sobota, 05. oktober 2024 leto 29 / št. 279
Kmetje ZDA brez informacij in trga: Nov rusko-kitajski koridor izrinja ameriške farmerje s kitajskega trga
Norveški profesor Glenn Diesen opozarja na strateške premike, ki se zaradi organizacije BRICS dogajajo v svetu.
Svetovni mediji zelo malo pozornosti posvečajo predvsem novim trgovskim potem, ki nadomeščajo stare.
A premiki so veliki in pomembni.
Rusko-kitajski nov kopenski koridor za žito namreč omogoča Rusiji, da na kitajskem trgu žita že nadomešča ZDA in Evropo.
BRICS omogoča ločitev od ameriškega kmetijstva z razvojem novega postameriškega mednarodnega gospodarskega sistema.
Ta vključuje žitno borzo, nove logistične centre, prometno infrastrukturo, razvojne banke, domače tehnologije in digitalne platforme, de-dolarizacijo in opustitev transakcijskega sistema SWIFT.
Koristi za Rusijo, Kitajsko in druge partnerice so večja varnost preskrbe s hrano, cenejše izmenjave ter manjša odvisnost od napihnjenega in »oboroženega« ameriškega dolarja - torej dolarja, ki se vse bolj spreminja v orožje zoper »neposlušne« države sveta, ki ne želijo prejemati ukazov iz Washingtona.
Peking odpoveduje velike pogodbe z ZDA, Združene države pa ne morejo biti niti prepričane, kdo bo nadomestil njihovo kmetijsko oskrbo.
US sanctions haven’t even hurt Russia in fact they backfired bc they helped Russia find new and better allies
— Sarah (@szastrig) September 7, 2024
»Brez ameriškega nadzora svetovne trgovine prek dolarja, sistema SWIFT in blagovnih borz ZDA njihovi kmetje sploh ne morejo videti svetovnih trgov v smislu svetovnega povpraševanja in ponudbe.
Težavo še povečujejo zahodne sankcije in gospodarska prisila, saj imata Rusija in Kitajska dodatne spodbude, da z ZDA in njihovimi kmeti ne delita tržnih informacij.
Tako ameriški kmetje in vlagatelji ne dobijo informacij, ki so potrebne za načrtovanje, kaj in koliko gojiti. Kitajska odpoveduje velike pogodbe z ZDA, Združene države pa ne morejo biti niti prepričane, kdo bo nadomestil njihovo kmetijsko oskrbo. Ameriško oboroževanje trgovine bo še naprej spodbujalo preostali svet, da zmanjša svojo odvisnost od ZDA in si poišče zanesljivejše gospodarske partnerje,« opozarja profesor Glenn Diesen.