REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

V Franciji morajo biti velika parkirišča prekrita s sončnimi celicami, kdaj bo temu sledila tudi Slovenija?

V Franciji morajo biti velika parkirišča prekrita s sončnimi celicami, kdaj bo temu sledila tudi Slovenija?Solarni parkingi. Vir: Telegram, zajem zaslona

Vojne in krize prinesejo veliko slabega, lahko pa so tudi katalizatorji sprememb.

V Sloveniji še zmeraj čakamo na velike spremembe v tej smeri, v Franciji pa so medtem že naredili še en korak k večji uporabi – sončne energije.

V Franciji je sončna energija pravkar dobila velik zagon zaradi nove zakonodaje, ki jo je ta teden odobril senat in zahteva, da morajo biti vsa parkirišča s prostori za najmanj 80 vozil – tako obstoječih kot novih – pokrita s sončnimi kolektorji.

Nove določbe so del obsežnega načrta francoskega predsednika Emmanuela Macrona za velike naložbe v obnovljive vire energije, katerega cilj je podeseteriti količino sončne energije, proizvedene v državi in podvojiti moč iz kopenskih vetrnih elektrarn.

Parkirišča z več kot 400 mesti imajo krajši rok: v treh letih od tega datuma se bodo morala uskladiti z novimi ukrepi, vsaj polovica površine parkirišča pa bo morala biti prekrita s sončnimi kolektorji.

S 1. julijem 2023 se bodo manjša parkirišča, ki imajo od 80 do 400 mest, morala v roku petih let uskladiti z novimi ukrepi.

Parkirišča z več kot 400 mesti imajo krajši rok: v treh letih od tega datuma se bodo morala uskladiti z novimi ukrepi, vsaj polovica površine parkirišča pa bo morala biti prekrita s sončnimi kolektorji.

Po navedbah vlade bi lahko ta načrt, ki je namenjen zlasti velikim parkiriščem okoli trgovskih središč in železniških postaj, proizvedel do 11 gigavatov energije, kar je enako 10 jedrskim reaktorjem, ki napajajo milijone domov.

Public Sénat piše, da so bili uvedeni pogoji, ki izključujejo parkirišča za tovornjake, ki prevažajo težko blago, ali parkirišča na zgodovinskih ali zaščitenih območjih, da bi se izognili njihovemu »izkrivljanju«, v skladu s spremembo predloga zakona.

Solarni parkingi na Kitajskem       Vir:Terminal
Solarni parkingi na Kitajskem. Vir: Terminal, zajem zaslona

Drugi ukrepi na mizi vključujejo gradnjo velikih solarnih elektrarn na prostih zemljiščih ob avtocestah in železnicah ter na kmetijskih zemljiščih, kjer je to izvedljivo.

Macron je dejal, da bi moral vsak sprejet zakon zagotoviti denar, ki lokalnim skupnostim zagotavlja neposredne koristi od energetskega premika.

Francoska državna železniška služba SNCF prav tako načrtuje namestitev približno 190.000 kvadratnih metrov sončnih kolektorjev na 156 postajah po vsej državi do leta 2025 in 1,1 milijona kvadratnih metrov do leta 2030, vse z namenom zmanjšanja porabe energije za 25 odstotkov.

Vlada v Parizu prav tako načrtuje, da bo do leta 2050 v Franciji zgradila okoli 50 dodatnih vetrnih elektrarn, kot je tista na morju Saint-Nazaire.

Načrt bi lahko proizvedel do 11 gigavatov energije, kar je enako 10 jedrskim reaktorjem, ki napajajo milijone domov.

Vzpostavljeni so ukrepi za zmanjšanje zamud pri gradnji vetrnih elektrarn na morju z 10–12 let na šest let in velikih sončnih elektrarn s šestih na tri leta.

To poletje je francoska vlada po množični javni razpravi, ki je vključevala 15.000 udeležencev, utrdila dve coni za vetrne elektrarne na morju ob obali Atlantika, pri čemer je bila največja skrb varstvo okolja.

Prvo vetrno elektrarno naj bi postavili ob otoku Oléron, več kot 35 kilometrov od obale La Rochelle, z zmogljivostjo okoli 1000 MW.

Druga vetrna elektrarna bo verjetno postavljena dlje na morju, obe vetrni elektrarni pa bosta skupaj proizvedli dovolj električne energije za 1,6 milijona ljudi.

Takšni ukrepi bi bili dobrodošli tudi v Sloveniji.

Res pa je, da je Golobova vlada na tem področju naredila vrsto korakov naprej, ki smo jih v času prejšnje vlade pogrešali.

Ministrstvo za infrastrukturo je sredi poletja v javno obravnavo poslalo več osnutkov zakonov, med njimi je predlog zakona o umeščanju naprav za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov, kar je ena od osrednjih točk in obljub trenutne vlade.

Pripravili so zakon, ki bi posegel v mnogo drugih zakonov, obeta se pospešitev postopkov, ker bi pri sončnih elektrarnah odpadli večmesečni predhodni postopki in čezmejna presoja vplivov.

Vetrnica
Vir: Zajem zaslona, Twitter

Predsednik vlade Robert Golob je že julija v oddaji Odmevi na TV Slovenija napovedal, da bo Slovenija energetsko draginjo srednjeročno rešila s tem, ko bo zgradila velike sončne elektrarne in dostop do njih za tretjino slovenskih gospodinjstev.

»Popolnoma na novo smo se lotili procesa solarizacije ali gradnje sončnih elektrarn v Sloveniji. Pripravili smo načrt skupaj s sistemskimi operaterji, po katerem bomo tretjini slovenskih gospodinjstev, približno tisoč megavatov sončnih elektrarn, omogočili dostop do skupnostnih sončnih elektrarn. S tem rešimo draginjo za vekomaj. Naslednjih 40 let. V treh letih,« je tedaj dejal Golob.

Po novem naj bi sončni kolektorji plavali na jezerih in bili nameščeni na jezerskih obrežjih, na kmetijskih zemljiščih, ob avtocestah in na degradiranih območjih.

Zakon naj bi bil še letos sprejet na vladi.

V Sloveniji so bili doslej postopki za sončne elektrarne tako zapleteni, da so pri Petrolu na primer raje vlagali v sončne elektrarne na Hrvaškem ali v Srbiji.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek