REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Namesto v Afriko: Evropa »se utaplja v ukrajinskem žitu«

Namesto v Afriko: Evropa »se utaplja v ukrajinskem žitu«Ukrajinsko žito. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Jeza narašča predvsem po vsej vzhodni Evropi, kmetje v regiji pa protestirajo tudi zaradi prenasičenosti trgov s poceni žitom iz Ukrajine, ki ogroža njihova podjetja, poroča Le Figaro.

Proizvajalci na Poljskem, v Romuniji in Bolgariji so zaradi nenadnega povečanja uvoza iz Ukrajine zaradi težav s prodajo svojih pridelkov utrpeli znatne izgube.

Kmetje v državah, ki so se prej strinjali, da bodo pomagali pri transportu žita iz Ukrajine na svetovne trge, se zdaj soočajo z nelojalno konkurenco.

Prav tako zanje ne veljajo enake regulativne zahteve.

Kmetje v državah, ki so se prej strinjali, da bodo pomagali pri transportu žita iz Ukrajine na svetovne trge, se zdaj soočajo z nelojalno konkurenco.

Lani maja je Evropska unija za eno leto opustila carine za vse kmetijske pridelke, uvožene iz Ukrajine, da bi podprla gospodarstvo v vojni razdejane dežele.

Vendar so žita in drugi proizvodi nato namesto predvsem v Afriko, kot je bilo obljubljeno, bili uvoženi predvsem v države vzhodne Evrope, kar je povzročilo konkurenčni pritisk na domačo proizvodnjo.

Žita so v velikih količinah prispela iz Ukrajine tudi na trge v zahodni Evropi.

Nedavno je bilo objavljeno, da so velike količine prispele zlasti v Španijo, kjer so z njimi krmili španske svinje.

Proizvodnja žitaric v Ukrajini - največja na proruskem vzhodu
Proizvodnja žitaric v Ukrajini - največja je bila sicer vedno na proruskem vzhodu. Vir: Posnetek zaslona

»Namesto na mednarodne trge, v Afriko, kot so nam obljubljali politiki, so ukrajinska žita ostala na Poljskem,« je za medije povedal poljski kmet Marcin Misiak in dodal, da so se njegovi stalni kupci odločili za nakup cenejše koruze iz Ukrajine.

Kot pravi Misiak, bi lahko avgusta 2022 pšenico prodajal po 340 evrov na tono, v začetku marca 2023 pa je stala le 220 evrov na tono.

»EU ni mogla predvideti hitrih učinkov konkurence ukrajinskih žit,« je dejal Sebastien Abis, raziskovalec na francoskem inštitutu za mednarodne in strateške zadeve (IRIS) in direktor možganskega trusta Demeter Club, navaja Le Figaro.

Namesto na mednarodne trge, v Afriko, kot so nam obljubljali politiki, so ukrajinska žita ostala na Poljskem.

»Ukrajinski operaterji so naredili vse, da bi monetizirali situacijo. V evropskih pristaniščih je bila konkurenca huda in izdelki, uvoženi iz Ukrajine, so imeli prednost.«

Prejšnji mesec je Evropska komisija objavila načrte za finančno podporo kmetom iz držav članic, ki mejijo na Ukrajino, da bi nadomestila njihove izgube in omejila vpliv tržnih neravnovesij.

Bruselj je pri tem počrpal krizno rezervo v skupni vrednosti 56,3 milijona evrov, financirano iz skupne kmetijske politike (SKP).

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek