REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Američani aretirali Kitajca zaradi vohunjenja v znanstveni srenji

Američani aretirali Kitajca zaradi vohunjenja v znanstveni srenjiVIR: Insajder.com

Ameriške oblasti so aretirale kitajskega državljana, ki ga sumijo pridobivanja potencialnih vohunov za kitajsko obveščevalno službo med ameriškimi znanstveniki in inženirji. Razkrili so tudi, da je sedem od osmih oseb, s katerimi je imel aretiran, bilo zaposlenih v ameriški obrambni industriji.
Pravosodno ministrstvo je v torek razkrilo aretacijo 27-letnega Ji Čaokuna, ki je prvič prišel v ZDA leta 2013 z namenom študija električnega inženirstva na Illinois Institute of Technology. Leta 2016 je postal pripadnik rezerve kopenske vojske ZDA.

Na podlagi pridobljenih sporočil je ameriški preiskovalni urad FBI ugotovil, da je Ji novembra 2013 prvič prišel v stik z obveščevalcem iz kitajskega ministrstva za državno varnost, ki se je sprva predstavil kot profesor.

Na podlagi pridobljenih sporočil je ameriški preiskovalni urad FBI ugotovil, da je Ji novembra 2013 prvič prišel v stik z obveščevalcem iz kitajskega ministrstva za državno varnost, ki se je sprva predstavil kot profesor.
Pozneje sta se še večkrat srečala na Kitajskem, pri čemer je obveščevalec razkril svojo pravo službo. Slednji je kitajskemu študentu naložil nalogo, da naj najde informacije o osmih ameriških državljanih, ki so bili potencialni rekruti za Kitajsko. Vsa osmerica so naturalizirani državljani ZDA, ki so bili rojeni na Kitajskem ali Tajvanu. Vsi so zaposleni oz. so delali v različnih službah znotraj znanstveno-tehnološkega sektorja, pri čemer je sedem delalo za obrambna podjetja, ki oskrbujejo ameriške oborožene sile.

Tožilstvo je tako proti Jiju vložilo obtožnico zaradi zavestnega ravnanja kot agent za tujo državo v ZDA brez da bi se predhodno registriral.


Tožilstvo je tako proti Jiju vložilo obtožnico zaradi zavestnega ravnanja kot agent za tujo državo v ZDA brez da bi se predhodno registriral. Prav tako mu očitajo, da je ob vstopu v rezervno sestavo zamolčal svoje kontakte s tujo vlado v zadnjih sedmih letih, kot tudi da je v poznejšem intervjuju s častnikom kopenske vojske ponovno zatajil svoje povezave.
V torek se je Ji prvič znašel pred zveznim sodiščem v Chicagu, kjer je zaprosil za pomoč kitajskega konzulata. Če bo spoznan za krivega, mu grozi do deset let zaporne kazni.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek