REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Protekcionistični Washington škoduje svetovni prosti trgovini

Protekcionistični Washington škoduje svetovni prosti trgoviniKapitol v Washingtonu, DC, Združene države Amerike 13.11.2024. (Xinhua/Hu Yousong)

Washington, samooklicani zagovornik proste trgovine, vedno znova spodkopava načelo, za katerega trdi, da ga podpira.

Ameriški trgovinski predstavnik (USTR) je v ponedeljek objavil, da uvaja preiskavo kitajske polprevodniške industrije in politik.

S pritiskom na Kitajsko - tako potrošnike kot proizvajalce polprevodnikov, Washington ustvarja nepotrebna trenja na trgu, ki lahko uspeva le s sodelovanjem in soodvisnostjo.

S sklicevanjem na člen 301 zakona o trgovini iz leta 1974, ki je na splošno opredeljen kot relikt iz obdobja hladne vojne, je preiskava jasen primer, kako namerava Washington manipulirati z globalno trgovino za lastne geopolitične namene, pri čemer očitno ne upošteva večstranskih trgovinskih pravil.

Trditev Bele hiše, da je cilj poteze preučiti »kitajsko ciljanje na temeljne polprevodnike (ali podedovane/zrele čipe) za prevlado in vpliv na ameriško gospodarstvo«, je neutemeljena in zavajajoča.

Nedavno poročilo ameriškega ministrstva za trgovino kaže, da kitajski čipi predstavljajo le 1,3 odstotka ameriškega tržnega deleža, kitajski izvoz čipov v ZDA pa je bistveno manjši od uvoza iz ZDA.

Pravzaprav je Washington z zakonodajo, kot sta CHIPS and Science Act, zagotovil znatne subvencije lastni industriji čipov.

Omeniti velja tudi, da ameriška polprevodniška podjetja predstavljajo približno 50 odstotkov svetovnega trga.

Zaradi tega očitnega neupoštevanja dejstev so trditve Bele hiše o tako imenovani »grožnji«, ki jo predstavlja kitajska polprevodniška industrija, še bolj absurdne in njena politična motivacija bolj očitna.

Z zlorabo trgovinske politike želi Washington zadušiti vzpon morebitnega konkurenta v vseh ključnih sektorjih in ohraniti nesporno prevlado v teh visokotehnoloških panogah.

Vendar pa takšna dejanja ne bodo ovirala razvoja Kitajske na teh področjih.

Celo ameriška ministrica za trgovino Gina Raimondo je priznala, da je »poskus zadržati Kitajsko nazaj nesmiselna naloga.«

Medtem ko je Washington zadnjih nekaj let porabil za gradnjo »majhnih dvorišč in visokih ograj«, da bi zaščitil svojo proizvodno industrijo, njegova protekcionistična taktika dejavno destabilizira prav tiste industrije, ki jih želi zaščititi.

Polprevodniška industrija, eden izmed najbolj medsebojno povezanih sektorjev v svetovnem gospodarstvu, je še posebej občutljiva na takšne nepremišljene posege.

Z pritiskom na Kitajsko - tako na potrošnike kot proizvajalce polprevodnikov, Washington ustvarja nepotrebna trenja na trgu, ki lahko uspeva le s sodelovanjem in soodvisnostjo.

Preiskava na podlagi člena 301 je znova razkrila Washingtonovo sebičnost, kratkovidnost in prevzetnost. Odločevalci v Washingtonu bi morali upoštevati nevarnosti igranja z ognjem. 

Nič čudnega, da so ameriške industrijske skupine Belo hišo že pozvale, naj nadaljujejo previdno.

Jason Oxman, predsednik Sveta za industrijo informacijske tehnologije, je v izjavi dejal, da je ključnega pomena, da vlada izvede temeljito preiskavo in ne prejudicira izida.«

Preiskava na podlagi člena 301 je znova razkrila Washingtonovo sebičnost, kratkovidnost in prevzetnost.

Odločevalci v Washingtonu bi morali upoštevati nevarnosti igranja z ognjem. 

Li Binian, Xinhua

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek