REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Z večanjem vrednosti Bitcoin raste tudi poraba elektrike

Z večanjem vrednosti Bitcoin raste tudi poraba elektrike

Svet spremlja, kako vrednost Bitcoina raste na dnevni ravni, a hkrati se ljudje ne zavedajo, da s tem raste tudi poraba električne energije po svetu. 

Ta mesec je ameriški Newsweek poročal, da bo nadaljevanje rasti Bitcoina povzročilo, da bodo za »rudarjenje« te kriptovalute leta 2020 porabili celotno količino ustvarjene električne energije. Novinarji Digiconomista so izračunali, da trenutne rudarske operacije porabijo toliko elektrike kot celotna država Danska.

A vseeno so z analizo porabo računalniških operacij izračunali, da ustvarjanje enega Bitcoina porabi od 1 do 4 gigavatov energije, kar je enako proizvodni moči enega do treh jedrskih reaktorjev.

Drugi strokovnjaki mirijo in opozarjajo, da ne vemo, koliko dejansko porabijo Bitcoin rudarji za ustvarjanje novih Bitcoinov, ker so razpršeni po številnih državah sveta ter hkrati ne moremo ločiti porabe električne energije samo za ustvarjanje novih Bitcoinov od porabe drugih naprav v gospodinjstvu oz. obratu.

A vseeno so z analizo porabo računalniških operacij izračunali, da ustvarjanje enega Bitcoina porabi od 1 do 4 gigavatov energije, kar je enako proizvodni moči enega do treh jedrskih reaktorjev. Na globalni ravni to trenutno znaša le 0,14 % celotne proizvodnje električne energije. 

 

Tako trenutno ni bojazni, da bi Bitcoin požrl celotno proizvodnjo elektrike, a pri tem strokovnjaki opozarjajo, da se povečuje poraba elektrike, ki je namenjena rudarjenju. Ker so računalniške operacije za pridobitev enega Bitcoina vse daljše, morajo »rudarji« uporabljati vse hitrejše računalniške procesorje, ki potrebujejo več energije, zaradi česar pa raste poraba. K temu pripomore vse večje zanimanje za pridobivanje Bitcoina (zahvaljujoč neverjetni rasti vrednosti). 

Če je rudarjenje za Bitcoine naraslo, je to majhen delček celotne električne porabe za podatkovne centre in ta trditev drži tudi drugje po svetu. Ker se vse bolj usmerjamo v poslovanje v »oblaku«, ni verjetno, da bo skupna poraba rastla v naslednjih letih.

Danes je za ustvaritev enega Bitcoina potrebno izvesti okoli 14 milijonov trilijonov možnih rešitev računalniškega problema na vsako sekundo. Za takojšnjo ustvaritev je po izračunih irskega računalniškega profesorja Davida Malona potrebno najmanj 1,2 gigavata energije, pri čemer je on upošteval, da se uporablja najbolj energetsko ekonomične in programsko najhitrejše računalnike, kar pa seveda ne drži v realnem svetu. 

Temu pritrjuje tudi nizozemski profesor menedžmenta Harald Vranken, ki ocenjuje, da sedaj Bitcoin porabi med 1 do 4 gigavata energije: »To bo samo raslo, če se bo nadaljevala rast kot v zadnjih štirih mesecih. Na neki točki v prihodnosti menim, da ta situacija ne bo vzdržala. Menim, da je to jasno.«

Bitcoin

Temu nasprotuje Jonathan Koomey, profesor na Stanford University, ki izpostavlja, da je rudarjenje le majhen delček celotne porabe: »Če je rudarjenje za Bitcoine naraslo, je to majhen delček celotne električne porabe za podatkovne centre in ta trditev drži tudi drugje po svetu. Ker se vse bolj usmerjamo v poslovanje v »oblaku«, ni verjetno, da bo skupna poraba rastla v naslednjih letih.«

Že sedaj je cena električne energije prisilila profesionalne »rudarje«, da so se pričeli skoncentrirati na področjih, kjer električno energijo primarno pridobivajo s pomočjo hidroenergije, saj je ta najcenejša glede na metodo pridobivanja elektrike.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek