REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Putin: Zahod je z ukrajinskim dogovorom o žitu prevaral revne narode in ogoljufal Rusijo, dogovora nima smisla podaljševati

Putin: Zahod je z ukrajinskim dogovorom o žitu prevaral revne narode in ogoljufal Rusijo, dogovora nima smisla podaljševatiŽito pa gre na - Zahod... Vir: Zajem zaslona, Twitter

Še nedolgo tega so vsi vodilni mediji na Zahodu obtoževali Rusijo, da blokira izvoz žita revnim državam v Afriki in tako želi »izstradati svet«.

Nato je bil sprejet dogovor o izvozi žita iz ukrajinskih (in ruskih) pristanišč in sedaj vse kaže, da so bile tudi te obtožbe na račun Rusije kot države, ki poskuša izstradati Afrikoizmišljene zgolj v interesu zavajanja svetovne javnosti.

Ruski predsednik Vladimir Putin je namreč dejal, da so zahodne države lagale, ko so trdile, da Ukrajina potrebuje dostop do pomorskega prometa, da bi ublažila naraščajoče cene hrane in tveganje lakote v revnih državah.

Večina tovora, ki je prišel iz Ukrajine v okviru dogovora z Rusijo, ki sta mu posredovala Turčija in OZN, je šla v Evropsko unijo, je v sredo izjavil Putin v govoru na vzhodnem gospodarskem forumu v ruskem Vladivostoku.

Sedaj vse kaže, da so bile tudi te obtožbe na račun Rusije kot države, ki poskuša 'izstradati Afriko' - izmišljene zgolj v interesu zavajanja svetovne javnosti.

Dodal je, da bi morali pogoje dogovora najbrž spremeniti.

Putin je to pripomnil v zvezi z dogovorom, ki dovoljuje civilnim ladjam vstop v ukrajinska črnomorska pristanišča in izstop iz njih za dostavo žitnega tovora.

Pred tem so plovbo civilnih ladij blokirale - ukrajinske mine.

Shema se je začela izvajati konec julija, Turčija pa gosti center, ki usklajuje dobave.

Toda - kot poroča nemški Spiegel - v ukrajinskem tovoru je večinoma živalska krma namesto pšenice. Do začetka septembra je od 63 tovornih ladij, ki so zapustile ukrajinska pristanišča, le 13 prevažalo pšenico.

Ruski voditelj je opozoril, da je bil dogovor razglašen kot pot za zajezitev naraščajočih svetovnih cen hrane in pomoč državam v težavah.

V praksi pa je skoraj vse žito, poslano iz Ukrajine, šlo v bogate države Evropske unije, je poudaril.

Mnogi evropski narodi so v preteklih desetletjih in stoletjih delovali kot kolonizatorji in tako delujejo tudi danes.

Enostavno so še enkrat prevarali države v razvoju. In nadaljujejo s prevaro.

S takšnim odnosom se bodo težave z dostopnostjo hrane le še poslabšale, je opozoril Putin.

Zažgano žito, krivec - ukrajinska vojska
Zažgano žito, uničeni silosi, krivec - ukrajinska vojska. A zahodni mediji o tem ne poročajo. Vir: Zajem zaslona, YouTube

30. avgusta je Program OZN za hrano poročal, da je iz Ukrajine poslal drugo pošiljko pomoči v hrani.

Ladja je v Jemen prevažala 37.000 metričnih ton pšeničnega zrnja.

Putin je poudaril, da sta le dve ladji od več kot 80, ki so zapustile Ukrajino, dejansko potovali na misije za pomoč lakoti.

V začetku tega tedna je ruski zunanji minister Sergej Lavrov obtožil zahodne države, da po sklenitvi dogovora z Ukrajino niso odpravile sekundarnih omejitev za izvoz hrane in gnojil iz Rusije.

OZN, ki je sopodpisala sporazum s Turčijo, se je zavezala, da bo uporabila svoj vpliv za odpravo omejitev.

Toda nobenemu ruskemu plovilu ni uspelo izpluti iz pristanišč, kar vzbuja dvom o usodi sporazuma, opozarja visoki ruski diplomat.

Nobenemu ruskemu plovilu ni uspelo izpluti iz pristanišč, kar vzbuja dvom o usodi sporazuma, pravi visoki ruski diplomat.

Žitni dogovor z Ukrajino, ki naj bi Rusiji omogočil dobavo gnojil in živil na svetovne trge, se je izjalovil, je v torek razkril stalni predstavnik Rusije pri OZN Vasilij Nebenzja.

V pogovoru z novinarji je Nebenzija razkril, da niti enemu ruskemu plovilu z žitom ni uspelo izpluti iz pristanišča, kljub prejšnjemu dogovoru s posredovanjem OZN in Turčije, ki je deblokiral ukrajinske pošiljke žita prek Črnega morja v zameno za odpravo omejitev za ruski izvoz žit.

Diplomat je namignil, da bi lahko Rusija zavrnila podaljšanje dogovora, saj se določila o njenem izvozu ne izpolnjujejo.

»Pogodba je bila sklenjena za štiri mesece. Z drugimi besedami, konča se novembra. V normalnih [situacijah] bi bilo treba posel podaljšati. Glede na rezultate oziroma nerezultate pa ne izključujem ničesar. Želimo videti izvajanje ruskega dela sporazuma. Do zdaj se to še ni zgodilo,« je dejal Nebenzja.

Od 1. avgusta, ko so se pošiljke iz pristanišč znova začele, so ladje iz Ukrajine na svetovne trge dostavile okoli 2 milijona ton žit. Ob tem pa se je še pred nekaj dnevi poročalo, da naj bi bilo v Ukrajini celo 25 milijonov ton žita, kar je bilo očitno – neresnično, saj jih že tedaj ni moglo biti več kot 13.

Pri vsem skupaj gre znova za pretiravanja, laži in neizpolnjene obljube. Znova s strani verolomnega Zahoda.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek