REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Trump jih je porinil v objem rivalom: Kitajcem pripadel 5 milijard dolarjev vreden projekt

Trump jih je porinil v objem rivalom: Kitajcem pripadel 5 milijard dolarjev vreden projektTotal - CNPC

Kitajsko državno naftno podjetje CNPC bo prevzelo več kot 5 milijard dolarjev vreden energetski projekt v Iranu South Pars 11 (SP11), potem ko so Trumpove nove sankcije islamski republiki pregnale dosedanjo vodilno energetsko družbo v tem delu sveta - francosko naftno družbo Total, poroča Fortune.

Leta 2016 so se Kitajci pridružili konzorciju v projektu razvoja South Parsa, največjega polja zemeljskega plina na svetu, ki je vključeval Total in iransko naftno družbo Petropars. Plinsko polje se nahaja v Perzijskem zalivu. Do zdaj je CNPC imel le 30-odstotni delež, toda z umikom Totala, ki naj bi imel 50,1 odstotkov in je v projekt že vložil 45,7 milijona dolarjev, bo kitajski naftni družbi zagotovljen veliko večji delež.

Čeprav pogodba še ni bila uradno spremenjena, je Mohammad Mostafavi, voditelj investicijskega oddelka Nacionalne iranske naftne družbe, potrdil, da bo “CNCP postal glavni operativni partner v projektu”, piše Jutranji list.

To bi dejansko pomenilo, da je v nenavadnem preobratu ameriški predsednik ZDA Donald Trump dejansko pomagal Kitajski, dosedanjemu "trgovskemu sovražniku", zato ker je obnovil stroge sankcije Iranu, ki so bile do nedavnega odpravljene s sklenitvijo iranskega jedrskega sporazuma iz leta 2015.

“Vsakdo, ki posluje z Iranom, ne bo posloval z Združenimi državami”, je zagrozil Trump na Twitterju, s tem pa je odprl prostor kitajskemu podjetju za neomejeno širitev poslovanja v Iranu.

Vsakdo, ki posluje z Iranom, ne bo posloval z Združenimi državami, je zagrozil Trump na Twitterju, s tem pa je odprl prostor kitajskemu podjetju

Zanimivo pri tem je, da je bil izpodrinjeni francoski Total v preteklosti že prisiljen na umik svojih poslov iz Irana zaradi sankcij leta 2009. Pred tem je bil prvotni načrt te francoske družbe, da investirajo milijardo dolarjev v SP11 ob načrtih dnevne proizvodnje 400 tisoč sodčkov nafte.

Po jedrskem sporazumu med Iranom, Združenimi državami, Rusijo, Združenim kraljestvom in Evropsko unijo leta 2015, ki naj bi omejil jedrske ambicije Teherana, so globalna podjetja pohitela na to območje, da si zagotovijo svoj kos pogače.

Med drugimi so bili med prvimi nemška zavarovalnica Allianz in danski tankerski operater Maersk. Obe podjetji pa sta se odločili umakniti iz Irana in prekiniti svoje poslovanje v Iranu že maja, ko je ameriški predsednik šele napovedal vrnitev sankcij in umik iz iranske jedrske pogodbe.

Iranski minister za nafto, Bijan Zanganeh, je že takrat, v odzivu na Trumpove grožnje poudaril, da bo Teheran premagal pritiske zaradi umika ZDA iz jedrske pogodbe.

"To bo minilo in Iran bo na koncu zmagovalec," je dejal Zanganeh za tiskovno agencijo SHANA.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek