REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Europol opozarja na večje število kibernetskih napadov

Europol opozarja na večje število kibernetskih napadov

Evropa se mora pripraviti na povečano število kibernetskih napadov. Grožnja organiziranega kriminala preko interneta je v zadnjih 12 mesecih dosegla do sedaj še nepoznano dimenzijo, so opozorili v Europolu.

Evropski policijski urad je v sredo v Haagu predstavil letno poročilo o kibernetskem kriminalu, v katerem so med drugim zapisali, da postajajo kriminalne združbe vedno bolj profesionalne, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Grožnja organiziranega kriminala preko interneta je v zadnjih 12 mesecih dosegla do sedaj še nepoznano dimenzijo.

Uporabniki so najbolj ogroženi ravno zaradi izsiljevalskih virusov. Vrhunec je bil napad z virusom WannaCry maja, s katerim se je okužilo več kot 300.000 računalnikov v 150 državah. Pri tem je virus zaklenil datoteke na računalniku in v zameno za njih zahteval plačilo.

Nedavni napadi pa so "le del velikega širokopasovnega omrežja kriminalnih groženj, s katerimi se danes soočamo," je dejal direktor Europola Rob Wainwright. Ogrožena so predvsem podjetja, bolnišnice, letalske družbe in banke. Wainwright je še opozoril, da je lahko posledica takšnih napadov velika finančna izguba, ogrožena pa je tudi demokracija. Pri več volitvah so namreč opazili hekerske napade na stranke.

Direktor urada je dejal, da je treba okrepiti kazenski pregon in preiskave, pozval pa je tudi k preventivi. "Zasebniki in podjetja se morajo bolj zaščititi," je povedal. Ravno zaradi varnostnih lukenj je takšen kriminal lahka igra, je dodal.

V zadnjih 12 mesecih pa je bilo več kot dve milijardi datotek s podatki o državljanih EU na voljo vsakomur, je opozoril.

Vrhunec je bil napad z virusom WannaCry maja, s katerim se je okužilo več kot 300.000 računalnikov v 150 državah.

Ravno v sredo je britanski časnik Guardian opozoril, da uporabnike spleta ogroža tudi tako imenovano rudarjenje kripto valut. Več spletnih strani je za novi vir zaslužka začelo izrabljati računalnike in naprave obiskovalcev, ki jih izkoristijo za rudarjenje kripto valut.

Za rudarjenje kripto valut mora računalnik reševati zahtevne enačbe, ki zahtevajo veliko procesorske moči, za delo pa so nato nagrajeni. Uporabnik lahko zazna predvsem upočasnjene procese in delovanje računalnika ter hitro trošenje energije, redki pa ugotovijo, da za tem tiči škodljiva programska oprema.

Guardian je med drugim izpostavil dve spletni strani, ki se poslužujeta takšnega načina zaslužka, in sicer Showtime in The Pirate Bay. Slednja spletna stran je sporočila, da je rudarjenje le testirala in v ponedeljek z njim prenehala.

Domen Savič iz zavoda Državljan D pa je v torek na svoji strani opozoril, da so se prakse rudarjenja lotili na spletni strani časnika Slovenske novice.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek