REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Sberbank "rešuje" Todorovićev Agrokor, a povečuje svoj vpliv v Mercatorju

Sberbank Ivica Todorić prepušča vajeti izredni upravi Agrokorja

Hrvaški živilski koncern Agrokor si kupuje dodaten čas za reševanje svojega poslovanja. Neuradno naj bi mu največja upnica, ruska Sberbank, odobrila novo posojilo za izplačilo zapadlih dolgov do dobaviteljev, ocenjujejo na Hrvaškem. Medtem je Agrokor na račun Agrokor Investmenta okrepil svoj delež v Mercatorju.

V danes niso ne potrdili ne zanikali neuradne informacije, da so Agrokorju, potem ko so na dan prišle informacije, da ima resne težave zaradi prezadolženosti, odobrili med 250 in 300 milijonov evrov novih posojil za plačilo dolgov dobaviteljem. V minulih dneh so potrdili le, da so s koncernom v neposrednem stiku, a podrobnosti niso želeli razkriti.

Hrvaška regionalna televizija N1 je danes navedla neuradne informacije, da je Sberbank denar nakazala neposredno Agrokorjevim dobaviteljem, predvsem tistim, ki so dobavljali blago njegovi trgovski verigi Konzum. Po njihovem je to dokaz velikega nezaupanja Sberbank do hrvaškega klienta, ki ima do te banke 1,3 milijarde evrov obveznosti.

Medtem sta Agrokor in Agrokor Investments, ki je prav tako v lasti Ivice Todorića, predrugačila lastništvo v Mercatorju. Iz slovenske družbe so namreč danes sporočili, da sta ga družbi obvestili o sklenitvi pogodbe, po kateri je Agrokor svoj delež v Mercatorju povečal z 59,47 na 69,57 odstotka, Agrokor Investments pa zmanjšal z 28,64 na 18,53 odstotka.

Vrednost prodanih delnic je 40 milijonov evrov, ruski upniki pa naj bi zahtevali transakcijo v zameno za novo posojilo. Po neuradnih informacijah spletnih Financ gre za zastavo za posojilo, ki ga bo Sberbank odobrila Agrokorju za trenutno reševanje likvidnosti. S tem naj bi se Sberbank usedla na približno četrtino Mercatorja.

Agrokor snuje načrt finančne sanacije, ki naj bi ga po nekaterih neuradnih informacijah upnikom moral predložiti do konca tega tedna. Hrvaški mediji v scenarijih, kaj bi se lahko zgodilo, omenjajo možnost, da bi največji upnici, Sberbank in prav tako ruska VTB banka, vstopili v lastništvo in upravljanje koncerna.

Med številnimi možnostmi za razplet krize omenjajo možnost, da bo Sberbank kupila Agrokor za eno kuno, izplačala upnike, vključno z imetniki obveznic PIK (Payment in Kind), ter prevzela 80 odstotkov koncerna. Sedanjemu lastniku Todoriću bi tako ostalo 20 odstotkov in položaj v nadzornemu svetu Agrokorja.

Nekateri scenariji predvidevajo tudi prodajo podjetij iz koncerna, vključno s slovenskim Mercatorjem. Že pred meseci se je omenjalo, da Agrokor prodaja družbo Jamnica, zanjo pa naj bi se zanimala Coca Cola, a je po pisanju Financ ponudila prenizko ceno.

Ker je Agrokor prevelik, da bi pustili, da se zruši, v pogovorih za sanacijo sodelujejo tudi drugi upniki. Še ena Agrokorjeva upnica, nemška Deutsche Bank, je neuradno pripravljena sofinancirati reševanje največje hrvaške družbe, če družina Todorić ne bo več imela odločilnega vpliva. Pomoč ponuja tudi hrvaška Podravka, ki ji je v interesu, da Konzum in Mercator obdržita tržni položaj.

Hrvaški mediji so v minulih dneh navajali, da je Agrokor velik dolžnik do države, saj da naj bi imel do nje za približno šest milijard kun (nekaj manj kot 800 milijonov evrov) zapadlih obveznosti. To je v sredo zavrnil finančni minister Zdravko Marić, danes pa še Agrokor, ki je navedel, da takšnih na današnji dan ni.

"Agrokor letno plačuje državi tri milijarde kun (400 milijonov evrov) obveznosti, od tega več kot polovica znaša davek na dodano vrednost. Od preostanka večji del odpade na prispevke, manjši pa je davek na dobiček," so zapisali v današnjem sporočilu za javnost.

Za danes ali v ponedeljek se pričakuje tudi izdaja nove ocene za Agrokor s strani bonitetne hiše Moody's. Na Hrvaškem menijo, da se ta ne bo dodatno poslabšala. Moody's je januarja znižal bonitetno oceno Agrokorja, februarja pa je spremenil obete iz pozitivnih v negativne.

Nova ocena se pričakuje tudi v luči, da mora Agrokor do marca prihodnje leto refinancirati dolg do imetnikov obveznic PIK, s pomočjo katerih je leta 2014 financiral Mercatorjev prevzem.

K tej agencijski novici velja dodati, da je ruska banka Sberbank ob omenjenem začasnem "reševanju" Todorovićevega Agrokorja istega postavila pred zid, da je moral spremiti svoj vpliv v Mercatorju, oziram delež, kar omogoča Sberbanki, v primeru nepredvidenih dogodkov nove poteze z vlivom ruske banke in ne več Todorića. 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek