sobota, 16. november 2024 leto 29 / št. 321
Prihodnost zdaj: Kitajski električni težki tovornjaki širijo globalno prisotnost in vzpodbujajo sodelovanje
S prihodom električnih tovornjakov se je svetovna pokrajina težkih tovornjakov spremenila in Kitajska je postala konkurenčen igralec, pravi Han Wen, ustanovitelj in izvršni direktor Windrose Technology, novega kitajskega električnega proizvajalca tovornjakov za dolge razdalje.
V preteklosti je bila glavna tehnologija tradicionalnih težkih tovornjakov – motorji z notranjim izgorevanjem – pretežno pod nadzorom Evrope in Združenih držav. Zato sta bila evropski in ameriški trg manj nagnjena k izbiri težkih tovornjakov, proizvedenih na Kitajskem, je dejal Han.
Vendar so se razmere s prihodom električnih tovornjakov spremenile. Bistvene komponente, kot so baterije, električni motorji in električni pogonski sistemi, pa tudi inteligentna vožnja, so področja, na katerih Kitajska blesti, je dejal izvršni direktor in označil svoj start-up označil kot »prvo kitajsko podjetje za tovornjake, ki je prejelo naročila iz razvitih gospodarstev, kot sta Evropa in Združene države Amerike ter prvo kitajsko podjetje za tovornjake, ki je testiralo vozila na štirih celinah.«
Kitajska se ponaša z rastočo industrijo novih energetskih vozil (NEV). Po uradnih podatkih je bil tržni delež NEV na Kitajskem v letu 2015 nekaj nad 1 odstotkom, vendar je od takrat narasel zaradi hitre zelene tranzicije kitajskega gospodarstva.
Spremembo razmer v svetovnem sektorju težkih tovornjakov ponazarjajo nedavni prodori kitajskih proizvajalcev težkih tovornjakov pri širjenju njihove globalne prisotnosti in sodelovanja.
Han je dejal, da je Windrose Technology vzpostavila proizvodne obrate v Združenih državah in Belgiji ter pridobila ID svetovne proizvodnje (WMI) na obeh lokacijah.
Dobave v ZDA se bodo začele v prvi polovici leta 2025, dobave v Evropi pa v drugi polovici leta.
Windrose Technology je doslej prejela naročila iz evropskih držav, kot so Danska, Belgija in Francija, pa tudi iz ZDA in Nove Zelandije.
Kmalu načrtuje tudi širitev na nemški trg in v Franciji postavitev tovarne za proizvodnjo delov za tovorna vozila.
Doslej so tovornjaki Windrose opravili medregionalne in večpotne cestne preizkuse v 14 državah in regijah, vključno s Kitajsko, Evropo, Združenimi državami in Avstralijo.
Obenem sta Garrett Motion Inc. in China National Heavy Duty Truck Group Co., Ltd. (Sinotruk) podpisala pismo o nameri za okrepitev sodelovanja pri naprednih tehnologijah za električna gospodarska vozila, s ciljem skupnega razvoja vodilnega električnega pogonskega sklopa naslednje generacije za uporabo v Sinotrukovem portfelju izdelkov. Prav tako sta želela združiti moči in do leta 2027 začeti množično proizvodnjo tovornjakov, opremljenih s tem e-pogonskim sklopom.
Sinotrukovi težki tovornjaki so prisotni na obsežnem svetovnem trgu, zlasti v partnerskih državah projekta Pas in pot.
Leta 2023 je izvozil 130.100 težkih tovornjakov, kar je 47-odstotno povečanje v primerjavi z letom prej.
Podjetje je v zadnjih letih napredovalo v sektorju nove energije z razvojem čisto električnih tovornjakov, težkih tovornjakov na gorivne celice in hibridnih težkih tovornjakov.
Ko je govoril o razlogih za izbiro kitajskih električnih težkih tovornjakov, je Han opozoril, da ljudje pri nakupu električnih osebnih vozil pri odločanju pretehtajo njihove osebne želje glede blagovnih znamk, estetike in notranjega oblikovanja.
Ko pa gre za električne težke tovornjake, sta pomembni sama zmogljivost in funkcionalnost vozil.
Zaradi tega se kitajski električni težki tovornjaki in električni avtobusi, namenjeni medpodjetniškim trgom, po Hanovih besedah ponašajo z boljšimi izvoznimi obeti.
Windroseovi električni težki tovornjaki so z dosegom do 670 kilometrov in nižjo porabo energije prehiteli svoje evropske in ameriške tekmece.
Poleg tega nudijo njegova vozila približno 50 odstotkov več notranjega prostora kot tradicionalni tovornjaki na gorivo.
»Ne le, da zagotavljamo čistejši tovornjak, nudimo tudi res cenejši tovornjak,« je dejal Han v prejšnjem intervjuju.
Spodbujanje zelenega premika v avtomobilski industriji je trend prihodnosti.
Prizadevanje za zmanjšanje emisij v velikih svetovnih podjetjih je ustvarilo tržno povpraševanje po električnih težkih tovornjakih, kar je dobro za vodilne kitajske električne tovornjake.
»Naše stranke so velika globalna podjetja, kot sta Nike in Decathlon, ki zahtevajo uporabo električnih tovornjakov za svoje globalne transportne operacije. To nam daje priložnost, da zanje dostavimo blago po vsem svetu,« je Han povedal za tiskovno agencijo Xinhua.