nedelja, 24. november 2024 leto 29 / št. 329
Matteo Salvini pripravlja dosje in popis za rešitev »romskega vprašanja« v Italiji
Matteo Salvini, iItalijanski notranji minister in vodja skrajno desne stranke Liga, si želi popisa Romov, ki živijo v Italiji: Hkrati je obžaloval, ker ne bo mogoče izgnati tiste z italijanskim državljanstvom.
Salvini je za regionalno televizijo TeleLombardia dejal, da bo novi popis Romov oblastem omogočil pregled nad tem, kdo so Romi v Italiji, kako živijo in koliko jih je. Na podlagi teh podatkov bodo preučili možnosti za izgon Romov, ki niso italijanski državljani in nimajo urejenih dokumentov za bivanje. Italijanskih Romov pa, žal, ne bodo mogli izgnati, je dodal Salvini.
Te izjave notranjega ministra so sprožile burno kritiko demokratske stranke, ki so ga obtožile, da njegove ideje spominjajo na etnično čiščenje. »Salvini nadaljuje volilno kampanjo s še hujšimi izjavami,« je dejala demokratska senatorka Simona Malpezzi.
Salvini je nato v svojo obrambo dejal, da vlada ne namerava oblikovati arhivov Romov ali jemati prstnih odtisov, temveč le zaščititi romske otroke, ki jim starši ne dovolijo obiskovati krajevnih šol, ker jih »raje usmerjajo v kriminal.« Hkrati pa želi vlada tudi preveriti, kako se porabljajo evropska sredstva za pomoč marginaliziranim skupnostim.
»Ministrstvo sem prosil, da pripravi dosje o romskem vprašanju v Italiji. V okviru tega dosjeja naj bi pripravili tudi popis Romov, da bi videli kdo je tu, kako so prišli, koliko jih je,« je dejal Salvini. Dodal pa je tudi, da bo »na žalost potrebno italijanske Rome obdržati v Italiji.« V Italiji naj bi sicer živelo med 100 000 in 180 000 Romov.
Italijansko združenje Romov je ob tem opozorilo, da je bil v Italiji že lani popis prebivalstva, ter pozvalo k čimprejšnjemu srečanju s Salvinijem. Strokovnjaki tudi opozarjajo, da je večina Romov popisana in so zato legalno v Italiji, številni pa so enostavno brez državljanstva in jih tudi zato, ker so apatridi, ni mogoče izgnati. V času druge svetovne vojne so fašisti, nacisti in njihovi zavezniki po vsej Evropi ubili več sto tisoč Romov, zato mnogi v izjavah Salvinija vidijo nevarno koketiranje z že preseženimi idejami.
»Pot od popisa do koncentracijskih taborišč je kratka. Salvinji se je očitno odločil, da tako proslavi 80-to obletnico rasnih zakonov,« je dejala Chiara Gribaudo, poslanka sredinsko-leve Demokratske stranke in s temi besedami spomnila na čas Benita Mussolinija in vzpon fašizma v Italiji.
»Notranji minister očitno ne ve, da popis na podlagi nacionalnosti že po zakonodaji sploh ni dovoljen.« je dejal Carlo Stasolla, predsednik organizacije »Associazione 21 Luglio«, ki se bori za pravice Romov.
»Ne moremo dovoliti popisa na podlagi rase. Ljudi je mogoče deliti na podlagi …njihovega obnašanja, na podlagi njihovih izbir, ne pa na podlagi rojstva. To se že pred 80 leti ni dobro končalo,« ocenjuje Emmanuele Fiano, član italijanskega parlamenta in Demokratske stranke.
Izjave italijanskega notranjega ministra so več pozornosti kot običajno izzvale tudi zato, ker je nedavno tudi avstrijski predsednik vlade Sebastian Kurz, ki vodi vlado skupaj z desničarsko svobodnjaško stranko FPÖ, pozval k oblikovanju »antiimigrantske osi«, ki bi potekala od italije preko Avstrije do Nemčije.
Še bolj je proti migrantom usmerjena tudi vlada Viktorja Orbana, ki lahko računa tudi na podporo ostalih držav iz Višegrajske skupine. V Nemčiji pa se je kanclerka Angela Merkel znašla v središču kritik lastnega notranjega ministra in naj bi imela le še dva tedna časa, da reši vprašanje prihoda ponovno povečanega števila beguncev v Evropo.