REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Rusija in Sirija kritični do ameriških sankcij proti Iranu

Rusija in Sirija kritični do ameriških sankcij proti IranuVIR: Insajder.com

Rusija je danes izrazila globoko razočaranje ob začetku veljavnosti ameriških sankcij proti Iranu in zagotovila, da bo storila vse potrebno za ohranitev iranskega jedrskega sporazuma iz leta 2015. Iranska zaveznica Sirija pa je sankcije označila za nezakonite in posledico vzvišenosti.

Iranska zaveznica Sirija pa je sankcije označila za nezakonite in posledico vzvišenosti.

Rusko zunanje ministrstvo je ameriške sankcije v sporočilu za javnost označilo za kršitev resolucije Varnostnega sveta ZN. Ob tem je poudarilo, da mednarodna skupnost ne bi smela dopustiti, da bi bil sporazum žrtev ameriškega političnega obračuna z Iranom. Ministrstvo je tudi zagotovilo, da bo storilo vse potrebno za ohranitev iranskega jedrskega sporazuma ter se o tem dogovorilo tudi z drugimi partnerskimi državami.

Nove ameriške sankcije proti Iranu je ostro obsodila tudi iranska zaveznica Sirija. "Ta enostranska dejanja po mednarodnem pravu niso dovoljena in potrjujejo, da so ameriške politike nagnjene k hegemoniji in vzvišenosti," je poudaril predstavnik sirskega zunanjega ministrstva.

Prvi sveženj ameriških sankcij proti Iranu je začel veljati davi ob 6. uri po srednjeevropskem času. V skladu z njimi je prepovedano poslovanje z iranskimi finančnimi ustanovami, trgovina z zlatom in drugimi dragocenimi kovinami ter sodelovanje z iranskim avtomobilski sektorjem. ZDA so tudi odpravile določena dovoljenja za uvoz dobrin iz Irana, zlasti perzijskih preprog in hrane.

Ostrejše bodo sankcije po 5. novembru, zlasti s prepovedjo trgovanja z iransko nafto. Sankcije bodo doletele iransko logistiko, začela naj bi veljati prepoved sodelovanja ameriških podjetij s tujimi podjetji, ki bi še sodelovala z Iranom.

Sankcije ZDA uvajajo v skladu z odstopom od mednarodnega sporazuma iz leta 2015, s katerim se je Iran odpovedal razvoju jedrskega orožja v zameno za odpravo sankcij.

ZDA Iranu očitajo, da načrtno destabilizira države na Bližnjem vzhodu, kot sta Jemen in Sirija in čeprav to ni formalno del jedrskega sporazuma, je bil to za ameriškega predsednika Donalda Trumpa zadosten razlog, da se je maja odločil za njegovo odpoved.

Iran je zaradi ponovne uvedbe sankcij vložil pritožbo proti ZDA na Meddržavnem sodišču v Haagu. Teheran želi s pritožbo doseči, da bi ZDA odgovarjale za nezakonito uvedbo enostranskih sankcij. V Teheranu trdijo, da ZDA s svojimi dejanji kršijo mednarodne obveznosti.

Iranski predsednik Hasan Rohani | VIR: Pixsell

Iranski predsednik Hasan Rohani je sicer v ponedeljek zagotovil, da bo njegova država kljub ameriškim sankcijam spoštovala jedrski sporazum. Je pa zavrnil poziv ZDA k novim pogajanjem o iranskem jedrskem programu, medtem ko uvajajo sankcije, češ da ni smiseln.

Iran in preostale podpisnice zgodovinskega sporazuma iz leta 2015 - Velika Britanija, Nemčija, Francija in Kitajska - si prizadevajo za ohranitev dogovora in poslov, ki so jih sklenili od takrat. Kljub temu bodo morala podjetja iz vsega sveta sedaj izbirati med poslovanjem z Iranom ali ZDA.

EU se je pred tem hotela zaščititi s posodobljenim aktom o blokiranju v podporo jedrskemu dogovoru z Iranom, ki je začel veljati danes.

V ponedeljek pa so visoka zunanjepolitična predstavnica EU Federica Mogherini ter zunanji ministri držav podpisnic sporazuma zagotovili, da si bodo prizadevali za ohranitev "učinkovitih finančnih kanalov" z Iranom in izrazili odločenost zaščititi evropska podjetja, ki bodo poslovala z Iranom.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek