sreda, 11. december 2024 leto 29 / št. 346
Načelno podporo interpelaciji zoper Klemenčiča za zdaj napoveduje le NSi
V opoziciji je slišati kritike do pravosodnega ministra Gorana Klemenčiča, a za zdaj načelno podporo interpelaciji SDS napoveduje le NSi, ki jo moti zlasti delo na področju pregona bančnega kriminala. V poslanski skupini NP bodo interpelacijo preučili, v Levici pa ugotavljajo, da se nadaljuje ljubezenskega zgodba med Janezom Janšo in Klemenčičem.
V NSi so imeli po besedah vodje poslanske skupine Mateja Tonina velika pričakovanja, ko je Klemenčič zasedel ministrski položaj, "a je praksa pokazala, da se ta pričakovanja niso uresničila". Moti jih zlasti delo na področju pregona bančnega kriminala, kjer smo po njegovih besedah priča veliki neučinkovitosti pravosodnega sistema.
Ker ravno o tem govori druga točka interpelacije, bodo slednjo v tem delu podprli, medtem ko se bodo glede prve točke, ki govori o ravnanju Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) v primeru suma pranja denarja v NLB, v poslanski skupini še pogovorili. "Ravno zjutraj smo dobili pismo Klemenčiča in državnega sekretarja Darka Stareta, kjer pojasnjujeta določene stvari in jih kažeta v nekoliko drugačni luči. V kolikor pa bi se izkazalo, da je Klemenčič na čelu KPK ravnal nevestno v tem primeru, bi šlo za jasno politično odgovornost," je dejal Tonin v izjavi novinarjem v DZ.
Poslanec Levice Matej T. Vatovec je v izjavi novinarjem ocenil, da se ljubezenska zgodba med prvakom SDS Janšo in Klemenčičem nadaljuje, a v Levici menijo, da je verjetno veliko drugih razlogov, zaradi katerih bi lahko ministra interpelirali, ne pa njun osebni spor. Vatovec je spomnil na novelo zakona o kazenskem postopku, ki so jo v DZ podprli v glavnem poslanci SMC, in še nekaj zadev prej.
Minister je po njegovem mnenju obljubljal reforme pravosodnega sistema, a jih ni prinesel. Očitek SDS se sicer nanaša na dejanja Klemenčiča v času, ko je bil v funkciji predsednika KPK. "Vemo, da SDS ne pozna zadržkov. Formalna vloga interpelacije je za odgovornost v trenutnem mandatu, a SDS kot ponavadi nima kompasa," je ocenil Vatovec in dodal, da pri interpelaciji nimajo podpore Levice.
V Zavezništvu in poslanski skupini nepovezanih poslancev po besedah poslanke Alenke Bratušek interpelacije še niso videli, zato se bodo o podpori odločili šele po tistem, ko jo bodo temeljito proučili. "Lahko pa načeloma v imenu Zavezništva povem, da interpelacij v zadnji polovici leta delovanja vlade ne podpiramo, ker se z interpelacijo ne more spremeniti nič več," je dejala. Dodala je, da bodo volivci naslednjega junija odločili, "kaj od etike, morale in pravne države je pri Miru Cerarju sploh še ostalo". "Po moji oceni nič," je dejala.
V SDS sicer pravosodnemu ministru v interpelaciji očitajo zavajanje javnosti glede ravnanja KPK v primeru suma pranja denarja preko NLB ter da je s svojimi dejanji povzročil izgubo zaupanja v funkcijo ministra in pravosodje.
V javnosti in tudi med poslanci pa danes odmeva še odločitev ljubljanskega višjega sodišča, ki je zavrnilo pritožbo Specializiranega državnega tožilstva na odločitev preiskovalne sodnice o izločitvi dokazov, ki jih je tožilstvo pridobilo s prisluškovanjem ljubljanskemu županu Jankoviću.
Tonin je danes glede tega izrazil jezo in razočaranje. "Neverjetno je, da praktično v nobenem primeru ni mogoče obsoditi Jankovića. Povsod se najdejo neki procesni zapleti. In glej ga zlomka, vedno se v teh procesih ravno v pravem trenutku pojavijo pravi sodniki, da zadeve padejo na način, kot padejo. Tu po moji oceni ne more iti za naključje, ampak za neko organizirano ekipo," je dejal. Dodal je, da slovenski pravosodni sistem očitno ne deluje oziroma deluje "le pri malih ribah, pri velikih pa ne".
Bratuškova pa je dejala, da sama nikoli ne polemizira z odločitvami sodišč. "Sodišče je tisto, ki odloča, dejstvo pa je, da bo moral in mora gospod Janković s tem, kar dela in tako kot živi, živeti sam," je poudarila.
Sama sicer nima občutka, da je Jankovič nedotakljiv. "Dejstvo pa je, in tudi ljudje mi pravijo tako, da imajo občutek, da za nekatere zakon velja bolj kot za druge. Nekdo je za nekaj majhnega lahko zelo hitro obsojen, tisti, ki si lahko privoščijo drage odvetnike, pa lahko rešijo praktično vse," je dejala.
Vatovec te teme ni želel komentirati.