REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Evropska komisija grozi Italiji z »discipinskimi ukrepi«, Italija svojega proračunskega deficita ne da

Evropska komisija grozi Italiji z »discipinskimi ukrepi«, Italija svojega proračunskega deficita ne daVIR: Pixsell

Evropska Unija je napovedala, da bo kaznovala Italijo, če država v Bruselj ne bo poslala popravljenega načrta proračuna in napoveduje upočasnjevanje italijanskega gospodarstva.

Evropska komisija (EK) je napovedala, da bo kaznovala Italijo, če država v Bruselj ne bo poslala popravljenega načrta proračuna. Sedanji je namreč v nasprotju z evropskimi pravili.

Italijanske populistične in desničarske stranke, ki sestavljajo sedanjo koalicijo, želijo namreč povečati državni deficit na 2,4 odstotka BDP v letu 2019, predvsem zaradi predvolilnih obljub. Tako naj bi za določene kategorije socialno ogroženih uvedli »temeljni dodatek«, istočasno pa nameravajo zmanjšati tudi davke. 

Zmanjševanje primanjkljaja v Italiji bi pomenilo nova odpuščanja, zmanjševanje socialnih prejemkov, plač in pokojnin.

Prejšnja italijanska vlada je Evropski komisiji poslala predlog proračuna, ki je predvideval zmanjšanje deficita za 0,8 odstotek BDP-ja, v nasprotju s sedanjim, ki predvideva bistveno povečanje primanjkljaja. 

Vendar pa bi zmanjševanje primanjkljaja v Italiji pomenilo nova odpuščanja, zmanjševanje socialnih prejemkov, plač in pokojnin. Komisija EU je že sporočila, da »z obžalovanjem« ugotavlja, da predstavlja italijanski načrt proračuna »neskladnost s priporočili Sveta z dne 13 julija.« 

Denar euro
VIR: Pixsell

V skladu s pravili EU državni deficit posamezne države ne bi smel biti višji od 3 odstotkov bruto družbenega proizvoda, javni dolg pa ne bi smel biti višji od 60 odstotkov bruto družbenega proizvoda države. 

Italija pa je poleg Grčije najbolj zadolžena država EU. Italijanski dolg znaša 131 odstotkov BDP-ja oziroma 2,3 trilijone evrov in je drugi največji (za grškim) v EU. Težava je tudi v tem, da je Italija precej večja država v središču EU, ne pa manjša država na periferiji EU, kot je to Grčija.

Če bo Italija pri svojem proračunu vztrajala – tako so italijanski vodilni politiki vsaj napovedovali – potem bo komisija sprožila mehanizem zaradi prekoračitve dovoljenega deficita (»debt-based Excessive Deficit Procedure - EDP«). Italija bo lahko EK še odgovorila in pojasnila, kako namerava zmanjašati dolg. Če tega ne bo storila, jo Evropska komisija lahko kaznuje s finančnimi kaznimi.

Podpredsednik Evropske komisije Valdis Dombrovskis pa je za CNBC dejal, da bo italijanski načrt proračuna povzročil več varčevalnih ukrepov za italijane v prihodnosti. 

Matteo Salvini
Matteo SalviniVIR: Pixsell

»Namesto da bi to predstavljalo fiskalno vzpodbudo, na kar upa vlada, pričakujemo nadaljevanje upočasnjevanja gospodarstva,« je dejal podpredsednik Evropske komisije.

Cena delnic italijanskih podjetij je medtem že pričela padati 

V tem sporu se skriva še en problem: Evropska komisija ima sicer možnost izrekanja finančnih kazni neposlušnim članicam, vendar se je do sedaj temu izogibala.

V Italiji pa so ob tem bojevito razpoloženi. Italijanski namestnik predsednika vlade in notranji minister Matteo Salvini je dejal, da se o 2,4 odstotnem dolgu »ne morejo več pogajati.« Cena delnic italijanskih podjetij je medtem že pričela padati, donosi na državne obveznice pa so padli na letos nanjižje vrednosti.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek