REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kitajska proti zapiranju in izolacionizmu: Evropa sprejema kitajsko brezvizno politiko kot katalizator poglobljenih vezi

Kitajska proti zapiranju in izolacionizmu: Evropa sprejema kitajsko brezvizno politiko kot katalizator poglobljenih veziAlipay Kitajska.

Malteški sinolog Stephen Cachia je v zadnjih dneh poln navdušenja, zahvaljujoč podaljšani politiki brezvizumskega vstopa v Kitajsko.

Po enoletnem poskusu se je Kitajska novembra odločila razširiti obseg te politike na več evropskih držav, vključno z Malto.

Kot predavatelj kitajske zgodovine na Univerzi na Malti in tekoči govorec kitajščine je Cachia stkal globoke vezi s kitajsko kulturo.

»Svoje študente vedno spodbujam, da obiščejo Kitajsko, da iz prve roke izkusijo njene ljudi, kulturo in zgodovinske znamenitosti,« je dejal. »Ta politika brezvizumskega vstopa bo njihova potovanja naredila veliko lažja in bolj nemotena.«

Potniki Vir: Xinhua
Potniki na vstopno-izstopnem terminalu na Kitajskem. Vir: Xinhua

Cachia, ki je Kitajsko obiskal že večkrat, se veseli vrnitve, da bi ponovno raziskal državo.

Kitajska politika odpiranja in uvajanja brezviznega vstopa dokazuje predanost Kitajske odprtosti in se zoperstavlja napačnemu prepričanju o umiku v izolacijo.

Pot proti potovanju brez vizumov na Kitajsko za Evropejce se je začela novembra 2023, ko je kitajsko ministrstvo za zunanje zadeve napovedalo enoletni poskus enostranskega brezvizumskega vstopa za imetnike navadnih potnih listov iz Francije, Nemčije, Italije, Nizozemske, Španije, in Malezije.

V skladu s to politiko lahko upravičeni posamezniki obiščejo Kitajsko zaradi poslov, turizma, družinskih obiskov ali preprosto tranzita brez vizuma z bivanjem do 15 dni.

Preizkus, ki se je začel 1. decembra 2023, se je izkazal za uspešnega, kar je spodbudilo širitev v letu 2024.

Do 30. novembra 2024 je politika zajela 38 držav, večinoma evropskih držav, pri čemer se je najdaljše bivanje povečalo na 30 dni. Politika izkazuje tudi večjo prožnost z vključitvijo potovanj za namene izmenjav.

SPODBUJANJE TURIZMA IN MENJAVE

Kitajska enostranska brezvizumska politika je spodbudila porast mednarodnih prihodov.

V tretjem četrtletju leta 2024 je Kitajska zabeležila skoraj 8,2 milijona vstopov tujcev, kar je 48,8-odstotno povečanje na medletni ravni. Med temi je bilo približno 4,9 milijona vstopov brez vizumov, kar je izjemno 78,6-odstotno povečanje v primerjavi z enakim obdobjem leta 2023.

Ženevski urad Air China je poročal o občutni rasti števila potnikov. Od uvedbe izvzetja iz vizumske obveznosti 14. marca so njeni leti Ženeva–Peking do 30. novembra prepeljali približno 29.000 potnikov, kar je 80-odstotno povečanje v primerjavi z letom 2023.

Porast potovanj je prav tako spodbudil hrup na družbenih omrežjih, pri čemer je »China Travel« postal najbolj priljubljen izraz na svetovnih platformah, kot sta Facebook in TikTok.

Kitajska enostranska brezvizumska politika je spodbudila porast mednarodnih prihodov.
V tretjem četrtletju leta 2024 je Kitajska zabeležila skoraj 8,2 milijona vstopov tujcev, kar je 48,8-odstotno povečanje na medletni ravni. Med temi je bilo približno 4,9 milijona vstopov brez vizumov, kar je izjemno 78,6-odstotno povečanje v primerjavi z enakim obdobjem leta 2023. Vir: Xinhua

Luigi Gambardella, predsednik digitalnega združenja ChinaEU s sedežem v Bruslju, je izpostavil vlogo politike pri spodbujanju kulturne izmenjave. »Izkušnje iz prve roke na Kitajskem pomagajo obiskovalcem razbiti stereotipe in bolje razumeti njeno družbeno in gospodarsko dinamiko,« je dejal.

Na Hrvaškem, novembru dodani državi, politika še ni dosegla veliko ljudi. Je pa Damir Krešić, generalni direktor hrvaškega inštituta za turizem, pobudo pohvalil kot gesto dobre volje. »To je način, kako Kitajska sporoča svetu: dobrodošli ste, vsi ste povabljeni,« je dejal in dodal, da je novico razširil med prijatelje in družino.

SPODBUJANJE GOSPODARSKIH KORISTI

Marjana Majerič, izvršna direktorica Gospodarske zbornice Slovenije, je opozorila, da podaljšan 30-dnevni brezvizumski režim omogoča poglobitev gospodarskih vezi, podjetjem pa ponuja boljši dostop do trga in priložnosti za razvojno sodelovanje.

Večja podjetja, vključno z Mercedes-Benzom in BMW, so prepoznala vpliv politike pri racionalizaciji poslovnih potovanj in povečanju zaupanja vlagateljev. Koristi so imela tudi mala in srednje velika podjetja (MSP), saj se menedžerji zdaj lažje udeležujejo razstav in srečanj na Kitajskem.

Jochen Tueting, izvršni direktor Chery Europe, je pojasnil, da brezvizumski režim olajša poslovanje multinacionalkam z izboljšanjem koordinacije med lokalnimi ekipami na Kitajskem in spodbujanjem kooperativnega avtomobilskega razvoja med Kitajsko in Evropo.

Električni BMW posnet 26.4. 2024 med podpisom sporazuma o poglobljenem sodelovanju med BMW in Shenyangom (Xinhua/Pan Yulong)
Električni BMW na Kitajskem Vir: Xinhua

»Verjamem, da je to neverjetno poslovno prijazno in povečuje splošno operativno učinkovitost,« je dejal Tueting. »Če moramo takoj odpotovati na Kitajsko, lahko po tem dogovoru rezerviramo let za naslednji dan, kar je neverjetno preprosto in hitro.«

VZPON GLOBALNE RASTI

Ralph Ossa, glavni ekonomist Svetovne trgovinske organizacije, je brezvizumsko politiko opisal kot »gonilo svetovne trgovine s storitvami in naložbami«.

Marjana Majerič, izvršna direktorica Gospodarske zbornice Slovenije, je opozorila, da podaljšan 30-dnevni brezvizumski režim omogoča poglobitev gospodarskih vezi, podjetjem pa ponuja boljši dostop do trga in priložnosti za razvojno sodelovanje.

Gambardella je ponovil to mnenje in opozoril, da v dobi počasnega svetovnega gospodarskega okrevanja in naraščajočega protekcionizma kitajska optimizacija vizumske politike vliva zaupanje in zagon v svetovno gospodarstvo ter spodbuja gospodarsko globalizacijo.

Zheng Yongnian, profesor na kitajski univerzi v Hong Kongu (Shenzhen), meni, da je brezvizumska politika pomemben del kitajskih enostranskih ukrepov odpiranja, ki vključujejo tudi odpiranje domačega trga tujim podjetjem in gostovanje China International Import Expo.

Zheng je opozoril, da so skupaj z multilateralnimi in dvostranskimi sporazumi pobude za zunanje odpiranje, kot je pridružitev STO in sporazumi o prosti trgovini, spodbudile pozitiven cikel trgovine med Kitajsko in svetom.

»To dokazuje predanost Kitajske odprtosti in se zoperstavlja napačnemu prepričanju o umiku v izolacijo,« je dejal Liang Guoyong, višji ekonomist pri Konferenci Združenih narodov za trgovino in razvoj. »Ta izkušnja je vredna nadaljnje promocije.« ■

(Novinarja Xinhua Ma Ruxuan in Chen Binjie)

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek