini pojasnjuje tudi spodnji prispevek.