REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Romi danes po vsem svetu praznujejo svoj dan

Romi danes po vsem svetu praznujejo svoj dan

Romi po vsem svetu danes praznujejo svoj dan, ki je bil izbran na prvem svetovnem kongresu Romov 1971 v Londonu. Tudi pripadniki romske skupnosti v Sloveniji ga zaznamujejo z vrsto prireditev, s katerimi želijo spomniti na ohranjanje svoje kulture in jezika. Osrednja prireditev v organizaciji Zveze Romov Slovenije je bila v soboto v Murski Soboti.

Ob današnjem svetovnem dnevu Romov evropski politiki vedno znova ugotavljajo, da Romi kot ena največjih manjšin v EU še vedno ne uživajo vseh koristi enake obravnave, ki je med temeljnimi pravicami EU.

Ob današnjem svetovnem dnevu Romov evropski politiki vedno znova ugotavljajo, da Romi kot ena največjih manjšin v EU še vedno ne uživajo vseh koristi enake obravnave, ki je med temeljnimi pravicami EU. Soočajo se ne le z diskriminacijo na različnih ravneh, ampak nimajo dostopa do osnovnih potrebščin. Zato pozivi k enaki obravnavi Romov v EU.

Tudi v Sloveniji je bilo slišati pozive k ureditvi razmer, v katerih živijo nekateri Romi. Člane romske skupnosti je pred današnjim dnevom tradicionalno sprejel tudi predsednik državnega zbora Milan Brglez. Opozorili so ga na neurejene stanovanjske razmere v nekaterih romskih naseljih in na pravico do enakih možnosti.

Svetovni dan Romov so slovesno obeležili že v petek v Lendavi, na kateri je predsednik republike Borut Pahor v nagovoru poudaril, da nas različnost plemeniti. Na prireditvi Zveze Romov Slovenije v soboto je zbrane nagovoril premier, ki opravlja tekoče posle, Miro Cerar.

Po ocenah različnih institucij v Sloveniji realno živi od 7000 do 12.000 Romov, največ v Prekmurju, na Dolenjskem in v Beli Krajini. V Sloveniji so tradicionalno nastanjeni v 20 občinah.

Romska vprašanja v Sloveniji sicer ureja krovni zakon o romski skupnosti iz leta 2007. Določa predvsem organiziranost Romov na državni in lokalni ravni ter financiranje. Zakon posega tudi na področja zaposlovanja, vzgoje in izobraževanja ter bivalnih razmer v romskih naseljih.

Pripravljen je tudi predlog novele zakona, ki se nanaša na sestavo sveta romske skupnosti in urejanje bivanjskih razmer pripadnikov romske skupnosti. V temeljne sistemske rešitve pa ne posega. Direktor urada za narodnosti Stanko Baluh je za STA izrazil upanje, da bo novela sprejeta še v tem mandatu DZ, ker je predlog po njegovi oceni "res dober".

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek