petek, 04. april 2025 leto 30 / št. 094
Komentar Xinhua: Popuščanje Washingtonu bo privedlo le do še večjega ustrahovanja, čas je za skupen odziv držav sveta!

Washington je v sredo pod pretvezo »pravičnosti« podvojil carine in uvedel tako imenovane »vzajemne carine« proti številnim državam, vključno s svojimi dolgoletnimi zaveznicami in glavnimi trgovinskimi partnericami.
Medtem ko se države po vsem svetu pripravljajo na posledice, postaja ena stvar vse bolj jasna: ta ameriška administracija pod vodstvom Donalda Trumpa jemlje gospodarsko prisilo preprosto kot zmagovalno strategijo.
Popuščanje lahko le okrepi njen apetit po ustrahovanju.
Namerno stopnjevanje carin nikakor ne bo rešilo svetovnih trgovinskih težav.
Bolj zaskrbljujoče je, da je krepitev trgovinskih ovir že postala eden od poskusov Washingtona, da bi gospodarske bolečine uporabil kot vzvod za geopolitične koristi.
To je tudi poskus uveljavljanja poslušnosti v tujini, medtem ko se krivda za domače strukturne neuspehe prenaša v tujino.
Nedavni dogodki so nam lahko v opomin. Le nekaj dni po nastopu mandata konec januarja je Trumpova administracija obljubila, da bo Mehiki uvedla dodatne 25-odstotne carine in jo obtožila nezakonitega priseljevanja in trgovine z drogami.
V resnici pa je za krizo z drogami, ki jo poganjajo predvsem ohlapni predpisi, v prvi vrsti odgovoren sam Washington.
Prav tako vprašanja nezakonitega priseljevanja ni mogoče rešiti z gospodarsko prisilo, ampak so potrebna pristna dvostranska pogajanja.
Mehika se je zaradi te grožnje dogovorila z Washingtonom in na meje poslala okrepljeno vojsko. Latinskoameriška država je, da bi izpolnila zahteve ZDA, celo razmišlja o uvedbi carin na kitajsko blago.
Vendar vsa ta prizadevanja niso uspela preprečiti začetka veljavnosti kazenskih dajatev. Med državami, ki jih bodo prizadele »vzajemne carine«, naj bi bila tudi Mehika.
Dejstvo je, da je trgovinska politika Trumpove administracije, ki se osredotoča na carine, v skladu z dolgoletno zgodovino ameriškega gospodarskega ustrahovanja.
Poglejte samo Japonsko in njeno »izgubljeno desetletje«, potem ko se je uklonila pritiskom Washingtona in podpisala sporazum iz Plaze.
Vse več je signalov, da bo Trumpova administracija še intenzivneje uporabljala carine kot svoje orodje za globalno preigravanje.
V zadnjih dneh je Trump zagrozil, da bo uvedel tako imenovane sekundarne carine, ki vplivajo na kupce blaga neke države, tako za Rusijo kot za Iran, s čimer želi vplivati na pogajanja med Ukrajino in Rusijo ter na iranski jedrski sporazum v svojo korist.
Posledice so že jasne. Z brisanjem meja med trgovino in prisilo Washington tvega, da se bo svetovna trgovina spremenila v območje, kjer vlada zakon džungle.
Države po vsem svetu so zdaj postavljene pred težko izbiro: ali bodo ugodile nerazumnim zahtevam Washingtona, ali se bodo zavzele za svoje legitimne pravice?
Po vsem svetu, od Evrope do Azije in Latinske Amerike, se že krepijo zahteve po protiukrepih.
Bližnja in daljna zgodovina sta pokazali, da je Washingtonu v interesu le ohranjanje svetovne prevlade.
V ta namen bo uporabil vsa mogoča sredstva na račun interesov vseh, ki se mu zdijo kot ovire.
Zdaj ni čas, da bi prosili Washington za spremembo mišljenja, ampak zato, da se skupaj odzovemo.