nedelja, 19. januar 2025 leto 30 / št. 019
Interpelacija Klemenčiča že deseta v tem mandatu
Interpelacija ministra za pravosodje Gorana Klemenčiča je že deseta interpelacija, uperjena proti članom vlade Mira Cerarja.
Seznam vloženih interpelacij v tem mandatu
24. 9. 2015 DZ je na predlog skupine poslancev s prvopodpisanim Jožetom Tankom iz SDS razpravljal o interpelaciji zoper ministrico za notranje zadeve Vesne Györkös Žnidar. V SDS so jo obtoževali predvsem odgovornosti za posledice aretacije nekdanjega kosovskega premierja Ramusha Haradinaja. Ministrica je očitke zanikala, interpelacijo je podprlo 25 poslancev, proti jih je bilo 50.
3. 3. 2016 DZ je na predlog skupine poslancev s prvopodpisanim Matejem Toninom iz NSi razpravljal o interpelaciji zoper ministra za zunanje zadeve Karla Erjavca. Poslanci SDS in NSi so mu očitali "vodenje improvizirane, nedosledne, nejasne, nenačelne, neodločne, nerazumljive in statične, z eno besedo zgrešene zunanje politike". Erjavec je očitke zavrnil. Podprlo ga je 51 poslancev, 20 pa jih je podprlo interpelacijo.
15. 6. 2016 DZ je na predlog skupine poslancev s prvopodpisanim Jožetom Tankom iz SDS razpravljal o interpelaciji zoper ministrico za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anjo Kopač Mrak. Ministrica se je zagovarjala zaradi primera odvzema velenjskih dečkov babici. Interpelacijo so vložili poslanci SDS, vendar pa jo je ministrica zaradi koalicijskih kritik na račun njenega dela le za las prestala. Interpelacijo je namreč podprlo 43 poslancev, moralo pa bi jo 46, da bi uspela. Trije so bili proti.
20. 9. 2016 DZ je na predlog skupine poslancev s prvopodpisanim Matejem T. Vatovcem iz Levice (takrat ZL) razpravljal o interpelaciji zoper ministra za infrastrukturo Petra Gašperšiča. Ključni očitki vlagateljev interpelacije so bili zaviranje gradnje drugega tira, privatizacija državne strateške infrastrukture, sumi nezakonitega delovanja in površnost pri vodenju resorja. Minister je očitke zavrnil. Za interpelacijo je bilo 13 poslancev, proti pa 48. Ob interpelaciji sta presenetila poslanca SMC s Primorske. Marko Ferluga je glasoval za razrešitev Gašperšiča, zdaj že nekdanji poslanec Tilen Božič je bil vzdržan.
18. 10. 2016 DZ je na predlog skupine poslancev s prvopodpisanim Jožetom Tankom iz SDS razpravljal o interpelaciji zoper ministrico za zdravje Milojko Kolar Celarc. Prva je interpelacijo zoper njo spisala poslanska skupina NSi, vendar jo je z vložitvijo svoje interpelacije za las prehitela SDS. Očitali so ji predvsem neaktivnosti pri uvajanju reform v zdravstvu ter finančno nevzdržnost zdravstvenega sistema. Koalicijska DeSUS je ministrico podprla ob pogoju, da kmalu predstavi zdravstveno reformo. Tako je bilo za interpelacijo 24, proti njej pa 49 poslancev.
7. 11. 2016 DZ je na predlog skupine poslancev s prvopodpisanim Jožetom Tankom iz SDS razpravljal o interpelaciji zoper ministrico za izobraževanje Majo Makovec Brenčič. Glavni očitek je bilo neizpolnjevanje ustavne odločbe glede zagotavljanja enakega financiranja javnih programov v javnih in zasebnih osnovnih šolah. Na ministričini strani je bilo ob glasovanju 48 poslancev, 18 jih je podprlo interpelacijo.
23./24. 11. 2016 DZ je na predlog skupine poslancev s prvopodpisanim Janezom Janšo iz SDS razpravljal o interpelaciji celotne vlade, in sicer zaradi očitkov o kršenju ustave in zakonov, neuresničevanju zavez iz koalicijskega sporazuma vladnih strank, slabem upravljanju z državo in državnim premoženjem ter o vse večjem razvojnem zaostanku za primerljivimi državami v EU. Razpravo so sklenili z odločanjem o sklepu, ki so ga predlagali v SDS, in sicer da je poslanstvo vlade povrnitev zaupanja ljudi v državo. Proti sklepu je glasovalo 48 poslancev, za pa 19.
14. 12. 2016 DZ je na predlog skupine poslancev s prvopodpisanim Jožetom Tankom iz SDS razpravljal o interpelaciji zoper ministrico za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anjo Kopač Mrak. Tudi tokrat se je ministrica zagovarjala zaradi primera odvzema velenjskih dečkov babici. Tokrat je ministrica dobila bistveno večjo podporo kot prvič. Proti interpelaciji je bilo 53 poslancev, za njo pa 20.
14. 9. 2017 Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc je uspešno prestala glasovanje o še drugi interpelaciji, ki so jo vložili poslanci SDS. Interpelacijo je podprlo 23 poslancev, proti razrešitvi ministrice jih je glasovalo 42. V SDS so ministrici očitali, da ne obvladuje situacije v zdravstvu, da je soodgovorna za neukrepanje na področju koruptivnih dejanj v zdravstvu, prav tako so ji pripisali odgovornost za neučinkovito reševanje problematike čakalnih dob ter slabo poslovanje javnih zdravstvenih zavodov. Na ministrico so kritike letele tudi iz koalicijskih vrst, na koncu pa ni prejela glasov podpore niti vseh prisotnih poslancev SMC. Ministrica je sicer vse očitke zavrnila.
27. 9. 2017 SDS je vložila interpelacijo proti pravosodnemu ministru Goranu Klemenčiču. Očitajo mu zavajanje javnosti glede ravnanja protikorupcijske komisije, ki jo je vodil, v primeru suma pranja denarja preko NLB ter da je s svojimi dejanji povzročil izgubo zaupanja v funkcijo ministra in v pravosodje. Prav tako mu očitajo pomanjkanje dialoga pri pripravi zakonodaje in nepripravo sodne reforme.