sreda, 16. april 2025 leto 30 / št. 106
Obratno kot ZDA: Velika Britanija ob svetovnih trgovinskih napetostih ukinja uvozne carine za 89 izdelkov

Britanska vlada je napovedala začasno ukinitev uvoznih carin za 89 vrst blaga, da bi podprla domača podjetja in zmanjšala finančno breme za potrošnike.
Ukrep začne veljati takoj in bo veljal do julija 2027.
V uradnem sporočilu za javnost, ki je bilo posodobljeno v ponedeljek, je navedeno, da se ukinjene carine uporabljajo za številne izdelke, od izdelkov vsakdanjega pomena, kot so testenine, sadni sokovi, začimbe in kokosovo olje, do industrijskih materialov, kot so vezan les in plastika, ki se uporabljajo v gradbeništvu in proizvodnji.
Vključeno je tudi sezonsko blago, kot so agavin sirup, priljubljen med izdelovalci koktajlov, in čebulice rastlin za vrtnarjenje.
Organ ocenjuje, da bodo britanska podjetja z znižanjem carin prihranila vsaj 17 milijonov funtov (približno 22,42 milijona ameriških dolarjev) na leto.
Uradniki so dejali, da bi se prihranki lahko prenesli na potrošnike z nižjimi maloprodajnimi cenami, zlasti pred poletno sezono.
»Svobodna in odprta trgovina povečuje gospodarstvo, znižuje cene in pomaga podjetjem pri prodaji po svetu, zato znižujemo carine za vrsto izdelkov,« je dejal britanski minister za gospodarstvo in trgovino Jonathan Reynolds.
»Od hrane do pohištva - to bo podjetjem znižalo stroške vsakodnevnih izdelkov, prihranki pa se bodo, upajmo, prenesli tudi na potrošnike.«
Tudi britanska kanclerka Rachel Reeves je poudarila, da lahko ta politika prispeva k reševanju življenjskih stroškov.
»V spreminjajočem se svetu vemo, da so družine zaskrbljene zaradi življenjskih stroškov, podjetja pa so negotova glede svoje prihodnosti. Zato smo napovedali nižje cene pri uvozu izdelkov vsakdanjega pomena, kar bo podjetjem pomagalo, da bodo uspešnejša in bodo prihranke prenesla na stranke,« je dejala.
Napoved prihaja ob vse večjih zunanjetrgovinskih pritiskih, vključno z nedavnim zvišanjem carin, ki so jih Združene države uvedle na različne britanske izvozne izdelke.
Ameriški ukrepi, ki so prizadeli sektorje, kot so jeklarski, avtomobilski in živilski, so povečali stroške za izvoznike in zaostrili čezatlantsko trgovino.
Industrijske skupine opozarjajo, da bi lahko ameriške carine še dodatno obremenile britanski proizvodni sektor, ki se že zdaj spopada z visokimi vhodnimi stroški in upočasnjenim svetovnim povpraševanjem.
Glede na to se opustitev carin s strani britanske vlade obravnava kot protiukrep za okrepitev domače konkurenčnosti in gospodarske odpornosti. (1 funt = 1,32 ameriškega dolarja)