torek, 07. januar 2025 leto 30 / št. 007
Vlada ne da 150 tisočakov evrov za plače gasilcev
Samo, ko jih rabijo
Predsednik Sindikata poklicnega gasilstva Slovenije Aleksander Ogrizek je obžaloval, da se morajo poklicni gasilci posluževati javnega shoda, a druge možnosti nimajo. Vlada namreč za njih nima posluha, razen takrat ko jih potrebujejo: »Žalostni smo in jezni, kaj takega se v naši državi še ni dogajalo.«
Ogrizek je pri tem tudi izpostavil, da so njihove zahteve skromne kot tudi napovedal, da se bodo morali v prihodnje zgoditi še bolj množični protesti. Sekretar sindikata David Švarc je dejal, da so želeli na večmesečnih pogajanjih z vlado in pristojnim obrambnim ministrstvom doseči dogovor, a na vladni strani ni bilo želje: »Na vladi in ministrstvu nam očitajo, da smo nepopustljivi, da smo prezahtevni, da za gasilce zahtevamo preveč, da smo šli preko vseh okvirjev, ko zahtevamo tri plačne razrede dviga za naše kolege«.
Švarc je pojasnil, da zahtevajo dvig dveh plačnih razredov za vse gasilce in dvig za tri plačne razrede za dve delovni mesti v 5. in 6. tarifnem razredu, ki sta anomaliji v sedanjem plačnem sistemu. Ker vlada ni sprejela njihovih zahtev, poklicni gasilci poleti tudi niso podpisali aneksa h kolektivni pogodbi.
Dvig za tri plačne razrede je bil dogovorjen že v lanskem dogovoru, a vlada tega ni storila, zato je presenečen nad ravnanjem vladnih uradnikov: »Sprenevedanja predstavnikov vlade in ministrstva za obrambo so dejansko neverjetna in nepoštena do poklicnih gasilcev.«
Za druge denar je
Švarc je pri tem omenil, da imajo podatke o vladnem dvigu zdravniških plač tudi za štiri do sedem plačnih razredov, pri čemer že v osnovi zdravniki zasedajo delovna mesta, ki so vsaj dvakrat višje uvrščena. Kako vlada malo ceni poklic gasilca, je po njegovih navedbah vidno tudi v tem, da sta vrhunski protokolarni slaščičar in natakar na Brdu uvrščena v 28. oz. 30. plačilni razred, medtem ko so gasilci z enako stopnjo izobrazbe uvrščeni le v 23. plačni razred. Na Brdu je vodja recepcije uvrščen v 34. razred, a hkrati vlada ne pristaja, da bi vodja gasilske izmene (7. stopnja izobrazbe) uvrstili v 30. plačni razred. Vse njihove zahteve na letni ravni bi državo stalo dodatnih 150.000 evrov.
Moralna škoda?
Po najavi shoda so že tako slabe odnose med gasilci in vlado zaostrili na ministrstvu za javno upravo, kjer so gasilskemu sindikatu očitali razvrednotenje poklica: »Ne moremo se znebiti občutka, da na račun izredno spoštovane poklicne skupine vodstvo sindikata išče načine za zaviranje pogajanj in diskreditacijo vladnih predlogov. Po mnenju vladne strani s tem delajo tudi moralno škodo gasilcem, ki v svojem plemenitem poslanstvu ne oklevajo, kadar je treba reševati naša življenja ali premoženje.« Podobnega mnenja so tudi na obrambnem ministrstvu.
Dalje so na vladi začudeni, da gasilci ne pristanejo na vladne predloge, češ, da »so povsem primerljive z ostalimi uniformiranimi poklici in tudi vsebinsko odgovarjajo na zahteve gasilcev (tudi za področje nagrajevanja vodij je vladna stran ponudila ustrezne rešitve)«.
Vlada je tako pristala na dvig za dva plačna razreda višje, a noče pristati na dvig še za en razred višje. Ta dvig bi vplival na 70 % vseh poklicnih gasilcev, a težava nastane pri okoli 100 zaposlenih, za katere gasilski sindikat zahteva še dodatno povišico.
Minister za javno upravo Boris Koprivnikar je prejšnji teden že izjavil, da ima vlada za svoj predlog že pripravljen denar: »Brez podpisa sindikata ne moremo gasilcem izplačati višjih plač, čeprav vlada na to pristaja in sredstva so zato zagotovljena«. Pri tem je tudi opozoril, da zaradi nasprotovanja sindikata bo prišlo do situacije, ko bo del gasilcev napredoval v skladu s kolektivno pogodbo, medtem ko del gasilcev s kolektivno pogodbo za dejavnost poklicnega gasilstva pa tega ne bo deležen.