sobota, 18. januar 2025 leto 30 / št. 018
V Levici zahtevajo ustavitev tajnih pogajanj z Madžarsko o drugem tiru
V poslanski skupini Levica zahtevajo ustavitev pogajanj vlade z Madžarsko o vstopu v projekt drugi tir. Kot so izpostavili, se to dogaja v tajnosti in popolnoma netransparentno, vlada pa za pogajanja nima ne zakonske podlage, ne mandata DZ. Poslanska skupina na temo pogajanj z Madžari zahteva tudi sklic nujne seje komisije za nadzor javnih financ.
V Levici ocenjujejo, da se hoče vlada z Madžarsko vse dogovoriti, še preden začne veljati zakon o drugem tiru in še preden dobi mandat odbora DZ za zunanjo politiko za pogajanja o sporazumu. Zaradi tega zahtevajo sklic nujne seje komisije DZ za nadzor javnih financ.
"Na seji bomo zahtevali, da vlada ustavi pogovore z Madžarsko, da poslance seznani z osnutkom dogovora in da pred nadaljevanjem morebitnih pogovorov pobudo za sklenitev pogodbe predloži v potrjevanje odboru DZ za zunanjo politiko," so zapisali v sporočilu za javnost.
Zahtevali bodo tudi, da vlada v najkrajšem času pripravi načrt izgradnje drugega tira brez sodelovanja tujega kapitala. Parlament mora imeti po oceni Levice možnost, da zavrne ratifikacijo pogodbe z Madžarsko, ne da bi s tem zavrnil sam drugi tir.
V Levici sicer že vse od predstavitve zakona o drugem tiru opozarjajo, da je vključitev tujega kapitala v projekt škodljiva in nepotrebna. Prepričani so, da lahko Slovenija drugi tir zgradi sama in s tem ohrani tako infrastrukturo kot prihodke od njene uporabe.
"Jasno je, da Madžarske pri izgradnji drugega tira ne ne žene dobrodelnost, ampak finančni interesi," je izpostavil poslanec Levice Matej T. Vatovec. Kot je pojasnil, bo Madžarska dobivala dobiček, ne da bi prispevala za obratovalne stroške ali subvencije, ki se ji reče nadomestilo za dosegljivost. "To bo v celoti plačevala Slovenija. Izgradnja drugega tira brez Madžarske je za Slovenijo preprosto cenejša," je poudaril.
Madžarska po navedbah Levice poleg deleža v projektu zahteva tudi vezane posle, zlasti dostop do infrastrukture v Luki Koper. "Kot kaže, je slovenska vlada Madžarski v ta namen pripravljena ponuditi do 124 hektarov zemljišč v neposredni okolici pristanišča, ki so znotraj državnega prostorskega načrta namenjena koprskemu pristanišču. S tem bi ustvarila konkurenco lastnemu podjetju in blokirala njegov razvoj," so še opozorili v Levici.